Artystka mocno eksperymentuje z własnym wizerunkiem i twórczością

Rafał Kowalski 30 marca 2022 08:00

Reni Jusis, a właściwie Renata Makowiecka-Jusis stała się sławna już na początku lat 90. Jej piosenki „Kiedyś Cię znajdę” czy „Zakręcona” nuciły wszystkie pokolenia Polaków, powodując że przez długie miesiące nie schodziły z list przebojów. Od tamtej pory minęło już 25 lat! Pomimo że wizerunek wokalistki wielokrotnie ulegał zmianie, jedno było niezmienne, muzyka płynąca prosto z jej serca. Reni Jusis właśnie skończyła 48. lat. Co dziś u niej słychać? Zobacz, jak zmieniała się piosenkarka na przestrzeni ponad dwóch dekad. 

Reni Jusis – początki kariery,  związki z Yaro i Janem Wieczorkowskim  

Urodzona 48. lat temu w Koninie Reni Jusis stawiała pierwsze zawodowe kroki w roku 1993. To wtedy występowała na scenie koszalińskiego Bałtyckiego Teatru Dramatycznego musicalu Fatamorgana. Angaż do przedstawienia okazał się dla piosenkarki o tyle ważny, że to właśnie tam zainteresowała swoim talentem i urodą producenta Jarosława Płocicę. Muzyk, którego większość publiczności kojarzy pod pseudonimem Yaro, zaproponował dwudziestolatce dołączenie do jego projektów artystycznych. Para zaczęła nagrywać wspólnie utwory (Reni Jusis robiła do nich chórki), koncertowała, w 1997 roku wydała płytę Yazzda z piosenką Rowery Dwa, ale też… zaczęła ze sobą być.

Rok po wydaniu albumu Yaro na rynku ukazała się płyta i przebój o tym samym tytule Zakręcona, z którym wszyscy do dziś kojarzą Reni Jusis. Wokalistka stawiała w tamtym czasie na modne, wyrazista stroje, a na głowie miała fryzurę przypominającą rogi. Dokładnie taką samą, która 20 lat później zaczęła kojarzyć się z inną wokalistką – Sarsą. Niestety ogromne sukcesy Reni – wokalistka otrzymała m.in. kilka Fryderyków – sprawiły, że rozpadł się jej związek z Yaro. Para przestała też ze sobą współpracować.

W kolejnych latach piosenkarka wydała krążki, na których zaskakiwała mieszanką popu, elektroniki i reggae. W między czasie zakochała się w aktorze Janie Wieczorkowskim, ale i ta miłość nie przetrwała długo, czego gwiazdor mocno żałował. „Reni była dla mnie ważną osobą. Rozchodziliśmy się i wracaliśmy do siebie. Istne szaleństwo. Kiedyś popełniłem błąd i straciłem ten związek. Potem żałowałem”, opowiadał wiele lat temu w VIVIE!

Następnym dużym hitem artystki okazał się Magnes, który trafił do radiostacji w 2006 roku. Kilka miesięcy później gwiazda rozstała się z kolejnym partnerem Maciejem Zielińskim, dyrektorem ds. promocji Radia Eska. Wydarzenie to otworzyło jednak Reni na kolejny związek i zapoczątkowało szczęśliwy i stabilny czas w jej życiu prywatny.

CZYTAJ TEŻ: Anita Sokołowska i Reni Jusis pokazały na Instagramie swoje bardzo stare zdjęcia! W słusznym celu ;)

Dzieci, ślub i rozwód Tomaszem Makowieckim

Był rok 2007, gdy Reni Jusis zaczęła planować wspólne życie z o 9 lat młodszym Tomaszem Makowieckim. Zakochani pobrali się rok później w podwarszawskim Konstancinie-Jeziornie. Artystów łączyło zainteresowanie do muzyki, instrumentów i ekologii.

Wkrótce na świecie pojawiły się dzieci małżonków. Dziś urodzony w styczniu 2010 roku Teofil ma 11 lat, a Gaja – która przyszła na świat w lutym 2012 roku – dziewięć.

Reni Jusis rzadko mówiła o życiu małżeńskim w mediach, ale w jednym z programów TVN zdradziła, co sądzi o różnicy wieku, jaka dzieli ją i ówczesnego męża. „Tomek jest ode mnie młodszy, ale nikt się nas tym nie zastanawia, jak przychodzi ten impuls. Ale np. sprzeczamy się bardzo muzycznie i wtedy lubię dyrygować, chociaż staram się jak najrzadziej. Poza tym ja jestem niedojrzała, a on nad wyraz dojrzały i spotykamy się gdzieś pośrodku”, opowiadała ulubienica publiczności w 2016 roku Kubie Wojewódzkiemu.

Niestety mimo ponad 11 lat spędzonych wspólnie związek Tomka Makowieckiego i Reni Jusis nie przetrwał. Według mediów para rozstawała się stopniowo, aż w końcu przypieczętowano to rozwodem, do którego doszło w roku 2019.

Koniec poprzedniej dekady był więc dla piosenkarki trudny, ale pocieszenie miał dać jej taniec. Niestety Reni Jusis i Michaił „Misha” Steciuk odpadli już w pierwszym odcinku Tańca z gwiazdami. „Nie wierzymy w to, co się wydarzyło. Nie zgadzamy się z tym. Uważamy, że jest to totalnie niesprawiedliwe”, zwierzała się mediom i fanom.

CZYTAJ TAKŻE: Przypominamy największe miłości, skandale i konflikty Tańca z gwiazdami

Najnowsze muzyczne wcielenie Reni Jusis - album po francusku

Dziś Reni Jusis skupia się na kolejnych muzycznych projektach. Niedawno na rynku pojawiła się płyta z jej interpretacjami francuskich piosenek. Skąd pomysł na taki album? „Zamiłowanie do muzyki francuskiej i w ogóle: kultury francuskiej, towarzyszy mi od dzieciństwa, gdyż moja mama jest frankofilką. Do tego stopnia zaszczepiła miłość do kultury francuskiej we mnie i w mojej siostrze, że moja siostra wyjechała do Francji i jest tam od 15 lat. […] Tuż po maturze moja mama zabrała mnie do Paryża. W taką podróż autokarem”, mówiła niedawno Reni w podcaście DGPtalk: Po stronie kultury. „Teraz kiedy podczas pandemii miałam więcej czasu, wreszcie miałam chwilę, żeby powrócić do lekcji języka francuskiego. Po drugie, żeby wybrać moje ukochane francuskie piosenki i zinterpretować je na nowo”, dodała. Wokalistka miała już szansę zaprezentować nowy materiał publiczności. Jedną z okazji był występ podczas Top of the Top Sopot Festival.

29 marca 2022 roku Reni Jusis skończyła 48 lat. W dniu swoich urodzin artystka zagrała koncert w Gdańsku podczas gali plebiscytu Pomorskie Sztormy. W naszej galerii zobaczysz, jak zmieniała się wokalistka na przestrzeni lat.  

CZYTAJ TAKŻE: Utwory Jerzego Połomskiego do dziś nuci cała Polska. Jakie tajemnice skrywa życie artysty?

1/6
Reni Jusis, 1997
Copyright @Jerzy Michalski / RSW / Forum
1/6

Na początku muzycznej kariery Reni Jusis stawiała na fryzurę, którą wielu porównałoby do rogów

2/6
Reni Jusis, 2004
Copyright @PIOTR FOTEK/REPORTER
2/6

W 2004 roku wokalistka zaczęła pokazywać się w rozpuszczonych włosach

3/6
Reni Jusis, 2008, Tomek Makowiecki
Copyright @ADAM NOCON/East News
3/6

W 2008 roku gwiazda wyszła za Tomasza Makowieckiego. Para przeżyła wspólnie 11 lat

4/6
Reni Jusis, 2012
Copyright @BLAWICKI PIOTR
4/6

Rok 2012 - kolejny wizerunkowy eksperyment Reni Jusis

5/6
Reni Jusis, 2019
Copyright @ADAM JANKOWSKI/REPORTER
5/6

W programie "Taniec z gwiazdami" piosenkarka zaprezentowała się w blondzie. Niestety, po pierwszym odcinku musiała pożegnać się z tanecznym show. W związku z taką decyzją widzów nie kryła rozczarowania

6/6
Reni Jusis, 2021
Copyright @Karol Makurat/REPORTER
6/6

Aktualnie 48-latka promuje płytę „Je Suis Reni”. Życzymy jej spełnienia marzeń i samych sukcesów

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Czy łatwo było jej znów zaufać mężczyźnie i co z tym ślubem? „Raz bardziej chce Michał, raz ja", mówi Ewa Kasprzyk

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATALIA KUKULSKA I MAŁGORZATA SOCHA: przyjaciółki w rozmowie pełnej czułości, kobiecej energii i śmiechu. O TYM SIĘ MÓWI: była najbardziej znienawidzoną kobietą na świecie, dzisiaj jest kochana i podziwiana. Czy KRÓLOWA CAMILLA aż tak się zmieniła, czy Brytyjczycy zmienili front? ELIZA RYCEMBEL: jedna z najzdolniejszych aktorek młodego pokolenia nie pogardziłaby epizodami, ale… reżyserzy widzą ją w głównych rolach. MARIA ROTKIEL: uznana psycholog apeluje: „Dziewczyny, musimy być dla siebie ważne!”.