Jacek Zejdler
Fot. FORUM
O TYM SIĘ MÓWI

Mija 40 lat od tajemniczej śmierci Tolka Banana

Ta historia do dziś budzi wielkie kontrowersje

Sabina Zięba 3 stycznia 2020 19:30
Jacek Zejdler
Fot. FORUM

W czwartek 2 stycznia na swoim Twitterze dyrektor TVP3 Opole, Mateusz Magdziarz, przypomniał o tragicznej historii jednego z największych gwiazdorów PRL. Dokładnie 40. lat minęło od nagłej śmierci Jacka Zejdlera. Jego kariera skończyła się zbyt szybko.

Tragiczna śmierć Jacka Zejdlera

Jacek Zejdler był najbardziej znany z roli kultowego Tolka Banana. 7-odcinkowa seria biła rekordy popularności w latach 70., a zaledwie 25-letni aktor był uwielbiany przez wszystkie nastolatki. Wróżono mu wielką karierę i porównywano do Zbigniewa Cybulskiego lub Gustawa Holoubka. Znaleziono go martwego 2 stycznia 1980 roku. Co się stało?

Jacek sylwestra spędził u dyrektora Teatru im. Kochanowskiego, Bohdana Cybulskiego. Podobno na imprezie się pokłócili, a odtwórca roli Tolka Banana wybiegł wówczas z mieszkania. Nazajutrz znaleziono go w mieszkaniu leżącego w śpiworze przy otwartym piekarniku gazowym. Wiadomo, że kilka dni przed swoją śmiercią udał się do Łodzi, by porozmawiać z żoną, a do Opola wrócił całkowicie załamany.

Mateusz Magdziarz napisał: „Był aktywnym członkiem opozycji antykomunistycznej. Zejdler między innymi zbierał podpisy pod listem, w którym domagano się zwolnienia z więzień robotników zatrzymanych po wydarzeniach w Radomiu i Ursusie. Był inwigilowany przez SB. Miał 25 lat. Za oficjalną wersję zgonu przyjęto samobójstwo (zatrucie gazem)”.

Przez lata okoliczności jego śmierci owiane były tajemnicą, a wokół całego zdarzenia krążyły legendy. Plotkowano m. in. że zginął z rąk funkcjonariuszy SB, którzy mieli utopić Zejdlera w jednym z mazurskich jezior lub w Odrze. Podejrzewano także, że nie mogąc znieść zawodu miłosnego, w geście rozpaczy targnął się na własne życie.

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JOANNA PRZETAKIEWICZ I RINKE ROOYENS Mężczyzna z przeszłością, kobieta po przejściach… Dlaczego zdecydowali się na ślub? KASIA STRUSS Życiowa rewolucja supermodelki. JOE BIDEN – rodzinne tragedie, trudne wybory i droga na szczyt 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych. VINCENT ŻUŁAWSKI Co zawdzięcza rodzicom – Andrzejowi Żuławskiemu i Sophie Marceau? Polska „junioromania”, czyli wszystko o EUROWIZJI JUNIOR 2020. W cyklu Extra Elitarne szkoły i uczelnie Wielkiej Brytanii (nie)tylko dla wybranych.