Beata Tyszkiewicz
Fot. Bartek Wieczorek
NIEZWYKŁE HISTORIE

Dorastała bez ojca, do dziś ma bardzo bliską relację z bratem. Jak potoczyły się losy rodziny Beaty Tyszkiewicz?

"Kiedy byliśmy razem we trójkę, naprawdę niczego nam nie brakowało"

Dorota Falkowska 2 sierpnia 2023 14:13
Beata Tyszkiewicz
Fot. Bartek Wieczorek

Beata Tyszkiewicz, z urodzenia hrabianka, wspominając swoje wczesne dzieciństwo, mówi, że wydaje jej się ono nierealne, niczym z filmu. Czas wojny zakończył ten idylliczny etap i pozbawił ją ojca. Jak potoczyło się życie rodziny Tyszkiewiczów i co mówiła o nim aktorka? 

Beata Tyszkiewicz: rodzice, brat, wspomnienia z dzieciństwa 

Beata Maria Helena Tyszkiewicz urodziła się w sierpniu 1938 roku w pałacu w Wilanowie. Pochodziła z arystokratycznej, hrabiowskiej rodziny. Jej rodzicami byli hrabia Krzysztof Tyszkiewicz i Barbara Rechowicz. Ojciec prowadził antykwariat. Kilka lat po narodzeniu Beaty rodzina powiększyła się o drugie dziecko, chłopca — Krzysztofa. 

"Moje wczesne dzieciństwo, beztroskie, zapowiadające najszczęśliwsze życie na świecie, wydaje mi się po latach trochę nierealne, jak z literatury lub filmu", pisała Beata Tyszkiewicz w swojej książce "Nie wszystko na sprzedaż". Sielski czas przerwało Powstanie Warszawskie, które pozbawiło dzieci ojca. 

Hrabia Tyszkiewicz trafił do niewoli, a później na stałe wyemigrował do Wielkiej Brytanii. "Moja mama wychowała mnie i mojego brata sama, bo tatę zabrali nam w czasie wojny Niemcy, był w obozach, a potem został w Anglii. Po wojnie widziałam go tylko raz. A mój brat nigdy. Ale ten ojciec gdzieś tam był, mieliśmy gdzie umiejscowić nasz żal, pretensję, złość. I zazdrość, bo ojciec miał potem w Anglii jeszcze jedno dziecko z drugiego małżeństwa", opowiadała Beata Tyszkiewicz w wywiadzie dla Urody Życia w 2017 roku. 

Hrabia Tyszkiewicz ułożył sobie życie na Zachodzie wśród nowej rodziny. Urodził mu się drugi syn i to na nim skupił swoją ojcowską uwagę. Z córką skontaktował się niedługo przed śmiercią. Kiedy skończyła się wojna, rodzina Tyszkiewiczów radziła sobie we trójkę. Niczym trzej Muszkieterowie, wspierali się nawzajem i układali życie na nowo, będąc przez cały ten czas nierozłączni. "Wszędzie było nam wspaniale, a kiedy byliśmy razem we trójkę, naprawdę niczego nam nie brakowało", podkreśliła Beata Tyszkiewicz w swojej książce "Nie wszystko na sprzedaż".

Czytaj też: Jonasz Kofta w latach 70. zasłynął jako wybitny autor tekstów piosenek. Zmarł w wieku 46 lat na oczach przyjaciół

Beata Tyszkiewicz, 1960 r. 

Nie zdała matury, skończyła szkołę zakonną, wyrzucili ją ze studiów. Jak wyglądała droga do kariery Beaty Tyszkiewicz?
Fot. PAP/CAF/Witold Rozmysłowicz

Aktorka z matką i bratem Krzysztofem mieszkali w Nieborowie, w Warszawie, na Dolnym Śląsku. Czasy powojenne były dla nich cięższe, rodzinie się nie przelewało, ale ich mama zawsze potrafiła wyczarować cudowny świat, nawet w 12-metrowym pokoiku w podwarszawskich Laskach. Latem wystawiała stół do ogrodu, gdzie wszyscy pili pyszną, parzoną przez nią kawę. 

Beata i Krzysztof jako rodzeństwo byli bardzo zgodni i nierozłączni. Tę ciepłą relację zachowali po dziś dzień. „Byliśmy rodzeństwem wychowywanym przez mamę. Przez co bardzo samodzielnym. Ona wychodziła do pracy, a my zostawaliśmy i budowaliśmy nasz świat. Często przybierał bardzo oryginalne formy”, mówił Krzysztof Tyszkiewicz w wywiadzie dla Gali, którego udzielił przed laty.

Beata Tyszkiewicz podkreślała, że potem już nigdy nie brakowało jej taty. Co innego mógł odczuwać w tej sprawie jej brat, ze względu na to, że ojciec gdzieś tam na świecie zajmował się synem, ale nie był nim Krzysztof. Aktorka, wspominając swoją mamę po latach, podkreślała: "Moja matka była fantastyczną kobietą. Ale samotne macierzyństwo to też samotne podejmowanie decyzji". 

Zobacz też: Śpiewała takie przeboje, jak "Po prostu jestem" i "Dwa kroki stąd". Kim była Dana Lerska i jak potoczyło się jej życie? 

Beata Tyszkiewicz, kadr z filmu "Wszystko na sprzedaż", 1968 r. 

Dorastała bez ojca, do dziś ma bardzo bliską relację z bratem. Jak potoczyły się losy rodziny Beaty Tyszkiewicz? 
Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Beata Tyszkiewicz: jak wyglądała jej relacja z rodzicami? 

"W jakimś sensie powtarzamy życie naszych rodziców", dodawała w rozmowie z Magdaleną Żakowską, wskazując na to, że później w życiu wiele razy powtarzała gesty swojej mamy, choć bardzo nieświadomie, jak np. wycieranie okruchów o kant obrusa. Inny nawyk "odziedziczyła" po swojej babci, która namiętnie kolekcjonowała wszelkiego rodzaju bliskie jej przedmioty. Pani Beata też ma słabość do ładnych pudełek. 

"Byliśmy kiedyś z Krzysiem i mamą w kawiarni, gdzie podano nam herbatę w  szklankach i cukier w kostkach. I on, już jako 18-letni chłopiec, wrzucił do tej herbaty trzy kostki i zaczął się przypatrywać, jak topnieją. Mój ojciec robił dokładnie tak samo, a przecież nigdy się nie poznali, ojciec zniknął z naszego życia, kiedy Krzyś miał półtora roku", opowiadała Beata Tyszkiewicz. 

Krzysztof Tyszkiewicz poszedł śladami ojca i jako 20-latek również opuścił Polskę. Życie bez męskiego wzorca było dla niego na tyle męczące, że postanowił wyjechać daleko od babińca — jak żartobliwie określił swój rodzinny dom. „Uciekłem [...], kiedy miałem 20 lat, i później tłukłem się po świecie. To był efekt uboczny życia w domu zdominowanym przez kobiety... Proszę mi powiedzieć, jak miałem się nie spakować i nie wyjechać, skoro Beata i mama miały po 20 par butów, a ja jedną, i to dziurawą, którą do tego wszystkiego sam sobie naprawiałem?”, wspominał brat aktorki. 

Przez lata podróżował i szukał swojego miejsca. Był m.in. we Francji czy w Wielkiej Brytanii, ostatecznie osiedlił się po sąsiedzku, w Niemczech. To tam założył rodzinę i wiedzie szczęśliwe życie. Jest pasjonatem kuchni i gotowania, na co dzień pracuje jako producent filmów o gotowaniu oraz programów kulinarnych. 

Z siostrą widują się kilka razy do roku, ale jak oboje podkreślają, zawsze są blisko.  

Zobacz też: To ją Marek Hłasko uznał za jedyną prawdziwą miłość. Kim była Hanna Golde?

Beata Tyszkiewicz, brat Beaty Tyszkiewicz, Krzysztof Tyszkiewicz, 19.11.2011

Fot. credit Piotr BLAWICKI/East News

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
-20% na wybrane produkty
-20% na wybrane produkty
Rabat 20% na kolczyki oraz akc... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
+
-20% na wybrane produkty
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na kolczyki oraz akcesoria przy zakupach za min. 299 zł. Rabat 20% na zegarki do 8 000 zł. Szczegóły w salonach i na wkruk.pl

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
Do -40% na najlepsze marki sportowe!
Do -40% na najlepsze marki sportowe!
Rabat do 40% na sprzęt, odzież... więcej»
Kod rabatowy:SPORT
Zobacz
+
Do -40% na najlepsze marki sportowe!
Online
Stacjonarnie

Rabat do 40% na sprzęt, odzież i akcesoria sportowe dostępny w sklepie stacjonarnym i na Sportano.pl. Szczegóły w sklepie i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SPORT
Zobacz
-30% na całą ofertę kosmetyków
-30% na całą ofertę kosmetyków
Rabat -30% na ofertę kosmetykó... więcej»
Kod rabatowy:SZ2024
Zobacz
+
-30% na całą ofertę kosmetyków
Online

Rabat -30% na ofertę kosmetyków marki Bielenda, obowiązuje na bielenda.com. Szczegóły na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZ2024
Zobacz
20% rabatu na kosmetyki Clarena
20% rabatu na kosmetyki Clarena
Rabat na cały asortyment dostę... więcej»
Kod rabatowy:SZALONE20
Zobacz
+
20% rabatu na kosmetyki Clarena
Online
Stacjonarnie

Rabat na cały asortyment dostępny w sklepach stacjonarnych i na e-clarena.eu. Promocja obowiązuje dla zamówień powyżej 100zł oraz obejmuje produkty nieprzecenione. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALONE20
Zobacz
-40% przy zakupach za min. 50 zł
-40% przy zakupach za min. 50 zł
Skorzystaj z kodu WIOSNA40 i o... więcej»
Kod rabatowy:WIOSNA40
Zobacz
+
-40% przy zakupach za min. 50 zł
Online

Skorzystaj z kodu WIOSNA40 i otrzymaj 40% zniżki na produkty nieprzecenione, oznaczone tym kodem na eveline.pl/skorzystaj-z-promocji przy zakupach za min. 50 zł. Oferta ważna tylko na eveline.pl w dniach 18-24.04.2024. Kody rabatowe nie łączą się. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:WIOSNA40
Zobacz
-50% na drugi tańszy produkt
-50% na drugi tańszy produkt
Rabat 50% na drugi produkt w n... więcej»
Kod rabatowy:Triumph24
Zobacz
+
-50% na drugi tańszy produkt
Online
Stacjonarnie

Rabat 50% na drugi produkt w niższej cenie. Obejmuje wybrany asortyment dostępny w sklepach stacjonarnych, outletach, wybranych sklepach partnerskich i na pl.triumph.com. Oferta nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:Triumph24
Zobacz
REKLAMA

Wideo

Maciej Musiał zadzwonił do Dagmary Kaźmierskiej z przeprosinami. Wcześniej zamieścił w sieci niestosowny komentarz

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.