eko słomki
Fot. materiały prasowe
STYL ŻYCIA

Koniec z plastikowymi słomkami, sztućcami i patyczkami do uszu. Unia wprowadziła zakaz!

Kiedy wejdzie w życie?

Rafał Kowalski 25 października 2018 13:14
eko słomki
Fot. materiały prasowe

Ogromna grupa osób znanych szerzyła w ostatnich miesiącach ideę zaprzestania korzystania z plastikowych słomek, których w Polsce zużywa się około trzy miliony dziennie! Unia Europejska poszła o krok dalej i wczoraj zdecydowała o tym, że już niedługo wszystkie kraje członkowskie zacznie obowiązywać zakaz sprzedaży plastikowych słomek, sztućców i opakowań.

Od kiedy zakaz plastiku wchodzi do Polski?

Parlament Europejski w wyniku głosowania zarządził całkowity zakaz sprzedaży jednorazowych przedmiotów z tworzyw sztucznych w krajach Unii Europejskiej. O jakie produkty konkretnie chodzi? Mowa o plastikowych talerzach i sztućcach jednorazowego użytku. W zakaz włączono także słomki, patyczki do balonów czy plastikowe patyczki higieniczne do uszu. Za przyjęciem zakazu opowiedział 571 europosłów. 53 osoby były przeciwko, a 34 wstrzymały się od głosu.

Zakaz wejdzie w życie w 2021 roku. Co ważne, powyższe obostrzenie dotyczy produktów, które już dziś wiadomo, że można czymś zastąpić. Jeśli chodzi zaś o rzeczy, które na razie nie mają swojej dobrej dla środowiska alternatywy, czyli: polistyrenowe opakowania na fast-foody, kanapki, pojemniki na owoce, warzywa, desery czy lody, to Parlament Europejski zdecydował o zmniejszeniu ich konsumpcji o 25%. Ma się to udać do 2025 roku.

Według danych Unii Europejskiej 49% śmieci, które trafiają do mórz i oceanów to właśnie produkty plastikowe jednorazowego użytku. Każdego roku do wód powierzchniowych Ziemi dostaje się nawet 12,7 mln plastiku, a łącznie jest go w oceanach już 150 milionów ton!

Teraz przedstawiciele krajów Unii mają zaproponować, w jaki sposób chcą w swoich państwach dążyć do respektowania przegłosowanego zakazu. Na szczęście plastikowe słomki łatwo zastąpić papierowymi czy bambusowymi. Podobnie sprawa ma się z patyczkami do balonów czy sztućcami, które dobrze sprawdzają się także w drewnianej formie. Jesteście gotowi na tę rewolucję?  

Fot. Getty Images

Wideo

Urszula Dudziak ma 78 lat i mnóstwo pięknych planów: „Rozkwitłam na nowo po menopauzie”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.