Warszawa, 02-10-2000. Marian Krzaklewski przewodniczacy NSZZ Solidarnosc.
Fot. Adam Chelstowski / Forum
O TYM SIĘ MÓWI

Był najpopularniejszym politykiem lat 90. Jak dziś wygląda życie Mariana Krzaklewskiego?

W 2017 roku przeszedł na emeryturę

Olga Figaszewska 3 lutego 2023 16:51
Warszawa, 02-10-2000. Marian Krzaklewski przewodniczacy NSZZ Solidarnosc.
Fot. Adam Chelstowski / Forum

Jeden z najpopularniejszych polityków lat 90. Marian Krzaklewski był przewodniczącym NSZZ „Solidarności” w latach 1991-2002, a także założycielem AWS. Wziął w wyścigu na urząd prezydenta, jednak nie osiągnął sukcesu, przegrywając z Aleksandrem Kwaśniewskim i Andrzejem Olechowskim. Z czasem zaczął wycofywać się z polityki. W wieku 67 lat przeszedł na emeryturę. Jak dziś wygląda życie Mariana Krzaklewskiego?

Marian Krzaklewski kariera polityczna

Marian Krzaklewski urodził się 23 sierpnia 1950 roku w Kolbuszowej. Tam też ukończył liceum ogólnokształcące, a następnie został absolwentem Wydziału Automatyki i Informatyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach, gdzie uzyskał stopień doktora nauk technicznych. Marian Krzaklewski rozpoczął pracę w Zakładzie Systemów Automatyki Kompleksowej w Polskiej Akademii Nauk. Następnie współpracował z Politechniką Śląską i wykładał na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Z polityką związał się na początku lat 80., wstępując do NSZZ „Solidarność”. Uczestniczył w tworzeniu struktur zakładowych PAN. Po kilku latach był już członkiem Krajowej Komisji Wykonawczej „Solidarności" i działał w Komitecie Obywatelskim współpracując z Lechem Wałęsą. W 1991 roku zastąpił go na stanowisku przewodniczącego związku. Starsi działacze podkreślali, że rozpoczął nową epokę w historii związku zawodowego.

Po pięciu latach założył Akcję Wyborczą „Solidarność” i stanął na jej czele. Blok wyborczy skupiał wokół siebie partie prawicowe. W 1997 roku wygrał wybory parlamentarne do Sejmu i Senatu. W Marianie Krzaklewskim widziano kandydata na premiera nowego rządu, ale to stanowisko zajął Jerzy Buzek. Wtedy też sugerowano, że i tak lider AWS steruje rządem z tylnego siedzenia. Szybko stał się wpływowym politykiem. „AWS wygrał z wyraźną przewagą w 1997, a Krzaklewski stał się centralną postacią na scenie politycznej. Osobą, która wydawało się będzie długie lata rozdawała karty na polskiej prawicy”, mówił historyk Antonii Dudek w rozmowie dla Polskiego Radia 24. Jak potem oceniano, ten scenariusz mógłby tak wyglądać, gdyby nie jego plany wysunięcia kandydatury na urząd prezydenta. 

Nadal przewodniczył „Solidarności”, AWS i Ruchowi Społecznemu AWS. Przy okazji w Sejmie III kadencji zasiadał w Komisji Spraw Zagranicznych. Podczas swoich rządów przeprowadził reformy – emerytalną, oświatową, zdrowotną i administracyjną.

Czytaj też: Od 35 lat tworzą szczęśliwe małżeństwo. Historia miłości Elżbiety i Artura Bieńkowskich

W 2000 roku Marian Krzaklewski wziął udział w wyścigu na urząd prezydenta. Jego hasłem była – Rodzina na swoim. W wyborach przegrał z Aleksandrem Kwaśniewskim i Andrzejem Olechowskim. Zdobył trzecie miejsce osiągając 15.57% głosów.

Akcja Wyborcza Solidarność w kolejnych wyborach (2001 roku) również nie cieszyła się spektakularnym powodzeniem. „Zapłaciliśmy cenę za ambitną politykę rządu. W trakcie przeprowadzania reform ich koszty są przyjmowane z bólem i ci, którzy je podejmują, dostają potem tam, gdzie... plecy się kończą”, komentował po latach Marian Krzaklewski.

Polityk powoli zaczął usuwać się w cień, ale nigdy nie porzucił swojej działalności. Kandydował jeszcze do Sejmu, zrezygnował z funkcji przewodniczącego „Solidarności”, pozostając członkiem Komisji Krajowej związku. Aktywnie działał na rzecz związku jako jej przedstawiciel w organizacjach międzynarodowych.  W 2009 roku ubiegał się o mandat posła do Parlamentu Europejskiego z pierwszego miejsca listy PO, jednak bez powodzenia. Nie wrócił już do wielkiej polityki, a mógłby jeszcze wiele zdziałać. Mówi po francusku, włosku i angielsku, ma doktorat. Potrafił odnaleźć się w każdej sytuacji, a do tego miał charyzmę i przywódcze zapędy.

„Rzeczywiście Donald Tusk mnie na nią wpisał — a potem do końca wspierał Elżbietę Łukacijewską, która dodatkowo miała wsparcie lokalnych struktur Platformy. Przy małej frekwencji to one miały decydujący wpływ na wynik. Zdobyłem ponad 25 tys. głosów, ale na Podkarpaciu, startując z list PiS, miałbym 100 tys.”, mówił w Polska Times w 2014 roku.

Czytaj też: Robert Gonera i Karolina Wolska poznali się przypadkiem, doczekali dwóch synów… Oto historia ich miłości

Gdańsk.29.07.99. Marian Krzaklewski i premier Jerzy Buzek,  posiedzenie Rady Krajowej AWS
Fot. PAP/Stefan Kraszewski

Marian Krzaklewski i premier Jerzy Buzek, posiedzenie Rady Krajowej AWS, Gdańsk.29.07.99.

Warszawa, 02-10-2000. Marian Krzaklewski przewodniczacy NSZZ Solidarnosc.
Fot. Adam Chelstowski / Forum

Warszawa, 02-10-2000. Marian Krzaklewski przewodniczący NSZZ Solidarność.

Co robi dziś Marian Krzaklewski? 

Marian Krzaklewski podejrzewał, że jego kariera nie skończyłaby się tak szybko, gdyby został szefem rządu. „Dłużej zdołałbym utrzymać się na tzw. topie politycznym. Z drugiej strony uderzyłoby we mnie jeszcze więcej różnych "piorunów", więc mogłoby być różnie. Srogo na przykład zapłaciłem za to, że AWS ostro zwalczała mafię w Polsce. Za naszych czasów powołaliśmy CBŚ, które wzięło się za likwidację struktur mafii. Po kilku miesiącach dowiedziałem się, że moje dzieci miały być porwane, i przyznano im ochronę - której zresztą nie chciały zaakceptować - do czasu zaaresztowania wyznaczonego przez świat przestępczy egzekutora tego porwania ”, zwierzał się na łamach Polska Times.

W 2017 roku przeszedł na emeryturę. „Będę kontynuował swoje zadania w innej formule zawodowej. Więc to jest takie pożegnanie z powitaniem”, mówił wówczas w komentarzu dla Wyborczej.

Marian Krzaklewski prywatnie

Prywatnie Marian Krzaklewski jest mężem i ojcem. Wspólnie z żoną Marylą tworzy szczęśliwy związek. Pobrali się po kilku latach związku 11 listopada 1978 roku. Data nie była przypadkowa i została wybrana ze względów patriotycznych. Wspólnie doczekali się dwóch synów: Michała i Piotra. Pani Maria w mężu ceniła od zawsze kręgosłup moralny i charakter. Ukochany jest dla niej wzorem tych cech.

Źródło: Wikipedia, Wrocław TVP Super Express Polskie Radio 24 Polityka  Tygodnik Przegląd 

Rzeszów, 23-09-2001, Marian Krzaklewski z żoną Marylą
Fot. Krzysztof Lokaj / Forum

Marian Krzaklewski z żoną Marylą, Rzeszów, 23 września 2001

Marian Krzaklewski, Maryla Krzaklewska, 28 sierpnia 2006
Fot. Palicki/AKPA

Marian Krzaklewski, Maryla Krzaklewska, 28 sierpnia 2006

Marian Krzaklewski,  Kongres bł. ks Jerzego 17.09.2022
Fot. Karol Porwich/East News

Marian Krzaklewski, Kongres bł. ks Jerzego 17.09.2022  

TAGI #polityka

Wideo

Z Vito Bambino na boisku do kosza! O kulisach nowego albumu, rodzicach i pierwszym roku w Warszawie...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

OMENAA MENSAH: Prowadzi trzy fundacje, organizuje aukcje charytatywne, a kilka razy w miesiącu… zapowiada pogodę. W jej słowniku nie ma słowa „niemożliwe”! JAN A.P. KACZMAREK: O czym marzy kompozytor i laureat Oscara? Niezwykła rozmowa! KATARZYNA KOLENDA-ZALESKA i ANNA ZALESKA: Matka i córka. Dziennikarka i prawniczka. Zawsze w kontakcie, lecz jest jedno „ale”. VITO BAMBINO: O muzyce, życiu na emigracji, miłości, ukochanym synku i o tym, jak to jest żyć pomiędzy.