Zaręczyny Diany i Karola
Fot. East News
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Pierścionek zaręczynowy księżnej Diany wzbudzał wiele kontrowersji… Dlaczego?

Niewielu wie, że obniżał jej rangę!

Gabriela Czernecka 17 sierpnia 2018 07:27
Zaręczyny Diany i Karola
Fot. East News

Pierścionek zaręczynowy księżnej Diany został dla niej stworzony przez Crown Jeweller Garrard & Co. i kosztował 28 000 funtów. Pierwszy raz mieliśmy okazję podziwiać go, gdy książę Karol oświadczył się ukochanej, czyli 6 lutego 1981 roku. Mimo radości Brytyjczyków, którzy z radością przyjęli wieści o nowej księżnej niestety, małżeństwo pary nie przetrwało. Już przed samym ślubem nie obyło się bez potknięć, a przedmiotem wpadki okazał się być nawet pierścionek zaręczynowy. Dlaczego?

Pierścionek zaręczynowy księżnej Diany

Zaręczyny Diany i Karola odbyły się 6 lutego 1981 roku. Wówczas po raz pierwszy mieliśmy okazję podziwiać pierścionek zaręczynowy Diany, który ta sama wybrała! Jak się okazuje wywołało to wówczas spore kontrowersje, bowiem w rodzinie królewskiej pierścionki zawsze tworzą panowie. Co więcej, są one wykonywane na specjalne zamówienie.

W przypadku Diany 12-karatowy cejloński szafir osadzony w 18-karatowym białym złocie, w otoczeniu 14 diamentów, wybierany przez nią z katalogu, a nie na zamówienie, złamał wszystkie zasady, którymi dotychczas się kierowano. Pierścionek Diany został wykonany przez Gerrarda, królewskiego jubilera, na wzór szafirowej broszki z 1840 roku, którą książę Albert zamówił dla królowej Wiktorii.

Poddanym, jak i samej królowej nie przypadło jednak do gustu to, że pierścionek znajdował się w ofercie jubilera, przez co każdy kogo było na niego stać, mógł kupić sobie dokładnie identyczny. Przez stulecia w rodzinie królewskiej pierścionki zaręczynowe wykonywane były według pewnego wzoru. Nic więc dziwnego, że Brytyjczycy byli zszokowani tym, że przyszła królowa nosi pierścionek, który może mieć „każda” kobieta. 

Dlaczego księżna Diana postanowiła zerwać z tradycją? Mówiło się, że zdecydowała się na niego, ponieważ przypominał jej pierścionek matki. Leslie Field, autorka książki o królewskich klejnotach wyjawiła: „Diana powiedziała, że chciałaby coś z szafirem, bo po prostu je lubiła. Ktoś zmyślił historię, że wybrała największy, ale mi powiedziała, że ten nie był największy, tylko najładniejszy”.

Teraz pierścionek zaręczynowy księżnej Diany możemy podziwiać na palcu księżnej Kate, która w dniu zaręczyn otrzymała go od swojego ukochanego, księcia Williama. Przez lata mówiono, że możliwe iż przez złamanie tradycji z pierścionkiem małżeństwo Karola i Diany nie przetrwało. Jak widać, Kate i William nie wierzą w takie przesądy!  

Księżna Diana i książę Karol
Fot. East News

księżna Kate, pierścionek zaręczynowy
Fot. Getty Images

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.