Wybory prezydenckie 2020, Rafał Trzaskowski, Andrzej Duda
Fot. East News
Z OSTATNIEJ CHWILI

Wybory prezydenckie 2020: Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski w drugiej turze

Znamy wstępne wyniki sondaży

Ksenia Krasko 28 czerwca 2020 21:03
Wybory prezydenckie 2020, Rafał Trzaskowski, Andrzej Duda
Fot. East News

Według sondażowego badania exit poll, żaden z kandydatów na Prezydenta RP nie uzyskał ponad 50% poparcia, co oznacza, że za dwa tygodnie, 12 lipca, odbędzie się duga tura wyborów. Zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami, będziemy mogli zagłosować na Andrzeja Dudę – lidera pierwszej tury, uzyskał 41,8% głosów – lub Rafała Trzaskowskiego, na którego oddano 30,4% głosów.

Wybory Prezydenta RP 2020: wyniki sondaży, frekwencja

Oficjalne wyniki wyborów prezydenckich pojawią się we wtorek lub środę rano. Lokale wyborcze czynne były do 21, obecnie trwa procedura dokładnego zliczania wszystkich głosów.

Jeśli chodzi o frekwencję, do godziny 12 swojego wyboru dokonało 24,08% osób uprawnionych do głosowania. Do godziny 17 wynosiła 47,89%. „Można uznać, że jest to rekordowa frekwencja w historii wyborów w ostatnich latach”, oceniał przewodniczący PKW, Sylwester Marciniak. Szacowana frekwencja na koniec dnia to 62,9%.

Jak informuje TVN24, frekwencja w grupie wiekowej 50-59 lat wyniosła 71,2%, w grupie wiekowej 18-29 lat – 62,3%, a w grupie wiekowej 60 lat i więcej – 56,10%.

Zgodnie z informacjami z godziny 17, największą frekwencję zanotowano w dużych miastach – Warszawie (54,76), Poznaniu (53,21) i Zielonej Górze (53,04).

Wybory prezydenckie 2020: wyniki exit poll kandydaci

 • Andrzej Duda (nie należy do partii politycznej) - 41,8%
 • Rafał Trzaskowski (kandydat KO) - 30,4%
 • Szymon Hołownia (kandydat bezpartyjny) - 13,3%
 • Krzysztof Bosak (kandydat Konfederacji) - 7,4%
 • Robert Biedroń (kandydat Lewicy) - 2,9%
 • Władysław Kosiniak-Kamysz (kandydat PSL) - 2,6%
 • Marek Jakubiak (kandydat Federacji dla Rzeczpospolitej) - 0,5%
 • Stanisław Żółtek (kandydat Kongresu Nowej Prawicy) - 0,3%
 • Waldemar Witkowski (członek Unii Pracy) - 0,3%
 • Mirosław Piotrowski (kandydat Ruchu Prawdziwa Europa) - 0,3%
 • Paweł Tanajno (kandydat bezpartyjny) - 0,2%

Duda, Trzaskowski, Hołownia: przemówienia po pierwszej turze wyborów

„Jestem ogromnie wdzięczny, dziękuje za wsparcie. Ale przede wszystkim dziękuję rodakom za wysoką frekwencję, niezależnie od tego na którego kandydatów państwo głosowaliście. To bardzo ważne, byśmy korzystali z tego demokratycznego prawa”, zwrócił się Andrzej Duda do swoich wyborców. „Dziękuję tym, którzy mi zaufali. [...] Wygrywam w sposób zdecydowany, przewaga jest potężna. Ale gratuluje wszystkim kontrkandydatom, szczególnie Rafałowi Trzaskowskiemu. Szanuję wszystkich kandydatów”, podkreślił.

„Z takimi wynikami można iść się bić o Polskę”, przyznał Rafał Trzaskowski po wynikach pierwszej tury wyborów. „Wiem, że większość z was chciałaby zwycięstwa w pierwszej turze, tak jak w Warszawie. [...] Ten wynik pokazuje jedno, co najważniejsze – ponad 58% naszego społeczeństwa chce zmiany. Do tych wszystkich obywateli chcę jasno powiedzieć, że będę waszym kandydatem zmiany”, dodał.

Szymon Hołownia, który znalazł się na trzecim miejscu według sondaży, również krótko przemówił do wyborców. „Tak, to jest wynik moich marzeń. Kiedy zaczynaliśmy tę drogę sześć miesięcy temu, nikt nie pomyślałby, że to jest w ogóle możliwe. [...] Dwa i pół miliona ludzi oddało głos na tę wizję polityki, którą od początku chcieliśmy robić w kontrze do tej, którą wszyscy znamy”, przekazał. 

Źródło: TVN24

Wybory prezydenckie 2020, Rafał Trzaskowski, Andrzej Duda
Fot. East News

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.