politycy o Paweł Adamowicz, finał WOŚP
Fot. AP/Associated Press/East News, Damian KLAMKA/East News
O TYM SIĘ MÓWI

Politycy wszystkich opcji politycznych wyrażają słowa wsparcia dla prezydenta Gdańska!

Tusk, Duda, Ziobro, Buzek…

Sylwia Olech 13 stycznia 2019 23:23
politycy o Paweł Adamowicz, finał WOŚP
Fot. AP/Associated Press/East News, Damian KLAMKA/East News

Tak tragicznego wydarzenia na finale WOŚP nie spodziewał się nikt! Prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz, został zaatakowany nożem na scenie podczas Światełka do nieba. Jego stan jest ciężki… Nic dziwnego, że wyrazy wsparcia  i prośby o modlitwę wyrazili politycy wszystkich opcji politycznych.

Atak na Pawła Adamowicza

Jerzy Owsiak jest wstrząśnięty tym, co wydarzyło się w Gdańsku. Na stronie Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pojawiło się jego oświadczenie:

„Ta agresja miała miejsce w Gdańsku, moim rodzinnym mieście. Coś nieprawdopodobnego. (…) Dzieje się to w środkowej Europie, w Polsce. W Polsce, która słynęła z tego że była krajem, który wymyślił wolność, wymyślił Solidarność w XX wieku. Wymyślił wolność dla innych krajów. Wymyślił, że bez przemocy możemy myśleć o naszej wolności. (…)

W tym kraju tak się zakręciliśmy od 3 lat. Tak strasznie się zakręciliśmy, że nie możemy uszanować nawet takiego dnia, jakim jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Tak się zakręciliśmy nawzajem, niewiarygodnie, tak się wzięliśmy za łby. A mówimy „grajmy bez focha”. Mając żale, swoje pretensje, swoje bóle, targniemy się z nożem na drugą osobę.

To jest momentami dziki kraj. Nie róbcie tego. Nie można przemocą walczyć z przemocą. Weźcie to sobie do serca w tym dzisiejszym dniu, kiedy robimy tak nieprawdopodobne rzeczy, kiedy chcemy być ze sobą, kiedy ktoś o nas w sposób niemal nazistowski opowiada, że jesteśmy armią ludzi z plasteliny. Ludzi złych, niedobrych ludzi, którzy mają w sobie nieprawdopodobny jad. Że robimy tylko zło”.

Jerzy Owsiak zaapelował też:  „Bądźmy Polakami, którzy się kochają, którzy mają dla siebie przyjaźń, którzy nie mają w sobie agresji”.

Do sytuacji odniósł się także Joachim Brudziński, szef MSWiA. W rozmowie z TVN24 powiedział: „Doszło do niewytłumaczalnego barbarzyństwa. Nie znajduję słów, by to opisać. Chciałbym powiedzieć, że wolontariusze WOŚP oraz rodzina Pawła Adamowicza nie są sami. Jak każdy Polak, jestem niezwykle wzburzony i poruszony, nie mieści mi się w głowie akt tak brutalny”.

Zobacz, jak na atak na prezydenta Gdańska zareagowali inni politycy.  

 

 

 

 

 

 

Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska
Fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?