Wojciech Olejniczak, jak dziś wygląda i co robi?
Fot. TOMASZ URBANEK/DDTVN/EAST NEWS
O TYM SIĘ MÓWI

Budował karierę, zyskał popularność. W pewnym momencie Wojciech Olejniczak odsunął się od polityki

„Jestem ciekawy życia poza polityką. Ale też lekko przestraszony, bo to nowe wyzwanie”, mówił

Olga Figaszewska 23 października 2023 17:17
Wojciech Olejniczak, jak dziś wygląda i co robi?
Fot. TOMASZ URBANEK/DDTVN/EAST NEWS

Miał 29 lat kiedy został ministrem rolnictwa. Wojciech Olejniczak wprowadził polską wieś do Unii Europejskiej, a jego kariera polityczna robi wrażenie. W pewnym momencie usunął się w cień. „Jestem ciekawy życia poza polityką. Ale też lekko przestraszony, bo to nowe wyzwanie”, mówił w jednym z wywiadów. Wojciech Olejniczak unika dziś mediów i strzeże życia prywatnego.

Wojciech Olejniczak — jak zaczęła się jego przygoda z polityką?

Wojciech Olejniczak urodził się 10 kwietnia 1974 roku w Łowiczu. Po ukończeniu Technikum Ogrodniczego w Sochaczewie wybrał studia inżynierskie na Wydziale Ekonomiczno-Rolniczym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Na tym samym wydziale ukończył studia magisterskie z zarządzania i marketingu w agrobiznesie. A w 2007 roku sięgnął po tytuł doktora nauk ekonomicznych. Już na studiach pełnił funkcję przewodniczącego Parlamentu Studentów Rzeczpospolitej Polskiej, a także był przewodniczącym rady krajowej Związku Młodzieży Wiejskiej. Wojciech Olejniczak był również pierwszym prezesem zarządu Fundacji Parlamentu Studentów RP, a także zasiadał w zarządzie głównym Ochotniczych Straży Pożarnych.

Dlaczego związał się z SLD? Jego kolega, Paweł Kołodziejski przekonywał, że był to przypadek. „Wojtek szukał wówczas swojej drogi życiowej. Kończyła mu się kadencja w Parlamencie Studentów. Przekonywałem go, żeby zajął się polityką, że powinien wykorzystać szansę, dopóki jest w PS, bo inaczej odejdzie w niebyt”, mówił w rozmowie z Polityką. Potrzebowano kogoś, kto zna się na rolnictwie. To był początek jego przygody w polityce.

Czytaj też: Był najpopularniejszym politykiem lat 90., kandydował na prezydenta. Tak dziś wygląda życie Mariana Krzaklewskiego

Wojciech Olejniczak zasiadał w sztabie wyborczym prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, gdzie odpowiadał za stronę medialną i wizualną kampanii. W 2001 roku został wybrany na posła na Sejm IV kadencji z listy SLD-UP.  Był w komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz w Komisji Europejskiej. Dwa lata później Wojciech Olejniczak został wiceministrem rolnictwa i pełnomocnikiem rządu ds. dostosowania rolnictwa do wymogów Unii Europejskiej. A następnie objął stanowisko ministra rolnictwa.

Po latach wspominał, że musiał zmierzyć z wieloma przeciwnościami. „Rolnictwo było wtedy też bardzo rozgrywane politycznie (...) Rolnicy byli straszeni, że to się nie opłaca, że nie warto wchodzić do Unii Europejskiej”, opowiadał w 2019 roku w RMF FM. Wielu udało mu się przekonać do głosowania za wejściem do Unii Europejskiej. Gdy wracał potem do miejscowości, których mieszkańcy podchodzili sceptycznie do zmian, widział ich zadowolenie,  że ich okolica jednak zmienia się na lepsze. Sam pochodzi z rolniczej rodziny. W gospodarstwie pod Łowiczem tata polityka na 24 hektarach uprawiał aronię, porzeczki, pieczarki.

W 2005 roku Wojciech Olejniczak został przewodniczącym SLD. Po kilku miesiącach został wybrany wicemarszałkiem Sejmu. Trzeci raz dostał się do Sejmu w wyborach parlamentarnych w 2007 roku  z listy koalicji Lewica i Demokraci. Rok później był przewodniczącym Lewicy, a następnie trafił do Parlamentu Europejskiego (w latach 2009-2014).

Polityk ubiegał się o stanowisko prezydenta Warszawy. Przekonywał, mieszkańcy potrzebują lepiej zorganizowanej komunikacji. „Tutaj potrzeba już jest zmian strukturalnych, nie tylko w komunikacji, ale też inne spojrzenie na naukę warszawską, inne spojrzenie na kulturę, na sport. Warszawa i warszawiacy wymagają zdecydowanie więcej niż mają obecnie. Popatrzmy w przyszłość, popatrzmy, jak ma i jak chcemy widzieć Warszawę, europejską Warszawę za 20-30 lat. I to jest wyzwanie, którym... bardzo mnie to ekscytuje i bardzo chętnie się tym chcę zająć”, mówił w rozmowie z Polskim Radiem w 2010 roku. Nie udało mu się wygrać, zajął trzecie miejsce, a stolica wybrała na swojego preprezentata — Hannę Gronkiewicz-Waltz.

Sprawdź też:  Michał Tusk żyje z dala od polityki i mediów. Rodzice zawsze byli dla niego wsparciem

Wojciech Olejniczak, Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta,  15 maja 2014
Fot. Kurnikowski/AKPA

Wojciech Olejniczak, Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta, 15 maja 2014

Polityk ponownie wystartował w wyborach do Parlamentu Europejskiego, ale nie uzyskał reelekcji. W 2015 roku w mediach społecznościowych wyznał, że nie zamierza startować w wyborach parlamentarnych.

"W najbliższym czasie zamierzam kontynuować i rozwijać swoją zawodową działalność poza polityką. Wszystkim koleżankom i kolegom reprezentującym Lewicę życzę powodzenia i trzymam za Was kciuki”, pisał za pośrednictwem Facebooka 7 sierpnia 2015 roku. Z kolei tak reagował na wiadomości, w których sugerowano, że ma zamiar wystartować w wyborach na prezydenta Warszawy. W komentarzu dla TOK FM, wyznał:  „To postanowione. Nie jestem gotowy organizacyjnie, wewnętrznie, psychicznie. Trzeba dać sobie spokój. Aby wrócić do polityki, muszę się teraz sprawdzić poza polityką”.

Wojciech Olejniczak odszedł od polityki. Przez rok był doradcą prezesa NBP Marka Belki. Następnie zasiadł na stanowisku dyrektora w Alior Banku (2016-2019). Tam odpowiadał za strategię wejścia banku na rynek rolno-spożywczy, a potem związał się z radą Fundacji Aleksandra Kwaśniewskiego „Amicus Europae”.

Nie widzę dzisiaj takiej potrzeby, żebym się angażował w politykę. Lubię to co robię obecnie, poza polityką. I uważam, że albo tak, albo tak. Też przez 15 lat byłem w polityce, więc obserwowałem wielu polityków - i z SLD, i spoza lewicy i prawicy, którzy tak nie potrafili odchodzić. I nigdy na tym dobrze nie wychodzili, więc trochę się nauczyłem od nich”, opowiadał w rozmowie z Marcinem Zaborskim dla RMF FM w 2019 roku.

Wojciech Oleniczak, Dzień dobry TVN, 2013
Fot. TOMASZ URBANEK/DDTVN/EAST NEWS

Wojciech Olejniczak, Dzień dobry TVN, 2013

Wojciech Olejniczak prywatnie

Polityk ożenił się z ukochaną Anną, z którą doczekał się dwójki pociech: Szymona i Marii.

Wojciech Olejniczak dał się poznać jako wielbiciel sportu. Założył klub piłkarski Victoria Bielawy. Amatorsko trenował Triathlon. „To dyscyplina olimpijska, pełna walki, pasji. [...] Jestem członkiem międzynarodowej komisji Polskiego Komitetu Olimpijskiego i zarówno w Komisji jak i Parlamencie Europejskim staram się oddziaływać na przepisy dotyczące sportu”, mówił w 2013 roku. Przez trzy lata był prezesem Polskiego Związku Triathlonu.  

Źródło: Polskie RadioRMF FM,  Superbiz Wiadomości Gazeta.pl, Polityka.pl, Akademia Triathlonu

Czytaj też: Są dla siebie siłą i wsparciem. Niezwykła historia miłości Władysława i Pauliny Kosiniaków-Kamyszów

Anna Olejniczak, Wojciech Olejniczak, Premiera filmu
Fot. Podlewski/AKPA

Anna Olejniczak, Wojciech Olejniczak, Premiera filmu "Cud Historii", 2014

Wojciech Olejniczak, 2014
Fot. ADAM GUZ/REPORTER/EAST NEWS

Wojciech Olejniczak, 2014

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Spędziliśmy dzień z Małgorzatą Rozenek-Majdan! Tak mieszka, tak pracuje...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN: czy tęskni za mediami, kiedy znowu… włoży szpilki i dlaczego wpada w „dziki szał”, gdy przegrywa. MICHAŁ WRZOSEK: kiedyś sam się odchudził, dziś motywuje i uczy innych, jak odchudzać się z głową. EWA SAMA swoje królestwo stworzyła w… kuchni domu w Miami. ONI ŻYJĄ FIT!: Lewandowska, QCZAJ, Steczkowska, Chodakowska, Klimentowie, Jędrzejczyk, Danilczuk i Jelonek, Paszke, Skura…