Marzena Kipiel-Sztuka, partner Mariusz Piesiewicz, Gwiazdorskie ostatki, luty 2003
Fot. Euzebiusz Niemiec/AKPA
NIEZWYKŁE HISTORIE

Złamane życie Marzeny Kipiel-Sztuki. Przeżyła dramat na planie „Świata według Kiepskich”, zmagała się z depresją...

Los nie oszczędzał aktorki, każdy jej związek kończył się tragicznie

Damian Brillowski 9 czerwca 2024 12:40
Marzena Kipiel-Sztuka, partner Mariusz Piesiewicz, Gwiazdorskie ostatki, luty 2003
Fot. Euzebiusz Niemiec/AKPA

Przez ponad dwie dekady Marzena Kipiel-Sztuka wywoływała uśmiech na twarzach milionów Polaków, fanów kultowego „Świata według Kiepskich”. Jednak jej życie prywatne pełne było dramatów i chwil zwątpienia... Za każdym razem, kiedy aktorka z kimś się wiązała, kończyło się to tragicznie. Z pierwszym mężem się rozwiodła, dwóch kolejnych życie straciło właściwie na jej oczach... Te bolesne ciosy serialowa Halinka Kiepska przypłaciła depresją. Aktorka zmarła w wieku zaledwie 58 lat...

[Ostatnia publikacja na VUŻ-u 10.06.2024 r.]

Marzena Kipiel-Sztuka: życie pełne dramatów 

Los jej nie oszczędzał. Przez lata przeżywała osobisty dramat i traciła bliskich swojemu sercu ludzi. Nie miała nawet trzydziestu lat, gdy odeszli jej rodzice. „Moi rodzice wcześnie zmarli. I to nie pod kołami samochodu, ale przegrywając walkę z ciężkimi chorobami. Tata tuż przed sześćdziesiątką, a mama zaraz po. Ja byłam wtedy przed trzydziestką i jeszcze nie grałam w „Kiepskich”. Nie mieli szansy zobaczyć mnie na ekranie. Dlatego też dołożyłam sobie do nazwiska moje nazwisko de domo, czyli Kipiel”, ujawniła w wywiadzie dla Plejady w 2022 roku.

Pierwszym mężem aktorki został reżyser i producent filmowy Konrad Sztuka, po którym do dziś nosi nazwisko. Małżeństwo nie było do końca udane i po dziesięciu latach zostało zakończone. Winą za rozpad związku aktorka obwiniała siebie. Była pracoholiczką i każdą wolną chwilę – zamiast wykorzystać na pielęgnowanie rodzinnego szczęścia – poświęcała pracy. Niestety, w starciu z miłością do teatru, mężczyzna nie miał szans. „Konrad jest zbyt fajnym facetem, by żyć w związku bez miłości. Wystąpiłam o rozwód”, zdradziła w wywiadzie dla Interii. W 2015 roku w wieku 50 lat reżyser zmarł na nowotwór. 

CZYTAJ TAKŻE: Halina Mlynkova o życiu po rozwodzie z Łukaszem Nowickim: „Tak naprawdę wychowałam syna sama”

Następnym wybrankiem jej serca okazał się operator filmowy Mariusz Piesiewicz. Para poznała się na planie serialu „Świat według Kiepskich”. Niestety nad tym związkiem ciążyło fatum. Miejsce, w którym się poznali, było jednocześnie ostatnim miejscem ich spotkania. Mężczyzna podczas pracy na planie w 2005 roku dostał nagłego wylewu, po czym zmarł. „Umarł na moich oczach”, ujawniła Marzena Kipiel-Sztuka w rozmowie z „Na żywo”. Filmowiec w dniu śmierci miał zaledwie 44 lata... 

Marzena Kipiel-Sztuka, plan serialu „Świat według Kiepskich”, 04.02.2006 rok
Fot. TOMASZ ZUKOWSKI/East News

Marzena Kipiel-Sztuka, plan serialu „Świat według Kiepskich”, 04.02.2006 rok

co z halinka z kiepskich
Fot. ADAM JANKOWSKI/REPORTER / East News

Marzena Kipiel-Sztuka, Wiosenna ramówka Telewizji Polsat, Warszawa, 26.02.2014 rok

Kolejny cios w życiu Marzeny Kipiel-Sztuki 

Kolejnym mężem Kipiel-Sztuki został Przemysław Buksakowski. Para ślubowała sobie miłość w 2007 roku. Jednak życie i tym razem nie było dla kobiety zbyt łaskawe... Dwa lata później mężczyzna już nie żył. Według medialnych doniesień, stracił przytomność na ulicy, pod blokiem ukochanej. Mimo wielu prób reanimacji nie udało się go ocalić. „Pechowy styczeń. Pani Marzena szła beztrosko na spacer z psem. Komórka rozładowana, głowa pełna myśli, na karetkę i samochody policyjne koło domu nie zwróciła nawet uwagi. [...] Na chodniku pod blokiem leżał on, jej mąż Przemek. I umierał. Niewydolność krążenia naczyniowego. Miał astmę...”, informował przed laty tygodnik „Rewia”. Oficjalną przyczyną śmierci była niewydolność oddechowo-krążeniowa.

Dla aktorki był to ogromny cios, tym bardziej, że w ich związku mimo wcześniejszych problemów, w końcu zaczęło się układać. „Jego śmierć zdarzyła się, gdy jako małżeństwo zaczęliśmy wychodzić na prostą. Kiedy miało być tak pięknie”, opowiadała w programie „Dom Wróżek: ponad zmysłami”.

ZOBACZ TAKŻE: Cezary Pazura wspomina Janusza Rewińskiego. Głos zabrały także inne gwiazdy, ich słowa wyciskają łzy

Nagła śmierć męża doprowadziła Marzenę Kipiel-Sztukę do depresji. „Nie obeszło się bez terapii, psychiatry, pobytu w ośrodku… Bez ludzi z mojego otoczenia, którzy cały czas byli przy mnie i wspierali mnie, nigdy nie wyszłabym z dołka”, szczerze wyznała. Dbała jednak o to, aby pielęgnować pamięć o zmarłych. „Właściwie nikomu z moich bliskich tak naprawdę nie pozwoliłam do końca „odejść”. Oni wciąż są w mojej głowie. Moje uczucia są jak huśtawka – raz góra, raz dół", ujawniła w rozmowie z Plejadą. 

Odbudowanie zdrowia psychicznego po stracie ukochanego zajęło jej kolejne pięć lat. Serialowa Halinka Kiepska mimo bycia w kilku związkach, nie doczekała się potomstwa. 

Marzena Kipiel-Sztuka, plan serialu „Świat według Kiepskich”, 19.01.2011 rok
Fot. Baranowski Michał/AKPA

Marzena Kipiel-Sztuka, plan serialu „Świat według Kiepskich”, 19.01.2011 rok

Marzena Kipiel-Sztuka, plan serialu „Świat według Kiepskich”, 04.02.2006 rok
Fot. TOMASZ ZUKOWSKI/East News

Marzena Kipiel-Sztuka, plan serialu „Świat według Kiepskich”, 04.02.2006 rok

halinka z kiepskich co dzis robi
Fot. ADAM JANKOWSKI/REPORTER / East News

Marzena Kipiel-Sztuka, Wiosenna ramówka Telewizji Polsat, Warszawa, 01.03.2016 rok

Marzena Kipiel-Sztuka ofiarą pandemii

Wybuch pandemii koronawirusa odcisnął bolesne piętno na sytuacji finansowej wielu artystów. Jedną z poszkodowanych została właśnie Marzena Kipiel-Sztuka. Sporo mówiło się m.in. o problemach aktorki, które na szczęście okazały się być nieprawdą.

We wrześniu 2022 ucięła wszelkie plotki: „Powiedziałam w wywiadzie, że przez lata odkładałam pieniądze na konto oszczędnościowe i w pandemii, gdy nie miałam możliwości, by pracować, musiałam po nie sięgnąć. Ale nie zrobiłam tego, żeby się poskarżyć i wzbudzić litość. Zaraz potem dodałam, że zastanawiam się, jak radzą sobie w tej sytuacji osoby, które nie mogły sobie na to pozwolić”, ujawniła w rozmowie z Plejadą.

„Przecież gdybym nie miała czego jeść, nie poszłabym z tym do gazet, tylko zadzwoniła do przyjaciół z prośbą o pomoc. Pamiętam czasy, gdy grałam w teatrze w Legnicy i mieszkałam w domu aktora. Niewiele zarabialiśmy i dziesiątego wszystkim kończyły się pieniądze. Więc dzwoniliśmy do siebie i sprawdzaliśmy, co kto ma w kuchni. Ja miałam mąkę, ktoś miał cebulę, ktoś inny śledzie. Każdy przynosił to, co miał i gotowaliśmy. Robiliśmy śledzie opiekane w mące, które potem marynowaliśmy. Umiem sobie radzić w trudnych sytuacjach”, stwierdziła, dodając, że wszystkie plotki w tamtym czasie bardzo ją bolały. Aktorka nie chciała bowiem robić sensacji ze swojej sytuacji finansowej, a tym bardziej prosić kogokolwiek o pomoc. Nie spodziewała się, że ta wypowiedź może zakończyć się medialną nagonką.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Odeszła niespodziewanie, wcześniej chorowała. Wiadomo, co stało się z dziećmi Barbary Sienkiewicz

Marzena Kipiel-Sztuka o stracie partnerów i samotności

O problemach aktorki w reportażu „Dzień Dobry TVN” opowiedzieli m.in. jej przyjaciele. „Życie jej nie rozpieszczało. Nie miała szczęścia w miłości, a jak miała, to krótko. Pochowała wszystkich kolejnych mężów”, przypomniała Elżbieta Jodłowska, aktorka i koleżanka serialowej Halinki Kiepskiej.

W materiale stacji Marzena Kipiel-Sztuka pokazała m.in. rodzinne zdjęcia, na których pozowała ze zmarłymi partnerami: Konradem Sztuką, Mariuszem Piesiewiczem i Przemysławem Buksakowskim. Dla niej to zapis szczęśliwych chwil i pięknych wspomnień, do których czasem wraca...

Patrzymy we trójkę w jedną stronę. A tu są listy miłosne i rzeczy, które zbierałam. „Kocham, na zawsze Twój”, komentowała archiwalne materiały aktorka. 

Nie zabrakło również tematu depresji, o której wielokrotnie mówiła serialowa Halinka Kiepska. Podkreśliła, że nie chce cały czas nosić żałoby w sercu i mimo wszystko w przyszłość stara się patrzeć z optymizmem. 

„To są takie rzuty. Depresja, serce boli, powiedziałam otwarcie, że się zmagam z długimi stanami takiego zawieszenia. Czasem trzeba poprosić o pomoc. Na takie pytanie, kiedy i co mnie najbardziej zabolało w życiu, odpowiedziałabym: nie będę do końca nosić żałoby po rodzicach, dziadkach, wujkach, babciach, psach, mężach i kochankach. To było, a dzisiaj jest kolejny dzień. Trzeba patrzeć do przodu”, zaznaczyła. 

Niestety teraz media obiegła wieść o najgorszym: aktorka przegrała walkę z chorobą i zmarła 9 czerwca 2024 r. Miała zaledwie 58 lat...  

Czytaj także: Zawsze była kobietą jednego mężczyzny. Dekadę temu straciła męża, wciąż nie uporała się ze stratą

Marzena Kipiel-Sztuka, mąż Przemysław Buksakowski, plan programu „Jak oni śpiewają”, marzec 2007 roku
Fot. Jacek Kurnikowski/AKPA

Marzena Kipiel-Sztuka, mąż Przemysław Buksakowski, plan programu „Jak oni śpiewają”, marzec 2007 roku

Marzena Kipiel-Sztuka, mąż Przemysław Buksakowski, plan programu „Jak oni śpiewają”, 12.05.2007 rok
Fot. Radoslaw Nawrocki / Forum

Marzena Kipiel-Sztuka, mąż Przemysław Buksakowski, plan programu „Jak oni śpiewają”, 12.05.2007 rok

co sie dzieje z halinka z kiepskich
Fot. ADAM JANKOWSKI/REPORTER / East News

Marzena Kipiel-Sztuka, 25-lecie Telewizji Polsat, Warszawa, 11.12.2017 rok

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Odmienił swoje życie i kupił dom we Włoszech. Poznaj Sycylię Piotra Wojtasika 

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o tym, co odmieniło jej życie, kobietach, które dają jej moc, i… festiwalu w Cannes. JADWIGA JANKOWSKA-CIEŚLAK: pogodziła się z życiem, tylko ze śmiercią męża nie może się uporać do tej pory. JACEK DUBOIS w fascynującej rozmowie o zawodzie adwokata, zbrodni, karze i pisarskiej pasji. ZBIGNIEW WODECKI: Kraków jego śladami.