Księżna Diana i książę Karol, zaręczyny, 24.02.1981 rok
Fot. Tim Graham Photo Library via Getty Images
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Pierścionek zaręczynowy księżnej Diany wzbudzał wiele kontrowersji… Dlaczego?

Niewielu wie, że obniżał jej rangę!

Gabriela Czernecka 23 października 2022 08:15
Księżna Diana i książę Karol, zaręczyny, 24.02.1981 rok
Fot. Tim Graham Photo Library via Getty Images

Mimo że dziś dumnie zdobi dłoń małżonki księcia Williama, księżnej Kate, pierwotnie należał do księżnej Diany. Został wykonany przez Crown Jeweller Garrard & Co i zakupiony przez księcia Karola, zaś jego wartość wówczas była równa dwudziestu ośmiu tysiącom funtów. Pierścionek zaręczynowy o którym mowa swego czasu wzbudzał jednak sporo kontrowersji... Czy był zapowiedzią tego, co wydarzy się w małżeństwie brytyjskiego następcy tronu i Diany Spencer?

Pierścionek zaręczynowy księżnej Diany

Zaręczyny Diany i Karola odbyły się 6 lutego 1981 roku. Wówczas po raz pierwszy mieliśmy okazję podziwiać pierścionek zaręczynowy Diany, który ta... sama wybrała! Jak się okazuje wywołało to wówczas spore kontrowersje, bowiem w rodzinie królewskiej pierścionki zawsze tworzą panowie. Co więcej, są one wykonywane na specjalne zamówienie.

W przypadku Diany 12-karatowy cejloński szafir osadzony w 18-karatowym białym złocie, w otoczeniu 14 diamentów, wybierany przez nią z katalogu, a nie na zamówienie, złamał wszystkie zasady, którymi dotychczas się kierowano. Pierścionek Diany został wykonany przez Gerrarda, królewskiego jubilera, na wzór szafirowej broszki z 1840 roku, którą książę Albert zamówił dla królowej Wiktorii.

Czytaj też: Lady Louise Windsor: ukochana wnuczka księcia Filipa wzruszyła królową Elżbietę II

pierścionek zaręczynowy księznej Diany
Fot. Tim Graham Photo Library via Getty Images

Poddanym, jak i samej królowej nie przypadło jednak do gustu to, że pierścionek znajdował się w ofercie jubilera, przez co każdy kogo było na niego stać, mógł kupić sobie dokładnie identyczny. Przez stulecia w rodzinie królewskiej pierścionki zaręczynowe wykonywane były według pewnego wzoru. Nic więc dziwnego, że Brytyjczycy byli zszokowani tym, że przyszła królowa nosi pierścionek, który może mieć „każda” kobieta. 

Dlatego księżna Diana zerwała z tradycją

Dlaczego księżna Diana postanowiła zerwać z tradycją? Mówiło się, że zdecydowała się na niego, ponieważ przypominał jej pierścionek matki. Leslie Field, autorka książki o królewskich klejnotach wyjawiła: „Diana powiedziała, że chciałaby coś z szafirem, bo po prostu je lubiła. Ktoś zmyślił historię, że wybrała największy, ale mi powiedziała, że ten nie był największy, tylko najładniejszy”.

Zobacz również: Maria I Stuart: miała za sobą trzy nieudane małżeństwa i 20 lat więzienia, które sprowadziła na nią kuzynka

pierścionek zaręczynowy księznej Diany
Fot. Tim Graham Photo Library via Getty Images

Teraz pierścionek zaręczynowy księżnej Diany możemy podziwiać na palcu księżnej Kate, która w dniu zaręczyn otrzymała go od swojego ukochanego, księcia Williama. Przez lata mówiono, że możliwe iż przez złamanie tradycji z pierścionkiem, małżeństwo Karola i Diany nie przetrwało. Jak widać, Kate i William nie wierzą w takie przesądy!  

Zobacz także: Joanna D'Arc, czyli bohaterka narodowa Francji, która spłonęła na stosie... Jak wyglądało jej życie?

Księżna Diana i książę Karol
Fot. East News

księżna Kate, pierścionek zaręczynowy
Fot. Getty Images

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Bogna Sworowska o pracy w modelingu kiedyś i dziś…

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.