Tatiana Okupnik
Fot. PIOTR BLAWICKI /DDTVN/ EAST NEWS
O TYM SIĘ MÓWI

Tatiana Okupnik szczerze o stanie swojego zdrowia: „Diagnostyka w moim przypadku zajęła 42 lata”

„Mam nadzieję, że ta rozmowa pomoże komuś po drugiej stronie ekranu”

Olga Figaszewska 24 maja 2021 11:05
Tatiana Okupnik
Fot. PIOTR BLAWICKI /DDTVN/ EAST NEWS

Tatiana Okupnik otworzyła się na temat swojej choroby. „Mam nadzieję, że ta rozmowa pomoże komuś po drugiej stronie ekranu”, zapowiadała w mediach społecznościowych. W rozmowie z Dorotą Wellman artystka opowiedziała o EDS. Wielokrotnie gwiazda spotykała się z bagatelizowaniem objawów, z którymi przyszło jej się mierzyć. „Wiele razy słyszałam, że jestem nietypowym przypadkiem, można by się na pani uczyć”, wyznawała.

Tatiana Okupnik o chorobie. Czym jest EDS?

Tatiana Okupnik wyznała, że zmaga się z tzw. niewidzialną chorobą. Zespół Ehlersa-Danlosa daje wiele różnorodnych objawów i należy do chorób genetycznych tkanki łącznej. Specjaliści określili do tej pory 12 różnych typów choroby. Jednymi z najczęstszych objawów występują: nadmierna ruchliwość stawów, bóle stawów, rozciągliwość skóry, chroniczne bóle mięśni, pęknięcia i uszkodzenia narządów wewnętrznych czy kruchość naczyń krwionośnych. 

Zobacz też: Tatiana Okupnik zdecydowała się na poważny zabieg

Już w dzieciństwie mierzyła się z wiotkością stawów. „Mogę bez ćwiczenia założyć nogę na głowę. W dzieciństwie to nie było takie dziwne, bo dzieciaki są gibkie. Trafiłam do szkoły baletowej, natomiast szybko się męczyłam. Wracałam do domu powłócząc nogami, bo mnie bolały i nie miałam sił”, mówiła gwiazda w rozmowie z Dzień Dobry TVN. Choroba przejawiała się w jej przypadku bólami brzucha, uczuleniami na zimno.

W rodzinie Tatiany Okupnik podobne dolegliwości występowały u taty gwiazdy. Zdarzało się, że miał uczulenia na zmianę temperaturę i borykał się z kontuzjami. „Założyłam sobie, ze mam słabsze kości”, mówiła artystka.

Tatiana Okupnik dziś wie już, że cierpi na genetyczną chorobę. „Brzmi fajnie - Zespół Ehlersa-Danlosa. Niestety to nie jest mój zespół muzyczny, tylko genetyczna przypadłość. Diagnostyka w moim przypadku zajęła 42 lata. Troszeczkę długo. Dopiero w zeszłym roku doszłam do tego, że to jest to. To choroba całego organizmu, ponieważ dotyczy tkanki łącznej, która jest wszędzie – układ nerwowy, kości, żyły, wszystko. Bardzo trudno ją zdiagnozować, jeśli nie trafi się na lekarza, który coś o niej wie”, wyznała Tatiana Okupnik w rozmowie z Dorotą Wellman.
 

Tatiana Okupnik ma nadzieję, że jej wyznanie pomoże innym

Zespół Ehlersa-Danlosa wiąże się z wieloma problemami. Najbardziej zagrożone są osoby, które mają choroby naczyń krwionośnych. U chorych występują liczne pęknięcia kości. 

„Nie wiedziałam, że mam pękniętą kość udową, łonową. Czułam, ale to nie wychodzi na rentgenie, ponieważ to pęknięcia powierzchniowe. Gdybym pokazała ile mam tomografii i rentgenów z ubiegłego roku… Nic nie wychodziło do moment, w którym wykonano tomografię z kontrastem. Poczułam ulgę, że ktoś widzi, że to nie jest tylko w mojej głowie, że sobie to wymyślam”, dodała gwiazda.

Sprawdź: Małgorzata Pieńkowska: „Jestem pewna, że moja choroba była takim prztyczkiem od pana Boga”

Tatiana Okupnik wyjaśniła, że choroba może aktywować się po ciążach, ze względu na zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie, a może też nastąpić regres. „U mnie objawy dodatkowo się nasiliły. Osłabiło mnie totalnie i te kości zaczęły pękać. Ciągle coś się działo, jakieś operacje”, dodaje. O zespole dowiedziała się już po narodzinach Matyldy i Tymka. „Powiedziano mi, że jest 50% szans na przekazanie tego dziecku. Zupełnie się sobą nie przejęłam, tylko patrzę czujnie na moje robaczki. Nie chcę się zamartwiać, chociaż nie ukrywam, że to jest najsłabszy punkt tej przypadłości”, dodała.

Nie ma leku, który pomógłby w tych schorzeniach. „EDS traktuje się tak, że radzisz sobie z objawami. Musisz szukać specjalistów, którzy coś na ten temat wiedzą. Nadal jest bardzo mało lekarzy, którzy wiedzą, jak szerokie spektrum dolegliwości może cię dopaść i jak sobie radzić”, wyznała.

Gwiazda ma nadzieję, że choroba nie wpłynie na jej zawodowe życie. Tęskni za występami na scenie, tworzeniem muzyki. „Traktuję siebie, że nie jestem chora. Na razie głosowo nic się nie dzieje, trzęsą mi się ręce. To układ nerwowy”, wyznała. 

Źródło: Dzień Dobry TVN, medonet.pl

Tatiana Okupnik
Fot. Tomasz Urbanek/DDTVN/East News

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?