zaginął Dawid Żukowski
Fot. KSP
O TYM SIĘ MÓWI

Tajemnicze zaginięcie Dawida Żukowskiego. Policja przerwała poszukiwania

Wciąż nie jest znane miejsce pobytu 5-latka

Redakcja VIVA! 15 lipca 2019 11:29
zaginął Dawid Żukowski
Fot. KSP

Poszukiwania 5-letniego Dawida Żukowskiego z Grodziska Mazowieckiego trwają od środy. Chłopiec po raz ostatni widziany był w środę o godzinie 17:00, w towarzystwie ojca. Mężczyzna popełnił samobójstwo – jego ciało odnaleziono kilka godzin później. Policja wszczęła śledztwo w tej sprawie. O losie dziecka wciąż nic nie wiadomo.

Zaginiony Dawid Żukowski z Grodziska Mazowieckiego

Według informacji podanych przez portal TVN24, w niedzielę akcja poszukiwawcza skoncentrowana była na okolicach węzła Konotopa. To miejsce jest kluczowe dla śledztwa, ponieważ ojciec chłopca – Paweł Ż. – zatrzymywał się w tym rejonie dwa razy. Policja dokładnie przeszukała okolice tej trasy – mężczyzna przemieszczał się szarą Skodą Fabią o numerze rejestracyjnym WGM 01K9.

Jak podaje portal tvnwarszawa.pl, obecnie wstrzymane są poszukiwania w terenie. „Od wczoraj wieczora trwa bardzo szczegółowa analiza kryminalistyczna tych wszystkich ustaleń, które mamy. Mówimy tutaj zarówno o ustaleniach wynikających z pracy operacyjnej i ustaleniach procesowych. To też przesłuchania świadków i wszystkie protokoły, które zostały już wykonane”, poinformował rzecznik Komendy Stołecznej Policji Sylwester Marczak. Teren, wyznaczony do przeszukania, został już sprawdzony. „Mówimy tutaj o wykonaniu naszej pracy. Teren został sprawdzony przez pododdziały zwarte, jednak zawsze przy tego typu poszukiwaniach konieczna jest analiza. Musimy wszystkie te materiały, które zostały zgromadzone, jeszcze raz zweryfikować. Są rzeczy na które początkowo nie musimy zwracać uwagi, ale okazuje się, że przy połączeniu tych wszystkich punktów, wychodzą trzy czy cztery bardzo istotne informacje dla rozwiązania sprawy”, tłumaczy rzecznik.

Marczak nie wykluczył jednak, że poszukiwania w terenie mogą zostać wznowione. „Na razie to wstępna decyzja, że z samego rana nie będą wykorzystywane, ale wszystko uzależnione jest od analizy. Po jej zakończeniu, jeśli będzie trzeba użyć pododdziałów zwartych, to zostaną ponownie użyte”. Marczak podkreślił również, że policja nie zdradza wszystkich szczegółów. „Wszystkie czynności, które mogliśmy wykonać, zostały już wykonane. Wiedza, którą posiadamy, jest ogromna, ale nie możemy o tej wiedzy mówić, bo ona przede wszystkim ma nam pomóc w ustaleniu Dawida i nie jest niezbędna w przekazie medialnym”.

Nowe fakty w sprawie zaginionego 5-latka

Kilka dni temu portal Wirtualna Polska ustalił, że matka 5-letniego Dawida Żukowskiego otrzymała niepokojącą wiadomość o swoim dziecku w środę około godziny 18:00. Paweł Ż. miał powiadomić żonę, że już nigdy nie zobaczy syna, jednak kobieta nie zareagowała od razu, i zaginięcie chłopca zgłosiła dopiero koło północy. Nieoficjalnie mówi się, że o ostatnim kontakcie z mężem poinformowała policję kilka dni później.

Portal Wirtualna Polska informuje również, że do poszukiwań dołączyli się mieszkańcy Grodziska Mazowieckiego. Dzięki temu wiemy, że miesiąc przed zaginięciem dziecka kobieta rozstała się z ojcem 5-letniego Dawida Żukowskiego i wyprowadziła się, zabierając ze sobą syna. Zawiadomiła również policję, że mężczyzna miał stosować wobec niej przemoc. Inne źródła ujawniają, że Paweł Ż. był uzależniony od hazardu. Niewykluczone, że zniknięcie chłopca jest związane z tym faktem.

Jak podaje policja, ojciec Dawida prawdopodobnie zatrzymał się na kilka minut w rejonie węzła Konotopa podczas podróży do Warszawy. W drodze powrotnej do Grodziska stanął w tym samym miejscu albo zjechał na pobocze. „Mamy to w rozbiciu nawet na minuty, dlatego miejsca, w których prowadzimy poszukiwania nie są miejscami przypadkowymi”, powiedział w TVN24 rzecznik Sylwester Marczak. „Prawdopodobnie ojciec podejmował nieracjonalne, przypadkowe działania i mogło to też dotyczyć jego zachowań wobec syna”, tłumaczył psycholog Czesław Michalczyk podczas rozmowy z TVN24.

Rzecznik KSP przyznał, że to największe poszukiwania w historii polskiej policji. Policjantom z oddziałów prewencji i pionów kryminalnych pomagają strażacy i żołnierze, wykorzystywane są psy tropiące, śmigłowce oraz drony.

Policja apeluje do wszystkich osób, które mają dostęp do kamer monitoringu na trasie z Grodziska w kierunku Okęcia, by przejrzały zapis ze środowego popołudnia i sprawdziły, czy kamera nie zarejestrowała samochodu, którym poruszał się ojciec z synem, czyli szarej Skody o numerze WGM 01K9.

Dawid Żukowski ma szczupłą budowę ciała, około 100-110 centymetrów wzrostu i włosy blond zaczesane na prawą stronę. Na środku prawego policzka ma pieprzyk. Był ubrany w szaroniebieską bluzę dresową, niebieskie jeansy oraz niebieskie trampki z obrazkami Zygzaka McQueena (czerwonego samochodu z kreskówki Auta). „Ten strój nie musi być cały czas aktualny, ale w tym ubraniu widziany był ostatni raz”, zaznaczył Marczak.

Policja prosi, aby każda osoba, która wie cokolwiek o miejscu pobytu dziecka i może pomóc w jego odnalezieniu, przekazała te informacje. Zgłoszenia, także anonimowe, przyjmują policjanci Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Mazowieckim pod numerem telefonu: 22 755 60 10 (-11,-12,-13). Można również telefonować do najbliższej jednostki policji lub pod numer alarmowy 112. Policja prosi również o zwracanie uwagi na wszystkie dzieci na ulicy, które sprawiają wrażenie przestraszonych lub zagubionych. 

Dawid Żukowski, zaginął 5-latek z Grodziska
Fot. KSP

Dawid Żukowski, zaginął 5-latek z Grodziska
Fot. KSP

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Czy łatwo było jej znów zaufać mężczyźnie i co z tym ślubem? „Raz bardziej chce Michał, raz ja", mówi Ewa Kasprzyk

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA KASPRZYK i MICHAŁ KOZERSKI: „potraktujmy ten wywiad jak mecz piłkarski”, proponuje aktorka. Kto w nim zwycięży? ŁUKASZ SIMLAT: dlaczego nie ma aktorskich marzeń i dlaczego... nie wyłącza telefonu. MAJA BOHOSIEWICZ założyła rodzinę, zbudowała własny biznes i została influencerką. Czy nie żałuje swoich wyborów? MICHAŁ WITKOWSKI: ceniony pisarz odsłania swój intymny świat i… zmienia image. NIEPOKONANA, czyli niezwykła historia Céline Dion.