Wkrótce potem zostali księżną i księciem Cambridge

Ksenia Krasko 16 listopada 2022 10:19

Dwanaście lat temu fani brytyjskiej rodziny królewskiej mieli powody do radości. 16 listopada 2010 roku książę William i jego ukochana, Kate Middleton oficjalnie ogłosili zaręczyny, po trwającym niemal dziewięć lat związku. Prasa nieustannie rozpisywała się o ich relacji, sugerując, że starszy z synów Karola i Diany romansuje z innymi kobietami, a Kate, choć cierpliwie czeka, zostanie z niczym. Zakochani nie komentowali żadnego z tych doniesień... Aż w końcu wszystko stało się jasne. Jak wyglądał ten dzień?

Kate i William - jak się poznali?

Kate i William poznali się na uczelni St. Andrews, na której razem studiowali. Książę zauważył przyszłą żonę na charytatywnym pokazie mody, gdy pojawiła się na wybiegu w czarnej przezroczystej sukience. Podobno nieprzypadkowo zgodziła się na tak odważny strój – zależało jej, aby William w końcu zwrócił na nią uwagę.

Ich pierwsze oficjalne zdjęcia pojawiły się w mediach w 2004 roku, jednak mówi się, że zostali parą dwa lata wcześniej. Po kilkunastu miesiącach, gdy status ich relacji się nie zmieniał, pojawiły się plotki o kryzysie i rozstaniu. Na pierwszych stronach gazet widniały nagłówki, że książę William znów jest wolny, ale Kate nie zamierzała się poddawać. Zaczęła bywać w tych samych miejscach, co on, spotykała się z jego przyjaciółmi i w każdy inny możliwy sposób udowadniała, jak wiele traci. Poskutkowało, i w końcu do siebie wrócili.

Czytaj też: Historia Mohameda Al-Fayeda. Kim tak naprawdę jest miliarder z The Crown?

Zaręczyny księcia Williama z Kate Middleton

Jesienią 2010 roku para wyjechała do Kenii w towarzystwie bliskich przyjaciół. Właśnie tam książę William poprosił ukochaną o rękę, a do Wielkiej Brytanii wrócili już jako narzeczeni. Minęło trochę czasu, zanim ogłosili radosną nowinę całemu światu, ale postępowali zgodnie z protokołem. Najpierw poinformowali rodzinę, później brytyjski rząd (premiera, lidera partii opozycyjnej, oraz członków rządu), głowy państw należących do Zjednoczonego Królestwa, arcybiskupa Canterbury, a na końcu zorganizowano spotkanie z dziennikarzami.

Zobacz również: Wielka Brytania. Księżna Kate skopiowała stylizację księżnej Diany

W naszej galerii przypominamy, jak wyglądało ogłoszenie zaręczyn Kate i Williama, a przy okazji zdradzamy kilka ciekawych faktów, o których być może nie wiecie. Zobaczcie zdjęcia! 

1/5
Księżna Kate, książę William, zaręczyny 16.11.2010
Copyright @Chris Jackson/Getty Images
1/5

Tak naprawdę Kate i William zaręczyli się dwudziestego października 2010 roku. Wskazuje na to wpis przyszłej książęcej pary do księgi gości w hotelu „Rutundu”, położonym u podnóża góry Kenia. Jak wyznała po latach Kate, nie wyobraża sobie lepszego miejsca na oświadczyny.

2/5
Księżna Kate, książę William, zaręczyny 16.11.2010
Copyright @Arthur Edwards/WPA Pool / Getty Images
2/5

Książę William przyznał w wywiadzie po oficjalnych zaręczynach, że starannie je zaplanował. Przez kilka tygodni nosił w plecaku pierścionek zaręczynowy, należący do jego zmarłej matki, księżnej Diany. Martwił się, że go zgubi, ale wszystko poszło zgodnie z planem.

3/5
Księżna Kate, książę William, zaręczyny 16.11.2010
Copyright @ Tim Graham Photo Library via Getty Images / Chris Jackson/Getty Images
3/5

Pierścionek z niebieskim szafirem i diamentami, który książę Karol podarował księżnej Dianie w 1981 roku, to nie jedyny hołd młodych dla rodziców Williama. Porównując zdjęcia obu par, nie da się nie zauważyć podobieństwa – wystarczy spojrzeć na kreację księżnej Kate.

4/5
Księżna Kate, książę William, zaręczyny 16.11.2010
Copyright @John Stillwell/WPA / Getty Images
4/5

29 kwietnia 2011 roku, po sześciu miesiącach od chwili zaręczyn, para wzięła ślub. Wkrótce potem po raz pierwszy zostali rodzicami, a dziś mają troje dzieci – 7-letniego księcia George’a, 5-letnią księżniczkę Charlotte i 2-letniego księcia Louisa.

5/5
Księżna Kate, książę William, zaręczyny 16.11.2010
Copyright @Getty Images
5/5

Pomimo złośliwych plotek o romansach, rozstaniach oraz kryzysach, wydaje się, że Kate i William zawsze byli dla siebie stworzeni. Dziś uchodzą nie tylko za jedną z najbardziej dobranych par na świecie, ale i za godnych następców Elżbiety II i księcia Filipa.

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA o macierzyństwie, życiu „żony czekającej”, artystycznych planach oraz recepcie na miłość i szczęście. Plus niezwykła sesja w Dubaju. DOROTA POMYKAŁA:  laureatka FF Tribeca 2022 w Nowym Jorku, zdobywczyni Orła 2023 za najlepszą główną rolę kobiecą. Kobieta enigma. Przed nami odsłania swoją duszę. KRZYSZTOF ZANUSSI: mistrz kina moralnego niepokoju wyznaje: „Tych filmów już nie nakręcę…”.  MIKA URBANIAK: wychowana przez dwójkę legendarnych artystów – Urszulę Dudziak i Michała Urbaniaka wbrew pozorom nie miała życia usłanego różami…