Wojciech Olejniczak, jak dziś wygląda i co robi?
Fot. TOMASZ URBANEK/DDTVN/EAST NEWS
O TYM SIĘ MÓWI

Budował karierę, zyskał popularność. W pewnym momencie Wojciech Olejniczak odsunął się od polityki

„Jestem ciekawy życia poza polityką. Ale też lekko przestraszony, bo to nowe wyzwanie”, mówił

Olga Figaszewska 23 października 2023 17:17
Wojciech Olejniczak, jak dziś wygląda i co robi?
Fot. TOMASZ URBANEK/DDTVN/EAST NEWS

Miał 29 lat kiedy został ministrem rolnictwa. Wojciech Olejniczak wprowadził polską wieś do Unii Europejskiej, a jego kariera polityczna robi wrażenie. W pewnym momencie usunął się w cień. „Jestem ciekawy życia poza polityką. Ale też lekko przestraszony, bo to nowe wyzwanie”, mówił w jednym z wywiadów. Wojciech Olejniczak unika dziś mediów i strzeże życia prywatnego.

Wojciech Olejniczak — jak zaczęła się jego przygoda z polityką?

Wojciech Olejniczak urodził się 10 kwietnia 1974 roku w Łowiczu. Po ukończeniu Technikum Ogrodniczego w Sochaczewie wybrał studia inżynierskie na Wydziale Ekonomiczno-Rolniczym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Na tym samym wydziale ukończył studia magisterskie z zarządzania i marketingu w agrobiznesie. A w 2007 roku sięgnął po tytuł doktora nauk ekonomicznych. Już na studiach pełnił funkcję przewodniczącego Parlamentu Studentów Rzeczpospolitej Polskiej, a także był przewodniczącym rady krajowej Związku Młodzieży Wiejskiej. Wojciech Olejniczak był również pierwszym prezesem zarządu Fundacji Parlamentu Studentów RP, a także zasiadał w zarządzie głównym Ochotniczych Straży Pożarnych.

Dlaczego związał się z SLD? Jego kolega, Paweł Kołodziejski przekonywał, że był to przypadek. „Wojtek szukał wówczas swojej drogi życiowej. Kończyła mu się kadencja w Parlamencie Studentów. Przekonywałem go, żeby zajął się polityką, że powinien wykorzystać szansę, dopóki jest w PS, bo inaczej odejdzie w niebyt”, mówił w rozmowie z Polityką. Potrzebowano kogoś, kto zna się na rolnictwie. To był początek jego przygody w polityce.

Czytaj też: Był najpopularniejszym politykiem lat 90., kandydował na prezydenta. Tak dziś wygląda życie Mariana Krzaklewskiego

Wojciech Olejniczak zasiadał w sztabie wyborczym prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, gdzie odpowiadał za stronę medialną i wizualną kampanii. W 2001 roku został wybrany na posła na Sejm IV kadencji z listy SLD-UP.  Był w komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz w Komisji Europejskiej. Dwa lata później Wojciech Olejniczak został wiceministrem rolnictwa i pełnomocnikiem rządu ds. dostosowania rolnictwa do wymogów Unii Europejskiej. A następnie objął stanowisko ministra rolnictwa.

Po latach wspominał, że musiał zmierzyć z wieloma przeciwnościami. „Rolnictwo było wtedy też bardzo rozgrywane politycznie (...) Rolnicy byli straszeni, że to się nie opłaca, że nie warto wchodzić do Unii Europejskiej”, opowiadał w 2019 roku w RMF FM. Wielu udało mu się przekonać do głosowania za wejściem do Unii Europejskiej. Gdy wracał potem do miejscowości, których mieszkańcy podchodzili sceptycznie do zmian, widział ich zadowolenie,  że ich okolica jednak zmienia się na lepsze. Sam pochodzi z rolniczej rodziny. W gospodarstwie pod Łowiczem tata polityka na 24 hektarach uprawiał aronię, porzeczki, pieczarki.

W 2005 roku Wojciech Olejniczak został przewodniczącym SLD. Po kilku miesiącach został wybrany wicemarszałkiem Sejmu. Trzeci raz dostał się do Sejmu w wyborach parlamentarnych w 2007 roku  z listy koalicji Lewica i Demokraci. Rok później był przewodniczącym Lewicy, a następnie trafił do Parlamentu Europejskiego (w latach 2009-2014).

Polityk ubiegał się o stanowisko prezydenta Warszawy. Przekonywał, mieszkańcy potrzebują lepiej zorganizowanej komunikacji. „Tutaj potrzeba już jest zmian strukturalnych, nie tylko w komunikacji, ale też inne spojrzenie na naukę warszawską, inne spojrzenie na kulturę, na sport. Warszawa i warszawiacy wymagają zdecydowanie więcej niż mają obecnie. Popatrzmy w przyszłość, popatrzmy, jak ma i jak chcemy widzieć Warszawę, europejską Warszawę za 20-30 lat. I to jest wyzwanie, którym... bardzo mnie to ekscytuje i bardzo chętnie się tym chcę zająć”, mówił w rozmowie z Polskim Radiem w 2010 roku. Nie udało mu się wygrać, zajął trzecie miejsce, a stolica wybrała na swojego preprezentata — Hannę Gronkiewicz-Waltz.

Sprawdź też:  Michał Tusk żyje z dala od polityki i mediów. Rodzice zawsze byli dla niego wsparciem

Wojciech Olejniczak, Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta,  15 maja 2014
Fot. Kurnikowski/AKPA

Wojciech Olejniczak, Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta, 15 maja 2014

Polityk ponownie wystartował w wyborach do Parlamentu Europejskiego, ale nie uzyskał reelekcji. W 2015 roku w mediach społecznościowych wyznał, że nie zamierza startować w wyborach parlamentarnych.

"W najbliższym czasie zamierzam kontynuować i rozwijać swoją zawodową działalność poza polityką. Wszystkim koleżankom i kolegom reprezentującym Lewicę życzę powodzenia i trzymam za Was kciuki”, pisał za pośrednictwem Facebooka 7 sierpnia 2015 roku. Z kolei tak reagował na wiadomości, w których sugerowano, że ma zamiar wystartować w wyborach na prezydenta Warszawy. W komentarzu dla TOK FM, wyznał:  „To postanowione. Nie jestem gotowy organizacyjnie, wewnętrznie, psychicznie. Trzeba dać sobie spokój. Aby wrócić do polityki, muszę się teraz sprawdzić poza polityką”.

Wojciech Olejniczak odszedł od polityki. Przez rok był doradcą prezesa NBP Marka Belki. Następnie zasiadł na stanowisku dyrektora w Alior Banku (2016-2019). Tam odpowiadał za strategię wejścia banku na rynek rolno-spożywczy, a potem związał się z radą Fundacji Aleksandra Kwaśniewskiego „Amicus Europae”.

Nie widzę dzisiaj takiej potrzeby, żebym się angażował w politykę. Lubię to co robię obecnie, poza polityką. I uważam, że albo tak, albo tak. Też przez 15 lat byłem w polityce, więc obserwowałem wielu polityków - i z SLD, i spoza lewicy i prawicy, którzy tak nie potrafili odchodzić. I nigdy na tym dobrze nie wychodzili, więc trochę się nauczyłem od nich”, opowiadał w rozmowie z Marcinem Zaborskim dla RMF FM w 2019 roku.

Wojciech Oleniczak, Dzień dobry TVN, 2013
Fot. TOMASZ URBANEK/DDTVN/EAST NEWS

Wojciech Olejniczak, Dzień dobry TVN, 2013

Wojciech Olejniczak prywatnie

Polityk ożenił się z ukochaną Anną, z którą doczekał się dwójki pociech: Szymona i Marii.

Wojciech Olejniczak dał się poznać jako wielbiciel sportu. Założył klub piłkarski Victoria Bielawy. Amatorsko trenował Triathlon. „To dyscyplina olimpijska, pełna walki, pasji. [...] Jestem członkiem międzynarodowej komisji Polskiego Komitetu Olimpijskiego i zarówno w Komisji jak i Parlamencie Europejskim staram się oddziaływać na przepisy dotyczące sportu”, mówił w 2013 roku. Przez trzy lata był prezesem Polskiego Związku Triathlonu.  

Źródło: Polskie RadioRMF FM,  Superbiz Wiadomości Gazeta.pl, Polityka.pl, Akademia Triathlonu

Czytaj też: Są dla siebie siłą i wsparciem. Niezwykła historia miłości Władysława i Pauliny Kosiniaków-Kamyszów

Anna Olejniczak, Wojciech Olejniczak, Premiera filmu
Fot. Podlewski/AKPA

Anna Olejniczak, Wojciech Olejniczak, Premiera filmu "Cud Historii", 2014

Wojciech Olejniczak, 2014
Fot. ADAM GUZ/REPORTER/EAST NEWS

Wojciech Olejniczak, 2014

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
Do -40% na najlepsze marki sportowe!
Do -40% na najlepsze marki sportowe!
Rabat do 40% na sprzęt, odzież... więcej»
Kod rabatowy:SPORT
Zobacz
+
Do -40% na najlepsze marki sportowe!
Online
Stacjonarnie

Rabat do 40% na sprzęt, odzież i akcesoria sportowe dostępny w sklepie stacjonarnym i na Sportano.pl. Szczegóły w sklepie i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SPORT
Zobacz
-20% na wybrane produkty
-20% na wybrane produkty
Rabat 20% na kolczyki oraz akc... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
+
-20% na wybrane produkty
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na kolczyki oraz akcesoria przy zakupach za min. 299 zł. Rabat 20% na zegarki do 8 000 zł. Szczegóły w salonach i na wkruk.pl

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
Do -30% na wybrane nowości
Do -30% na wybrane nowości
Rabat do -30% na wybrane nowoś... więcej»
Zobacz
+
Do -30% na wybrane nowości
Online
Stacjonarnie

Rabat do -30% na wybrane nowości z kolekcji Wiosna/Lato 2024 i wiele więcej! Oferta dostępna w sklepach stacjonarnych i na gomez.pl. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.  

Produkt widoczny na zdjęciu nie jest objęty rabatami.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
-40% przy zakupach za min. 50 zł
-40% przy zakupach za min. 50 zł
Skorzystaj z kodu WIOSNA40 i o... więcej»
Kod rabatowy:WIOSNA40
Zobacz
+
-40% przy zakupach za min. 50 zł
Online

Skorzystaj z kodu WIOSNA40 i otrzymaj 40% zniżki na produkty nieprzecenione, oznaczone tym kodem na eveline.pl/skorzystaj-z-promocji przy zakupach za min. 50 zł. Oferta ważna tylko na eveline.pl w dniach 18-24.04.2024. Kody rabatowe nie łączą się. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:WIOSNA40
Zobacz
Do -70% na wybraną ofertę
Do -70% na wybraną ofertę
Rabat do 70% na wybraną ofertę... więcej»
Kod rabatowy:SZZ2024
Zobacz
+
Do -70% na wybraną ofertę
Online

Rabat do 70% na wybraną ofertę bielizny i dodatków dostępną na intymna.pl. Szczegóły na stronie. 

Najniższa cena produktu ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 149,99 zł.  

Cena produktu po zastosowaniu rabatu – 89,99 zł

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZZ2024
Zobacz
-20% na całą kolekcję Doctor Nap
-20% na całą kolekcję Doctor Nap
Rabat dotyczy całej kolekcji d... więcej»
Zobacz
+
-20% na całą kolekcję Doctor Nap
Online

Rabat dotyczy całej kolekcji dostępnej na www.doctornap.com i łączy się z innymi promocjami. Szczegóły na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
REKLAMA

Wideo

Maciej Musiał zadzwonił do Dagmary Kaźmierskiej z przeprosinami. Wcześniej zamieścił w sieci niestosowny komentarz

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.