O naturze ich relacji spekulowano latami. Dopiero niedawno prawda wyszła na jaw

Konrad Szczęsny 11 lutego 2023 14:01

Niemal od początku jej kariery plotkowano o relacji, jaka łączyła diwę z Robyn Crawford. To ona była przez lata największym wsparciem wokalistki i osobą, której artystka powierzała sekrety. Dokument o życiu Whitney Houston oraz książka wydana przez długoletnią kochankę rzuciły nowe światło na jej życie osobiste. Czy wykonawczyni takich hitów, jak „I wanna dance with somebody (who loves me)” i „I have nothing” faktycznie ukrywała prawdziwą orientację seksualną?

Rodzina i przyjaciele o orientacji Whitney Houston. Czy diwa była lesbijką?

W dokumencie o tytule „Whitney” z 2018 roku nie mogło zabraknąć wątku, który elektryzował media i opinię publiczną przez lata. W przytoczonym wywiadzie z początku lat 90. artystka co prawda stanowczo zaprzeczyła, że jest osobą o orientacji homoseksualnej, jednak jej bliscy – w tym brat – twierdzą, że „była zmienna” (zapewne bardziej odpowiednie słowo to „biseksualna”). Czy wpływ na to miał fakt, że w dzieciństwie była molestowana przez kuzynkę, Dee Dee Warwick?

Zobacz też: Dokument o Whitney Houston odsłonił dramatyczną prawdę o genialnej artystce

Rodzina i przyjaciele Whitney Houston, którzy wypowiadają się w filmie dokumentalnym, nie mają co do tego najmniejszych wątpliwości. „Szukała siebie, była niepewna swojej orientacji i to wydarzenie odcisnęło piętno na całym jej dorosłym życiu”, podkreślają w obrazie.

Jednak czy jest to cała prawda o życiu osobistym Whitney Houston?

Kim była w życiu Whitney Houston Robyn Crawford?

W lipcu 2016 roku skandalizujący portal RadarOnline opublikował artykuł, w którym twierdził, że FBI jest w posiadaniu taśm, które potwierdzają, że Whitney Houston i Robyn Crawford łączył płomienny romans.

Panie poznały się w East Orange w Nowym Jorku w 1979 roku – przyszła gwiazda miała wówczas 16 lat – i z miejsca znalazły wspólny język. „Przypatrując się jej, czułam presję, jaka na niej ciążyła. Stojąc przy mikrofonie, pocierając dłonie i klaszcząc w sposób przywodzący mi na myśl mnie i moją matkę, wydawała się nieco zdenerwowana. Ale gdy tylko zaczęła śpiewać utwór „Home” z musicalu The Wiz, jej ciało się zrelaksowało, głos poszybował, a słowa zabrzmiały mocno. Jakimś cudem zdołała sprawić, że jej śpiew wypadł lekko i naturalnie”, wspominała Robyn w wydanej w 2019 roku w Stanach Zjednoczonych książce „A song for you. Moje życie z Whitney”.

Relacja rokowała na tyle dobrze, że diwa mianowała Robyn swoją osobistą asystentką. W praktyce oznaczało to nie tylko spełnianie zachcianek artystki, lecz także przebywanie w jej towarzystwie niemal 24h na dobę, w tym w trakcie tras koncertowych. Byli współpracownicy Whitney Houston podkreślają również, że Crawford była odpowiedzialna za wizerunek sceniczny diwy, także jej stylizacje. Była też osobą, która cieszyła się dużym zaufaniem wszystkich i często zasięgano jej rady w kwestiach strategicznych dla kariery piosenkarki.

Niestety, w 2000 roku panie nagle zakończyły współpracę. Niektórzy twierdzą, że mąż gwiazdy dowiedział się wówczas o ich romansie i postawił żonie ultimatum, inni – że Robyn nie mogła znieść myśli, że Whitney stanęła w konflikcie po stronie Bobby’ego Browna. Faktem jest, że na wiele lat ich kontakt urwał się.

Według wspomnianej publikacji na taśmach, którymi dysponuje FBI, miało być wyraźnie widoczne, że między kobietami była „skrajna bliskość i ogromne iskrzenie, gdy tylko Whitney i Robyn znajdowały się blisko siebie, co miało miejsce przez większość czasu”, pisano.

Mąż diwy – co nie jest żadnym zaskoczeniem – nie miał z jej asystentką najlepszych relacji. W swojej książce określił ją zresztą mianem „chamskiej i lekceważącej go”. Współpracownicy podkreślają także, że niemal od początku tej relacji Bobby Brown był zazdrosny o Robyn i czuł się w jej towarzystwie niepewnie. Z czasem zaczął oskarżać żonę o zbytnią zażyłość z asystentką.

Zobacz też: „Byłyśmy jednością”. Robyn Crawford ujawnia prawdę o romansie z Whitney Houston

128 stronicowy raport FBI opisuje m.in., że Whitney była za życia szantażowana ujawnieniem jej związku z Robyn. Nie wiadomo, kto stał za groźbami, ale można domyślać się, że chodzi o kogoś z rodziny”, donosiły zagraniczne serwisy kilka lat temu.

O zażyłej relacji Whitney Houston i Robyn Crawford już kilkanaście lat temu wypowiedziała się kuzynka gwiazdy, Tina. Jej słowa wywołały duże kontrowersje, ale znalazły potwierdzenie w relacjach osób, które miały okazję współpracować z diwą i widywać ją w mniej oficjalnych sytuacjach (na przykład w hotelach).

„Aby dostać się do apartamentu Whitney trzeba było poprosić o pomoc odźwiernego. Nocne wizyty Robyn, która wychodziła od niej dopiero rano, nie mogły nie pozostać niezauważone. A Houston wydawała się nie robić z tego wielkiej tajemnicy, bo zawsze zamawiała pokój z jednym, dużym łożem”, twierdzili informatorzy RadarOnline.

Z kolei w innym dokumencie o życiu artystki, zatytułowanym „Whitney: can I be me”, seksualną naturę tej relacji potwierdziła również stylistka gwiazdy, Ellin Lavar. „Chyba nie była lesbijką, była raczej biseksualna. Robyn zapewniła jej bezpieczną przystań, w której Whitney znalazła spokój i pocieszenie”, podkreśliła.

Ojciec Robyn Crawford o związku córki i Whitney Houston

Naturę relacji łączącej kobiety potwierdził także w rozmowie z mediami ojciec Robyn Crawford. „Wiedziałem o tym już 40 lat temu. Wszyscy o tym wiedzieliśmy”, powiedział serwisowi RadarOnline Dennis Crawford. Ujawnił również, że wielokrotnie widział Whitney i Robyn trzymające się za ręce, obejmujące się czule, a nawet całujące się. Co więcej, o wszystkim wiedziała także matka Whitney, Cissy Houston. Kobieta nigdy jednak nie potwierdziła tych informacji publicznie.

„Cissy już 25 lat temu wiedziała, że Whitney Houston jest w związku z moją córką Robyn. Nie wiem, dlaczego temu zaprzecza, musicie ją zapytać”, stwierdził Crawford. O wszystkim miał również wiedzieć ojciec Whitney Houston, który bał się, że gdy informacja ujrzy światło dzienne, zrujnuje karierę jego córki.

W końcu, w swojej książce, zrobiła to sama Robyn. Tak wspominała intymne chwile, które spędziła u boku Whitney Houston. „Była dokładnie taka, jak sobie wyobrażałam po pierwszym pocałunku. Wciąż pamiętam smak jej warg. Paliła newporty, tak jakby jadła cukierki, ale nie czuć było od niej papierosów; jakimś sposobem łagodny posmak tytoniu na jej wargach zamieniał się w słodycz. Poznawałam dotykiem jej ciało i swoje własne. Pieszczenie jej i kochanie się z nią było niczym najpiękniejszy sen”.

Zobacz też: Kochały ją miliony. Dlaczego Whitney Houston spotkał tak smutny koniec?  

Co dzieje się z Robyn Crawford, asystentką Whitney Houston, obecnie?

Robyn Crawford zaczęła sobie układać życie na nowo pięć lat po śmierci Whitney Houston. Od długiego czasu mieszka w New Jersey z żoną Lisą Hintelmann, z którą wychowuje dwójkę adoptowanych dzieci – bliźniaki. „Wydaje się szczęśliwa z nową partnerką, ale jednocześnie jest w niej jakaś melancholia. Być może dlatego, że Whitney była największą miłością jej życia”, pisały swego czasu media. Książka, którą wydała w 2019 roku, stała się światowym bestsellerem.  

1/7
Nowy film o Whitney Houston odkrywa szokującą prawdę o jej życiu
Copyright @Materiały prasowe/Kino Świat
1/7

Według relacji mediów, w dniu ślubu z Bobbym Brownem Whitney Houston miała podarować Robyn Crawford nowiutkie porsche w ramach „prezentu od serca”.

2/7
Nowy film o Whitney Houston odkrywa szokującą prawdę o jej życiu
Copyright @Materiały prasowe/Kino Świat
2/7

Mimo że plotki o orientacji seksualnej Whitney Houston i naturze jej relacji z Robyn Crawford zaczęły pojawiać się jeszcze za życia diwy, artystka nigdy ich nie skomentowała.

3/7
Nowy film o Whitney Houston odkrywa szokującą prawdę o jej życiu
Copyright @Materiały prasowe/Kino Świat
3/7

O związku Whitney Houston i Robyn Crawford miała wiedzieć także matka artystki, Cissy Houston, jednak nigdy nie skomentowała publicznie tych rewelacji. 

4/7
Nowy film o Whitney Houston odkrywa szokującą prawdę o jej życiu
Copyright @Materiały prasowe/Kino Świat
4/7

Według działacza społeczności LGBTQ Petera Tatchella, Whitney Houston nigdy nie kochała męża i związała się z Bobbym Brownem jedynie po to, by uciszyć plotki na temat swojej prawdziwej orientacji seksualnej. Tak naprawdę całe życie darzyła uczuciem Robyn Crawford.

5/7
Copyright @Materiały prasowe
5/7

Prawdę o relacji Whitney Houston i Robyn Crawford ujawnił m.in. film dokumentalny o życiu diwy zatytułowany „Whitney”, w którym wypowiadają się członkowie rodziny i przyjaciele artystki.

6/7
Robyn Crawford, Whitney Houston, około 1988 roku
Copyright @Dave Hogan/Getty Images
6/7

Robyn Crawford, Whitney Houston, około 1988 roku

7/7
Robyn Crawford pozuje z książką „A song for you”, Nowy Jork, 11.11.2019 rok
Copyright @Roy Rochlin/Getty Images
7/7

Robyn Crawford pozuje z książką „A song for you”, w której ujawniła prawdę o relacji z Whitney Houston. Nowy Jork, 11.11.2019 rok

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Czy łatwo było jej znów zaufać mężczyźnie i co z tym ślubem? „Raz bardziej chce Michał, raz ja", mówi Ewa Kasprzyk

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA KASPRZYK i MICHAŁ KOZERSKI: „potraktujmy ten wywiad jak mecz piłkarski”, proponuje aktorka. Kto w nim zwycięży? ŁUKASZ SIMLAT: dlaczego nie ma aktorskich marzeń i dlaczego... nie wyłącza telefonu. MAJA BOHOSIEWICZ założyła rodzinę, zbudowała własny biznes i została influencerką. Czy nie żałuje swoich wyborów? MICHAŁ WITKOWSKI: ceniony pisarz odsłania swój intymny świat i… zmienia image. NIEPOKONANA, czyli niezwykła historia Céline Dion.