koronawirus-swiat-czerwiec-zachorowania-10-milionow
Fot. AdobeStock.com
O TYM SIĘ MÓWI

Trzecia fala koronawirusa w Hongkongu? Powracają obostrzenia

Lekarze są przerażeni obecną sytuacją

Redakcja VIVA! 22 lipca 2020 20:42
koronawirus-swiat-czerwiec-zachorowania-10-milionow
Fot. AdobeStock.com

Poszczególne państwa przygotowują się na nadejście drugiej fali pandemii koronawirusa. Wciąż przestrzegane są obowiązujące zasady. Niektóre kraje odradzają swoim obywatelom podróż do regionów, gdzie w ostatnim czasie odnotowano większą liczbę zakażeń. Z kolei Hongkong poinformował o rekordowej ilości zachorowań. Powracają kolejne obostrzenia.

Trzecia fala koronawirusa w Hongkongu

Na początku lipca PAP informował, że liczba zakażeń w Hongkongu rośnie. Przedstawiciele Centrum Ochrony Zdrowia podkreślają, że lekarze są przeciążeni. Mogą mieć problemy z wypełnianiem kolejnych obowiązków. Druga fala pandemii poważnie naruszyła stan opieki zdrowia.  Obawiają się pogorszenia obecnej sytuacji. 

„Służbie zdrowia grozi przeciążenie, jeśli sytuacja nie zacznie się poprawiać”, mówiła Chuang Shuk-kwan z Centrum Ochrony Zdrowia. 19 lipca mówiło się o rekordowej liczbie zachorowań (108 przypadków). W ciągu dwóch tygodni odnotowano kilkaset zakażeń.

Carrie Lam, szefowa autonomii na zwołanej konferencji prasowej nie ukrywała, że sytuacja jest niezwykle trudna i nic nie wskazuje na to, że uda się ją opanować.

„Myślę, że sytuacja jest rzeczywiście krytyczna i nic nie wskazuje na to, byśmy odzyskali nad nią kontrolę ”, powiedziała.

Władze Hongkongu wprowadziły kolejne ograniczenia, by zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby. Zadecydowano o zamknięciu barów, siłowni. Powrócił także nakaz zasłaniania nosa i ust w zamkniętej przestrzeni publicznej. Firmy przeniosły się do pracy zdalnej. Spekuluje się, że władze ogłoszą godzinę policyjną, a niektóre media podają, że w przypadku braku poprawy sytuacji, wrześniowe wybory mogą zostać odwołane.

Prawdopodobnie wzrost liczby zakażeń jest następstwem prawyborów demokratów i antyrządowej demonstracji. Tak tłumaczy to chińska agencja Xinhua. ,,Organizatorzy zlekceważyli wielokrotnie ludzkie życie i bezpieczeństwo dla politycznych zysków”, informowała Xinhua [cytat za Wyborcza.pl]

Do tej pory na świecie odnotowano ponad 15 mln przypadków zakażeń koronawirusem. Zmarło ponad 621 tysięcy osób, a wyzdrowiało ponad 9 mln. 

Fakty Interia, NaTemat.pl, Wyborcza.pl, PAP

Hongkong, pandemia, koronawirus
Fot. ANTHONY WALLACE/AFP/East News

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

HALINA ROWICKA I ANNA KALCZYŃSKA Jak odnaleźć się w życiu po odejściu ukochanej osoby i czy matka i córka mogą się przyjaźnić. MARIA DĘBSKA o niezależnych kobietach: matce reżyserce, ikonie lat 60. Kalinie Jędrusik, którą zagrała, i o... sobie. MARIUSZ WILCZYŃSKI – malarz, performer, twórca animacji. Jego animowany film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to absolutny światowy hit! Pierwsza w historii Stanów Zjednoczonych kobieta wiceprezydent – KAMALA HARRIS zmienia świat. GRZEGORZ SKAWIŃSKI Życie rockmana w czasach pandemii. W cyklu PODRÓŻE: Czy w tym roku poszusujemy i gdzie – top lista najsłynniejszych zimowych kurortów.