Piotr Świąc, dziennikarz TVP, 2016 rok
Fot. Artur Andrzej, Wikipedia na prawach licencji Creative Commons
POŻEGNANIE

Piotr Świąc zginął w tragicznym wypadku. Tuż przed nim kupił nowy samochód

Miał 54 lata...

Konrad Szczęsny 8 marca 2021 12:44
Piotr Świąc, dziennikarz TVP, 2016 rok
Fot. Artur Andrzej, Wikipedia na prawach licencji Creative Commons

Piotr Świąc, dziennikarz TVP, nie żyje. Zginął w tragicznym wypadku samochodowym w piątek 05.03.2021 r. Miał 54 lata. Teraz na jaw wyszły nowe fakty w sprawie. Okazuje się, że prezenter tuż przed zdarzeniem kupił nowy samochód. Był przekonany, że auto jest bardzo bezpieczne i nic złego nie może mu się w nim przydarzyć...

Piotr Świąc nie żyje. Przyczyny wypadku

Tego dnia Piotr Świąc zdążył jeszcze poprowadzić wieczorne wydanie Panoramy. Gdy wracał do domu, około 22:20, doszło do tragedii. W okolicach Borcza, około 20 kilometrów od Gdańska, zderzył się czołowo z innym samochodem. Obaj kierowcy zginęli na miejscu...

„Z ogromnym smutkiem informujemy, że piątkowe wydanie 'Panoramy' było ostatnim, które poprowadził dla Państwa nasz redakcyjny kolega Piotr Świąc. Krótko po godzinie 22:20 na drodze krajowej numer 20 w miejscowości Borcz doszło do tragicznego w skutkach zderzenia dwóch pojazdów. Obaj kierowcy zginęli na miejscu”, poinformowała redakcja TVP3 Gdańsk.

Koledzy podkreślali, że Piotr Świąc był kierowcą doświadczonym i wyważonym. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że zawinił drugi uczestnik kolizji. Był nim 23-letni mężczyzna, poruszający się Renault Megan. Z niewiadomych przyczyn miał zjechać w pewnym momencie na pas, którym prawidłowo poruszał się dziennikarz TVP. Obaj zginęli na miejscu...

Z ogromnym smutkiem informujemy, że piątkowe wydanie "Panoramy" było ostatnim, które poprowadził dla Państwa nasz...

Opublikowany przez TVP3 Gdańsk Piątek, 5 marca 2021

Piotr Świąc przed śmiercią rozmawiał z mamą. Krótko przed wypadkiem kupił nowy samochód

Okazuje się, że dzień przed tragicznym zdarzeniem dziennikarz TVP Gdańsk odebrał nowy samochód. Był nim Volkswagen Golf, którym w piątek przyjechał po raz pierwszy do pracy. Jak zdradzili jego współpracownicy, był niezwykle podekscytowany zakupem. Podkreślał, że jest to auto bardzo bezpieczne.

„Bardzo się z niego cieszył, pokazywał nam wszystkim, opowiadał, jaki jest dobrze wyposażony i bezpieczny, biła od niego taka radość”, ujawniła w rozmowie z „Faktem” koleżanka z pracy Piotra Świąca.

Wszyscy, którzy znali dziennikarza podkreślają, że był kierowcą doświadczonym i ostrożnym. 

„Otrzymałem w nocy wiadomość, że Piotr Świąc nie żyje. A chwilę wcześniej widziałem, jak prowadził lokalną „Panoramę”. Dla nas wszystkich to szok, że Piotr zginął w wypadku. Przecież on nie był jakimś szaleńcem na drogach, nie należał do szpanerów, którzy szybko jeżdżą. On był bardzo wyważony. Dziwna historia, ale to samo życie”, zaznaczył w rozmowie z tabloidem dziennikarz TVP Info Sławomir Siezieniewski, który znał zmarłego tragicznie prezentera od 30 lat.

Znajomi dziennikarza zdradzili, że tuż po zakończeniu emisji „Panoramy”, zanim ruszył w drogę, odebrał telefon od mamy. Rozmawiali krótko. Zdążyła mu powiedzieć, że oglądała program oraz że bardzo dobrze wypadł. To zresztą do domu rodziców na Kaszubach wracał tego dnia Piotr Świąc... 

„Tak bardzo im współczuję, dobrze, że otaczają się dobrymi ludźmi, którzy wesprą ich w tych strasznych chwilach. Piotr miał też wielu przyjaciół...”, podkreślił kolega prezentera w „Fakcie”.

Piotr Świąc, dziennikarz TVP, 31.05.2010 rok
Fot. TOMASZ BOLT/POLSKAPRESSE/Polska Press/East News

Piotr Świąc, dziennikarz TVP Gdańsk, 31.05.2010 rok

Kim był Piotr Świąc? Życzliwy kolega, profesjonalny dziennikarz

Przyszedł na świat 6. maja 1967 roku w Gdańsku. Za dwa miesiące skończyłby 54 lata... Był absolwentem Wydziału Zarządzania oraz Podyplomowego Studium Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego. Szkolenia oraz staże odbywał poza granicami Polski, m.in. w Niemczech (stacja Radio Bremen). Karierę rozpoczął w 1990 roku. Prowadził m.in. Wiadomości w TVP oraz był gospodarzem porannego pasma ogólnopolskiego w TVP Info. Z kolei w latach 1994–2001 był prezenterem studia oprawy TVP1.

Związany był z TVP3 Gdańsk. Prowadził takie programy, jak Panorama, Forum Panoramy i Forum Gospodarcze. Koledzy podkreślali, że był lubiany, sympatyczny i ciepły. W pracy zawsze profesjonalny. Doceniono to, przyznając mu nagrodę środowiska dziennikarskiego na Przeglądzie i Konkursie Oddziałów Terenowych TVP oraz nagrodę „Ostrego Pióra”, przyznawaną przez Business Centre Club.

Nie spoczywał jednak na laurach. Wiedzę i doświadczenie przekazywał młodszym pokoleniem. Był wykładowcą i prowadził zajęcia dydaktyczne na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna.

Bliskim Piotra Świąca składamy wyrazy współczucia...  

TAGI #TVP #śmierć

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Czy łatwo było jej znów zaufać mężczyźnie i co z tym ślubem? „Raz bardziej chce Michał, raz ja", mówi Ewa Kasprzyk

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA KASPRZYK i MICHAŁ KOZERSKI: „potraktujmy ten wywiad jak mecz piłkarski”, proponuje aktorka. Kto w nim zwycięży? ŁUKASZ SIMLAT: dlaczego nie ma aktorskich marzeń i dlaczego... nie wyłącza telefonu. MAJA BOHOSIEWICZ założyła rodzinę, zbudowała własny biznes i została influencerką. Czy nie żałuje swoich wyborów? MICHAŁ WITKOWSKI: ceniony pisarz odsłania swój intymny świat i… zmienia image. NIEPOKONANA, czyli niezwykła historia Céline Dion.