shirley temple jamnik
Fot. Shirley Temple w 1933 i 2006 roku. Jako dziecięca aktorka i dorosła polityczka, fot. Hulton Archive/Getty Images/Mirek Towski/Getty Images
Niezwykłe historie

Shirley Temple uważana jest za dziecięcą gwiazdę wszechczasów. Kim była i jak wyglądało jej życie?

Kiedyś wszystkie dziewczynki marzyły, żeby wyglądać, jak Szirlejka, mieć burzę loków i dołeczki w buzi

Agnieszka Dajbor 27 kwietnia 2022 15:45
shirley temple jamnik
Fot. Shirley Temple w 1933 i 2006 roku. Jako dziecięca aktorka i dorosła polityczka, fot. Hulton Archive/Getty Images/Mirek Towski/Getty Images

Była słodkim aniołkiem, który podbił świat. Wcześniej nigdy nie było takiej dziecięcej gwiazdy. Może dlatego stała się ikoną. Do jej słodkiego wizerunku próbowały odwoływać się nawet dojrzałe aktorki, na przykład nasza Irena Grossówna. Shirley Temple była nie tylko dziecięcą aktorką, ale zjawiskiem w kinie. Dziewczynki z lat 30. ubiegłego wieku marzyły, żeby wyglądać jak ona.

Kiedy z powodu zakaźnych chorób miały obcinane włosy, ich mamy obiecywały, że gdy wyzdrowieją będą miały loki jak "Szirlejka". Produkowano mnóstwo gadżetów z jej wizerunkiem i oczywiście lalki. Mówiono nawet, że przed Barbie, była Shirley. Jej filmy biły rekordy popularności. Była idealną gwiazdą na kryzys lat 30. Ludzie byli zmęczeni, znękani i chętnie chodzili do kina, żeby zapomnieć na chwilę o kłopotach, obejrzeć filmy o przygodach dzielnej, uśmiechniętej dziewczynki, tym bardziej że jej historie zawsze kończyły się happy endem. A kino, mimo kryzysu przyciągało w USA co tydzień około 80 milionów widzów.

Shirley grała na ogół sierotki, które spotykały na swojej drodze dobrych ludzi. Nie tylko grała, także śpiewała, tańczyła, stepowała. Według amerykańskiego Instytutu Sztuki Filmowej Shirley Temple jest na 18 miejscu wśród aktorek wszech czasów. Nieźle, biorąc pod uwagę, że jej kariera trwała tylko kilka lat. Jak wyglądało życie jednej z największych dziecięcych gwiazd w historii kina?

shirley temple
Fot. Shirley w musicalu „Słowiczek" z 1938 roku, fot. Bettmann/Getty Images

Jak wyglądało dzieciństwo Shirley Temple?

Shirley Temple urodziła się w kwietniu 1928 roku w Santa Monica w Kalifornii, jej mama Gertruda była gospodynią domową, ojciec Gregory pracował w banku. Shirley była długo wyczekiwanym dzieckiem, dlatego rodzice, szczególnie mama traktowali ją jak oczko w głowie, była dla nich małą księżniczką. Ale też źródłem ambicji. Do szkoły baletowej Gertruda zapisał swoją córkę, gdy mała była jeszcze w wieku niemowlęcym. W wieku 3 lat Shirley rozpoczęła naukę w słynnej szkole tańca pani Melgin, gdzie uczono stepowania. Miała niecałe 5 lat, kiedy po raz pierwszy pojawiła się w „Glad Rags to Riches”, serii zapowiadającej nowe gwiazdy. Potem została obsadzona w muzycznej serii „Dziecko Burleski”, w której jako 4-latka udawała m.in. Marlenę Dietrich. Jej pierwszym filmowym przebojem był musical „Stand up and Cheer” z 1934 roku.

Zobacz też: Pippi Langstrump po 53 latach. Kim obecnie jest aktorka znana z kultowej roli rudowłosej bohaterki? 

shirley dziecięca gwiazda
Fot. Shirley Temple w 1935 roku, została wtedy nagrodzona Oscarem, fot. Bettmann/Getty Images

Lata 30. był pasmem sukcesów Shirley. Zagrała w takich hitach, jak „Mała Miss Maker” i „Roześmiane oczy”, „Złotowłosy brzdąc”, „Heidi” i w ekranizacji słynnej powieści „Mała księżniczka”. Niektóre z nich ogląda się z mieszanymi uczuciami. Na przykład „Roześmiane oczy”, gdzie mała Shirley w autobusie wypełnionym mężczyznami śpiewa swój, wielki skądinąd przebój „On The Good Ship Lollipop”. Dzisiaj taka scena by nie przeszła, zresztą to mizdrzenie się 6-letniej dziewczynki do dorosłych facetów wydaje się nieznośne. Czy Shirley miała dzieciństwo? Nie, kiedy była rozbrykana, na planie zamykano ją w „kabinie kary” z wielką bryłą lodu. Świętego Mikołaja spotkała w domu handlowym, poprosił ją o autograf. Była jednak bardzo kasowa i sama świetnie zarabiała, jej gaże były takie, jak dorosłych gwiazd w rodzaju Katherine Hepburn czy Joan Crafword ( około 300 tysięcy dolarów za film).

Jej mama brała dodatkowe pieniądze za opiekę i usługi fryzjerskie. Shirley nie miała tak wspaniałych loków, jak w filmach. Włosy zakręcała jej mama, zawsze na 56 wałkach, samo uczesanie pani Temple wymyśliła, wzorując się na gwieździe kina niemego – Mary Pickford.

Zobacz też: Katharine Hepburn żyła według swoich zasad, prywatnie i zawodowo

Shirley była popularniejsza od Roosevelta

W czasie największej popularności Shirley była fotografowana częściej niż ówczesny prezydent USA Franklin D. Roosevelt. Był on zresztą wielbicielem dziewczynki, nazywał ja Małą Cudowną Miss. Posunął się nawet do twierdzenia, że póki Ameryka ma takie dzieci jak Shirley, wszystko z tym krajem będzie dobrze. Shirley Temple miała mnóstwo fanklubów liczących w sumie 4 miliony członków, jak na tamte czasy zawrotnie dużo.

Kiedy pojawiła się plotka, że Shirley jest chora i obcięto jej włosy, pisały o tym gazety na całym świecie. Ludzi interesowało wszystko, co było związane z ich ulubienicą, na przykład, dlaczego nigdy nie wypadają jej mleczne zęby, jak innym dzieciom. Okazało się, że wytwórnia filmowa miała w pogotowiu dentystę i gdy Shirley wypadały mleczaki, doklejano jej na potrzebę filmu sztuczne ząbki. Pojawiała się też jakaś nawiedzona kobieta, które uważała, że Shirley ukradła duszę jej dziecku, które przez to zmarło. Groziła jej śmiercią, dzieciństwo małej gwiazdy naprawdę nie było proste.

Zobacz także:Nie tylko Macaulay Culkin. Tym gwiazdom kariera zniszczyła dzieciństwo...

shirley temple
Fot. W latach 50. jako dwudziestolatki nikt jej już nie chciał. Kochano ją za dzieciącą urodę i wdzięk. Fot. NBCUniversal via Getty Images

Shirley Temple dorasta

Jak wiele dziecięcych gwiazd, Shirley straciła urok dla kina, gdy zaczęła dorastać. Widzowie chcieli słodkiej dziewczynki z pućkami, a nie nastolatki. W latach 40. jej kariera była praktycznie skończona, rolę w wielkim filmowym przeboju „Czarnoksiężniku z krainy Oz”, zwinęła jej sprzed nosa Judy Garland.

Lekarstwem na kryzys w karierze miała być miłość. Shirley w wieku 17 lat po raz pierwszy wyszła za mąż, jej wybrankiem był pilot Johna Agar. Szybko jednak okazało się, że mąż kocha w niej to, że była wielką gwiazdą. I liczy, że pomoże mu zrobić filmową karierę, o której w skrytości marzył. Wystąpili razem w dwóch filmach, ale żaden z nich nie odniósł sukcesu. Wraz z nadziejami na karierę skończyła się miłość. Shirley zabrała córkę, którą urodziła w tym związku, rozwiodła się i wróciła do swojego nazwiska. W Hollywood mówiono, że w wieku 21 lat przeszłą na emeryturę.

Czytaj też: „Dzieciaki z showbiznesu”: samotność, przemoc, seks i ludzie, którzy żerują na dzieciach...

Charles Alden Black i Shirley Temple

Plotkowano, że jest w depresji, że pije. Z życiowego dołka wyciągnęła ją kolejna miłość. Tym razem na całe życie. Okazał się nią amerykański oficer wywiadu Charles Alden Black. Byli razem do jego śmierci w 2005 roku. Być może to on sprawił, że Shirley Temple nie skończyła jak wiele innych byłych gwiazd, z poczuciem odrzucenia, krzywdy, wśród alkoholu i narkotyków. Zaangażowała się za to w politykę. Działała w Partii Republikańskiej. W latach 70. była ambasadorką USA w Ghanie, w 1989 roku została ambasadorem w Czechosłowacji. Dobrze znała ten kraj, była w nim w czasie Praskiej Wiosny w 1968 roku i inwazji tzw. bratnich armii na Czechosłowację. Na jej oczach zabito kobietę. Ona wspierała czeską opozycję, przyjaźniła się z Vaclavem Havlem. Shirley Temple miał też z drugim mężem udane życie rodzinne, urodziła troje dzieci, dwie córki i ukochanego syna Charlesa jr. 

Zmarła w wieku 85 lat w 2014 roku na obturacyjną chorobę płuc, paliła jak smok, i nigdy nie chciała rzucić tego nałogu. Ale była też załamana po śmierci męża, nie mogła się z nią pogodzić. Od lat była bardzo prywatną osobą, nie została jednak zapomniana. Wystawy o Shirley Temple cieszą się zawsze powodzeniem, ma też swoją gwiazdę z Hollywood, przeszła do historii jako najmłodsza laureatka Oscara, Nagrodę Specjalną Akademii dostała w 1935 roku jako 7-latka 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA PISAREK i ROGER SALLA: tuż przed ślubną ceremonią modelka opowiada o niespodziewanych oświadczynach, swoim związku i przygotowaniach do ślubu. MICHAŁ WIŚNIEWSKI: po co mu ten ślub?! Wyznania mężczyzny, który pięć razy mówił „tak”. AGATA TUSZYŃSKA często przedkładała wszystko nad kolejne książki. Czy to był dobry wybór? Czy nie żałuje? I czy w ogóle umie żyć inaczej? Do refleksji. ŚLUBY WSZECH CZASÓW: Kelly i książę Rainier, Beaulieu i Presley, Yoko Ono i Lennon, Diana i książę Karol… Ich śluby zawładnęły zbiorową wyobraźnią.