Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, pożegnanie
Fot. Beata Zawrzel/REPORTER
O TYM SIĘ MÓWI

Według obrońcy Stefana W., zabójca Pawła Adamowicza może uniknąć kary więzienia

„Konieczna jest zmiana zastosowania środka zapobiegawczego”

Redakcja VIVA! 1 listopada 2019 11:13
Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, pożegnanie
Fot. Beata Zawrzel/REPORTER

Media po raz kolejny informują, że Stefan W., który śmiertelnie ranił prezydenta Pawła Adamowicza, prawdopodobnie uniknie więzienia. Nieoficjalne doniesienia Gazety Wyborczej sprzed kilku miesięcy potwierdzają inne źródła. 

Zabójca Pawła Adamowicza uniknie więzienia?

Nie wyklucza się, że zabójca Pawła Adamowicza zostanie uznany za osobę niepoczytalną. Już wcześniej przeszedł kilka badań, zleconych przez zespół psychiatrów z Aresztu Śledczego w Krakowie. „Opinia zawiera kategoryczny wniosek co do stanu poczytalności podejrzanego w chwili popełnienia czynu. W związku z wnioskami tej opinii obrona uznała, że konieczna jest zmiana zastosowania środka zapobiegawczego przez umieszczenie podejrzanego w szpitalu psychiatrycznym”, informuje portal TVN 24, cytując wypowiedź Artura Kotulskiego, obrońcy Stefana W.

„Opinia, z którą się zapoznałem, budzi poważne wątpliwości, które przeradzają się w zasadnicze zastrzeżenia”, mówi Piotr Adamowicz, brat zmarłego prezydenta Gdańska. „Konsultowaliśmy tę opinię z gronem psychologów i psychiatrów ze środowiska klinicznego i uniwersyteckiego i muszę przyznać, że żaden z nich nie podpisałby się pod nią”.

Już w 2016 roku rozpoznano, że Stefan W. nie jest zdrowy psychicznie. Podczas odbywania kary więzienia za napady na placówki bankowe, był wielokrotnie badany, zdiagnozowano wtedy u niego schizofrenię paranoidalną. Po wyjściu z więzienia przestał brać niezbędne leki. Jak czytamy na portalu TVN 24, prokuratura nie ujawniła, czy choroba mężczyzny i zaniechanie leczenia mogły sprowokować niekontrolowany atak na Pawła Adamowicza. 

Morderca Pawła Adamowicza, Stefan W. Kim jest jakie sekrety skrywa jego przeszłość
Fot. Facebook @Stefan W.

Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska
Fot. KAROLINA MISZTAL/REPORTER

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.