eko słomki
Fot. materiały prasowe
STYL ŻYCIA

Koniec z plastikowymi słomkami, sztućcami i patyczkami do uszu. Unia wprowadziła zakaz!

Kiedy wejdzie w życie?

Rafał Kowalski 25 października 2018 13:14
eko słomki
Fot. materiały prasowe

Ogromna grupa osób znanych szerzyła w ostatnich miesiącach ideę zaprzestania korzystania z plastikowych słomek, których w Polsce zużywa się około trzy miliony dziennie! Unia Europejska poszła o krok dalej i wczoraj zdecydowała o tym, że już niedługo wszystkie kraje członkowskie zacznie obowiązywać zakaz sprzedaży plastikowych słomek, sztućców i opakowań.

Od kiedy zakaz plastiku wchodzi do Polski?

Parlament Europejski w wyniku głosowania zarządził całkowity zakaz sprzedaży jednorazowych przedmiotów z tworzyw sztucznych w krajach Unii Europejskiej. O jakie produkty konkretnie chodzi? Mowa o plastikowych talerzach i sztućcach jednorazowego użytku. W zakaz włączono także słomki, patyczki do balonów czy plastikowe patyczki higieniczne do uszu. Za przyjęciem zakazu opowiedział 571 europosłów. 53 osoby były przeciwko, a 34 wstrzymały się od głosu.

Zakaz wejdzie w życie w 2021 roku. Co ważne, powyższe obostrzenie dotyczy produktów, które już dziś wiadomo, że można czymś zastąpić. Jeśli chodzi zaś o rzeczy, które na razie nie mają swojej dobrej dla środowiska alternatywy, czyli: polistyrenowe opakowania na fast-foody, kanapki, pojemniki na owoce, warzywa, desery czy lody, to Parlament Europejski zdecydował o zmniejszeniu ich konsumpcji o 25%. Ma się to udać do 2025 roku.

Według danych Unii Europejskiej 49% śmieci, które trafiają do mórz i oceanów to właśnie produkty plastikowe jednorazowego użytku. Każdego roku do wód powierzchniowych Ziemi dostaje się nawet 12,7 mln plastiku, a łącznie jest go w oceanach już 150 milionów ton!

Teraz przedstawiciele krajów Unii mają zaproponować, w jaki sposób chcą w swoich państwach dążyć do respektowania przegłosowanego zakazu. Na szczęście plastikowe słomki łatwo zastąpić papierowymi czy bambusowymi. Podobnie sprawa ma się z patyczkami do balonów czy sztućcami, które dobrze sprawdzają się także w drewnianej formie. Jesteście gotowi na tę rewolucję?  

Fot. Getty Images

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARTYNA WOJCIECHOWSKA z odważnym przesłaniem dla kobiet: „Jestem wystarczająca!”. Marzyciel pragmatyk - CEZARY PAZURA w obiektywie żony Edyty. RENATA GABRYJELSKA supermodelka lat 90 o ucieczce z show-biznesu i nowym życiu. Odkrywamy sekrety mistrzyni, czyli jaka naprawdę jest IGA ŚWIĄTEK i kto stoi za jej sukcesem oraz sprawdzamy, dlaczego WIRUS to największy wróg ludzkości.