eko słomki
Fot. materiały prasowe
STYL ŻYCIA

Koniec z plastikowymi słomkami, sztućcami i patyczkami do uszu. Unia wprowadziła zakaz!

Kiedy wejdzie w życie?

Rafał Kowalski 25 października 2018 13:14
eko słomki
Fot. materiały prasowe

Ogromna grupa osób znanych szerzyła w ostatnich miesiącach ideę zaprzestania korzystania z plastikowych słomek, których w Polsce zużywa się około trzy miliony dziennie! Unia Europejska poszła o krok dalej i wczoraj zdecydowała o tym, że już niedługo wszystkie kraje członkowskie zacznie obowiązywać zakaz sprzedaży plastikowych słomek, sztućców i opakowań.

Od kiedy zakaz plastiku wchodzi do Polski?

Parlament Europejski w wyniku głosowania zarządził całkowity zakaz sprzedaży jednorazowych przedmiotów z tworzyw sztucznych w krajach Unii Europejskiej. O jakie produkty konkretnie chodzi? Mowa o plastikowych talerzach i sztućcach jednorazowego użytku. W zakaz włączono także słomki, patyczki do balonów czy plastikowe patyczki higieniczne do uszu. Za przyjęciem zakazu opowiedział 571 europosłów. 53 osoby były przeciwko, a 34 wstrzymały się od głosu.

Zakaz wejdzie w życie w 2021 roku. Co ważne, powyższe obostrzenie dotyczy produktów, które już dziś wiadomo, że można czymś zastąpić. Jeśli chodzi zaś o rzeczy, które na razie nie mają swojej dobrej dla środowiska alternatywy, czyli: polistyrenowe opakowania na fast-foody, kanapki, pojemniki na owoce, warzywa, desery czy lody, to Parlament Europejski zdecydował o zmniejszeniu ich konsumpcji o 25%. Ma się to udać do 2025 roku.

Według danych Unii Europejskiej 49% śmieci, które trafiają do mórz i oceanów to właśnie produkty plastikowe jednorazowego użytku. Każdego roku do wód powierzchniowych Ziemi dostaje się nawet 12,7 mln plastiku, a łącznie jest go w oceanach już 150 milionów ton!

Teraz przedstawiciele krajów Unii mają zaproponować, w jaki sposób chcą w swoich państwach dążyć do respektowania przegłosowanego zakazu. Na szczęście plastikowe słomki łatwo zastąpić papierowymi czy bambusowymi. Podobnie sprawa ma się z patyczkami do balonów czy sztućcami, które dobrze sprawdzają się także w drewnianej formie. Jesteście gotowi na tę rewolucję?  

Fot. Getty Images

Wideo

Zobaczcie 12 najgorętszych trendów na wiosnę 2020!

Akcje

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

„Ciąża Małgosi to ukoronowanie tego, o co walczyliśmy”, mówi RADOSŁAW MAJDAN i nie ukrywa, że z powodu epidemii on i jego żona są pełni obaw. LESZEK MILLER z wnuczką MONIKĄ o tym, jak dziś wygląda ich życie po bolesnej stracie syna i ojca. Legendarny aktor WITOLD SADOWY niedawno skończył sto lat i zdobył się na niezwykle szczere wyznanie. „Widziałam, jak czai się śmierć” – ELISABETH REVOL wspomina ostatnie chwile z TOMKIEM MACKIEWICZEM podczas wspinaczki na Nanga Parbat.