Tragedia w kopalni w Czechach. 23 grudnia dniem żałoby narodowej
Fot. REUTERS/FORUM
O TYM SIĘ MÓWI

Tragedia w czeskiej kopalni! W wyniku wybuchu zginęło 12 Polaków…

Prezydent Duda ogłosił 23 grudnia dniem żałoby narodowej!

Konrad Szczęsny 21 grudnia 2018 16:11
Tragedia w kopalni w Czechach. 23 grudnia dniem żałoby narodowej
Fot. REUTERS/FORUM

To niewyobrażalny cios dla rodzin ofiar. W czwartek około 17.00 w miejscowości Karwina na Śląsku Cieszyńskim w Czechach doszło do wybuchu gazu w miejscowej kopalni. W wyniku eksplozji zginęło 13 górników, w tym 12 obywatelstwa polskiego. Z racji szalejącego w dole pożaru, akcja ratunkowa została przerwana. Prezydent Andrzej Duda ogłosił 23 grudnia dniem żałoby narodowej.

Tragedia w Czechach: nie żyje 13 górników, w tym 12 Polaków

Wybuch metanu nastąpił o 17.00 w czwartek na głębokości około 800 metrów. Natychmiast rozpoczęto akcję ratunkową, jednak wydobyć udało się 10 pracowników kopalni. Jeden z nich ma rozległe oparzenia, jego stan jest ciężki. W wyniku tragedii zginęło natomiast 13 górników: 12 Polaków i jeden Czech.

Niestety, akcja ratunkowa musiała zostać przerwana z uwagi na szalejący w dole pożar. Na miejsce zdarzenia w piątek rano przybył premier Polski, Mateusz Morawiecki, który zapewnił, że rodziny ofiar (12 Polaków) otrzymają pomoc od rządu. Udał się także z wizytą do szpitala, w którym przebywają ranni. 

„Pod ziemią jest pożar, jest bardzo wysoka temperatura, bardzo wysokie zagrożenie kolejnymi wybuchami. (...) Chodniki są zablokowane”, mówił o przerwanej akcji ratunkowej Mateusz Morawiecki.

„Obecnie trwa procedura wypuszczania z kopalni gazu, która ma ugasić pożar. Może potrwać od kilka godzin do nawet kilku dni. Akcja zostanie wznowiona w momencie, kiedy będzie możliwy zjazd pod ziemię. Na miejscu są polscy ratownicy, którzy dołączyli do czeskich kolegów w nocy”, donosi portal Gazeta.pl.

Niedziela 23 grudnia dniem żałoby narodowej w Polsce

Jak podała na Twitterze kancelaria prezydenta Andrzeja Dudy, niedziela 23 grudnia będzie w Polsce dniem żałoby narodowej. Kondolencje rodzinom ofiar złożyli m.in. Donald Tusk, Robert Biedroń, minister edukacji Elżbieta Rafalska i Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP  

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?