zaginął Dawid Żukowski
Fot. KSP
O TYM SIĘ MÓWI

Ujawniono nowe fakty w sprawie zaginionego 5-latka z Grodziska Mazowieckiego

Trwają poszukiwania Dawida Żukowskiego

Redakcja VIVA! 12 lipca 2019 09:57
zaginął Dawid Żukowski
Fot. KSP

Policja wciąż poszukuje zaginionego 5-latka z Grodziska Mazowieckiego. Dawid Żukowski po raz ostatni widziany był w środę, około godziny 17:00, kiedy ojciec odebrał chłopca z miejsca zamieszkania. Po kilku godzinach odnaleziono ciało mężczyzny. Matka dziecka zgłosiła zaginięcie około północy. W czwartek policjanci pracowali do późnych godzin wieczornych, w piątek rano poszukiwania zostały wznowione. „Chodzi o wznowienie przerwanych przed północą działań pododdziałów zwartych. Służby operacyjne pracowały bez żadnej przerwy”, wyjaśnił w rozmowie z tvnwarszawa.pl Sylwester Marczak, rzecznik stołecznej policji.

Policja poszukuje 5-letniego Dawida Żukowskiego

„Wczoraj (w środę - przyp. red.) około 17:00 Dawid Żukowski wyszedł ze swoim ojcem z miejsca zamieszkania i od tamtej pory nie był przez nikogo widziany. Niestety, kilka minut przed godziną 21:00 otrzymaliśmy informację, że nie żyje ojciec dziecka i od północy rozpoczęły się poszukiwania chłopca”, powiedział w czwartek na antenie TVN24 Sylwester Marczak. Ujawnił również, że mężczyzna popełnił samobójstwo. Prokuratura wszczęła śledztwo w tej sprawie. „Ma ono na celu ustalenie okoliczności śmierci ojca 5-letniego Dawida Żukowskiego”, poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie, Łukasz Łapczyński. „Szereg czynności policjanci wykonują wspólnie z prokuraturą, m.in analizę zabezpieczonych śladów, zlecanie opinii, analizę danych telekomunikacyjnych i wiele innych, ponadto planują czynności, jakie w sprawie należy wykonać i je realizują”.

Sylwester Marczak poinformował na antenie TVN24, że chłopiec może znajdować się bez opieki osoby dorosłej, dlatego policja liczy na każdą informację. „W poszukiwaniach biorą udział zarówno policjanci z Grodziska, jak i z prewencji, przy wsparciu straży pożarnej. Wykorzystywane są psy tropiące i drony. Cały czas trwają intensywne działania. Każda informacja w tej sprawie jest istotna”, podkreślił rzecznik.

Portal tvnwarszawa.pl ujawnia, że Karol Kierzkowski z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej potwierdził informacje o dołączeniu grupy wodno-nurkowej, przeszukującej okoliczne akweny. Kierzkowski podkreślił, że istotne jest przeszukanie każdego miejsca, jednak ze względu na słabą widoczność poszukiwania muszą być zawieszone na noc.

Nowe fakty w sprawie zaginionego Dawida Żukowskiego

W czwartek o poranku Sylwester Marczak przekazał, że chłopiec mógł poruszać się z ojcem szarą Skodą Fabią o numerze rejestracyjnym WGM 01K9 w kierunku Okęcia. Po godzinie 10:00 Katarzyna Zych z grodziskiej policji poinformowała, że puste i zamknięte auto odnaleziono trzy kilometry od miejsca, gdzie znaleziono ciało ojca. „Oprócz tego, że ojciec wyjechał o 17:00 z dzieckiem tym samochodem, nie mamy potwierdzenia, do jakiego momentu dziecko w tym pojeździe przebywało”, relacjonowała Zych w rozmowie z TVN24. Poinformowała również, że matka chłopca mieszka w Warszawie, „natomiast ojciec przebywał razem z dzieckiem w jego miejscu zamieszkania, opiekował się nim tego dnia i wieczorem miał je zawieźć do domu. Informacje o zaginięciu Dawida dostaliśmy od jego mamy około północy i od tego momentu działamy”.

Potwierdziły się również doniesienia, że chłopiec jest obywatelem Rosji. „Wydział konsularny ambasady monitoruje sytuację i jest w stałym kontakcie z polską policją, która prowadzi poszukiwania”, przekazał agencji TASS rzecznik ambasady Federacji Rosyjskiej Władimir Aleksandrow.

Rodzice 5-latka nie mieszkali razem, ale żadne z nich nie było pozbawione praw rodzicielskich. Karolina Wasilewska z TVN24 poinformowała, że policja nie wyklucza możliwości, że ojciec przekazał komuś dziecko i chłopiec jest w bezpiecznym miejscu. Dodała, że matka ostatni raz kontaktowała się z dzieckiem o godzinie 18:00. Według nieoficjalnych informacji portalu Onet, ojciec chłopca mógł mieć problemy finansowe ze względu na uzależnienie od hazardu i mógł stosować przemoc wobec rodziny, jednak te doniesienia nie są potwierdzone.

Policja apeluje do wszystkich osób, które mają dostęp do kamer monitoringu na trasie z Grodziska w kierunku Okęcia, by przejrzały zapis ze środowego popołudnia i sprawdziły, czy kamera nie zarejestrowała samochodu, którym poruszał się ojciec z synem, czyli szarej Skody o numerze WGM 01K9.

Dawid Żukowski ma szczupłą budowę ciała, około 100-110 centymetrów wzrostu i włosy blond zaczesane na prawą stronę. Na środku prawego policzka ma pieprzyk. Był ubrany w szaroniebieską bluzę dresową, niebieskie jeansy oraz niebieskie trampki z obrazkami Zygzaka McQueena (czerwonego samochodu z kreskówki Auta). „Ten strój nie musi być cały czas aktualny, ale w tym ubraniu widziany był ostatni raz”, zaznaczył Marczak.

Policja apeluje, aby każda osoba, która wie cokolwiek o miejscu pobytu dziecka i może pomóc w jego odnalezieniu, przekazała te informacje. Zgłoszenia, także anonimowe, przyjmują policjanci Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Mazowieckim pod numerem telefonu: 22 755 60 10 (-11,-12,-13). Można również telefonować do najbliższej jednostki policji lub pod numer alarmowy 112. Policja prosi również o zwracanie uwagi na wszystkie dzieci na ulicy, które sprawiają wrażenie przestraszonych lub zagubionych. 

Dawid Żukowski, zaginął 5-latek z Grodziska
Fot. KSP

Dawid Żukowski, zaginął 5-latek z Grodziska
Fot. KSP

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IRENA SANTOR mówi: „Cóż jest piękniejszego, niż żyć, istnieć? Interesuje mnie jutro, odkąd zachorowałam na raka...”. MAGDA i JASIEK MELA – Był najmłodszym zdobywcą bieguna, pomimo utraty ręki i nogi. Co dziś najbardziej w nim ceni jego żona Magda? ANNE APPLEBAUM, słynna dziennikarka, laureatka Pulitzera, o odwadze Polaków, domu w Chobielinie i wolności. PIOTR JACOŃ o córce Wiktorii i tym, jak to jest być rodzicem dziecka transpłciowego oraz budowaniu rodzinnych relacji na nowo.