Koronawirus
Fot. Adobe Stock
O TYM SIĘ MÓWI

Szczepionka przeciwko koronawirusowi: jak i gdzie się zapisać? 

Co należy wiedzieć o procedurze?

Redakcja VIVA! 28 grudnia 2020 12:05
Koronawirus
Fot. Adobe Stock

Pierwsze szczepienia w Polsce przeciwko koronawirusowi rozpoczęły się 27 grudnia. Jak podano, jako pierwsze preparat przyjmą osoby z grup priorytetowych. Po 15 stycznia szczepienia będą dla wszystkich chętnych. Co zrobić, żeby zapisać się na szczepienie przeciwko koronawirusowi?

Szczepienia przeciw COVID-19: jak się zapisać?

Szczepienie przeciwko koronawirusowi składa się z dwóch dawek (dwa zastrzyki w odstępie 21 dni) i jest darmowe. Będzie dostępne dla wszystkich osób, które wyrażą chęć zaszczepiania się. Wcześniej pacjent powinien przejść badanie i wywiad kwalifikujące do podania preparatu.

Osoby, które chcą zgłosić się na przyjęcie preparatu mogą zrobić to:

- dzwoniąc na bezpłatną infolinię 989

- logując się na stronie pacjent.gov.pl, korzystając z Internetowego Konta Pacjenta

- zgłaszając się do lekarza POZ

- lub wypełniając formularz na stronie resortu zdrowia

„Zostanie się zapisanym na pierwszą i drugą dawkę, zostaną wskazane terminy, a dzień przed oboma szczepieniami przyjdzie wiadomość SMS z przypomnieniem – o ile został podany numer kontaktowy”, mówił na antenie TOK FM szef KPRM Michał Dworczyk.

Rząd przestawi listę punktów szczepień. Jak podano na stronie gov.pl, szczepienia będą dostępne między innymi w:

- placówkach Podstawowej Opieki Zdrowotnej,

- innych stacjonarnych placówkach medycznych (np. Ambulatoryjnej Opiece Specjalistycznej),

- mobilnych zespołach szczepiących,

- centrach szczepiennych w szpitalach rezerwowych. 

Kto zaszczepi się jako pierwszy?

Jak podało Ministerstwo Zdrowia w etapie 0 zostaną zaszczepione osoby najbardziej narażone na zakażenie: pracownicy ochrony zdrowia, pracownicy DPS i MOPS.

W etapie I ze szczepień skorzystają: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie oraz nauczyciele.

Drugi etap dotyczy osób poniżej 60 roku życia z chorobami przewlekłymi, urzędnicy, politycy.

Jak dodał szef Kancelarii Premiera po nich szczepienia przyjmą pracownicy firm (hoteli, restauracji). „Dopiero na końcu zaszczepieni zostaną pozostali chętni”, powiedział Michał Dworczyk.

Jakie skutki uboczne może mieć szczepionka przeciw COVID-19? 

Jak organizm może zareagować na szczepionkę? Jak podreśliła w programie Fakty po Faktach dr hab. n. med. Aleksandra Zasada, kierownik Zakładu Badania Surowic i Szczepionek NIZP-PZH, po przyjęciu preparatu przeciwko koronawirusowi mogą wystąpić takie same dolegliwości jak po przyjęciu innych preparatów.

„Można się spodziewać, że po takim szczepieniu wystąpią jakieś lekkie dolegliwości. Może wystąpić nie tylko ból w miejscu wkłucia, ale ból głowy, ogólne rozbicie, ból mięśni, stawów, osłabienie. To jest reakcja naturalna, ona była w ogóle opisywana przy badaniach klinicznych u części ochotników. Występuje też przy innych szczepionkach”, powiedziała dr hab. n. med. Aleksandra Zasada.

„Jeżeli ktoś po szczepieniu nie odczuwa żadnych dolegliwości, to nie musi zachowywać jakichś szczególnych środków ostrożności, udawać się na zwolnienie lekarskie czy szczególnie się oszczędzać. Po prostu funkcjonować tak, jak funkcjonuje na co dzień”, dodała kierownik Zakładu Badania Surowic i Szczepionek NIZP-PZH.

„Przyjęcie szczepionki nie jest żadnym ryzykiem w porównaniu z tym, co może się zdarzyć, jeśli zachorujemy na COVID-19. Stąd dla mnie wszelkie wątpliwości o tym, czy się szczepić, czy się nie szczepić, są zaskakujące albo wynikają z niepełnej świadomości ludzi, czym grozi tak naprawdę zakażenie koronawirusem”, dodała dr hab. n. med. Aleksandra Zasada w Faktach po Faktach.

Źródło: źródło: TVN24,Wiadomości WP, GOV.pl, Fakty po Faktach 

Szczepienie, koronawirus
Fot. ADOBE STOCK

koronawirus, nowa odmiana koronawirusa
Fot. Adobe Stock

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Kocha muzykę, ale już podważano jej sukcesy. Córka Aldony Orman o cieniach posiadania znanego nazwiska

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA DOWBOR o utracie pracy, nowych wyzwaniach i o tym, czy mężczyźni... są jej potrzebni do życia. JOANNA DARK i MAREK DUTKIEWICZ: dwie dusze artystyczne. W błyskotliwej i dowcipnej rozmowie komentują 33 lata wspólnego życia. SYLWIA CHUTNIK: pisarka, aktywistka, antropolożka kultury, matka. Głośno mówi o sprawach niewygodnych i swojej prywatności. ROBERT KOCHANEK o cenie, jaką zapłacił za życiową pasję – profesjonalny taniec. O TYM SIĘ MÓWI: Shannen Doherty, Christina Applegate, Selma Blair, Selena Gomez, Michael J. Fox łamią kolejne tabu – mówią publicznie o swoich chorobach.