księżna Camilla pierścionek zaręczynowy
Fot. Tim Graham Picture Library/Getty Images
króLEWSKIE ŻYCIE

Pierścionek zaręczynowy księżnej Camilli to rodzinna pamiątka Windsorów. Jakie skrywa tajemnice?

Nie bez powodu Karol wręczył go właśnie Camilli

Gabriela Czernecka 29 września 2022 10:08
księżna Camilla pierścionek zaręczynowy
Fot. Tim Graham Picture Library/Getty Images

Fani brytyjskiej rodziny królewskiej doskonale znają historię pierścionka zaręczynowego księżnej Diany, który obecnie nosi żona księcia Williamaksiężna Kate. Głośno było także o pierścionku żony księcia Harry'ego, Meghan Markle, oraz o pierścionkach księżniczek Beatrice i Eugenii, córek księcia Andrzeja. Mało kto jednak wie, że pierścionek zaręczynowy Camilii, królowej małżonki, również skrywa swoje tajemnice...

Pierścionek zaręczynowy księżnej Camilli

Ich związek od samego początku wzbudzał kontrowersje. Karol, jeszcze będąc mężem Diany odnowił romans z wieloletnią przyjaciółką Camillą. Ich intymna relacja ujrzała światło dzienne w 1992 roku, kiedy to media ujawniły treść prywatnych rozmów telefonicznych księcia z kochanką. Jeszcze pod koniec roku Diana i Karol ogłosili separację, a cztery lata później ogłosili rozwód. Już w 1998 roku ówczesny książę Karol oficjalnie pojawiał się publicznie z wieloletnią kochanką. Mimo to na oficjalną zgodę na ślub z Camillą musiał długo czekać. Przede wszystkim Brytyjczycy nie chcieli, by Camilla stała się członkinią rodziny królewskiej. Uważano, że nie jest odpowiednią partnerką na żonę przyszłego króla. Sama ich zdaniem również była niegodna tytułu królowej. Nic dziwnego, że na ich zaręczyny w przeciwieństwie do zaręczyn Karola z Dianą, czekało niewielu.

Mimo to para z uśmiechami na twarzy za pośrednictwem rzecznika Clarence House ogłosiła zaręczyny w lutym 2005 roku. Zakochani nie chcieli zdradzać zbyt wielu informacji na temat tego, jak wyglądały zaręczyny lub gdzie się odbyły. Sama Camilla potwierdziła jednak, że ówczesny książę Walli, zadając jej to jakże ważne pytanie, uklęknął na jedno kolano. Z kolei Karol w bardziej formalnym oświadczeniu powiedział:  „Pani Parker Bowles i ja jestesmy absolutnie zachwyceni. To będzie szczegóły dzień dla nas i naszych rodzin”. 

Czytaj też: Wielka Brytania. Książę George pokłócił się z kolegami. Syn Kate i Williama pokazał charakterek

Tajemnice pierścionka księżnej Camilli

Początkowo niewiele wiadomo było na temat pierścionka zaręczynowego księżnej Camilli. Choć nie był on tak zjawiskowy i nie rzucał się w oczy tak bardzo jak pierścionek, który wybrała sobie Diana, a który trafił później do Kate, to i tak robił wrażenie. Okazuje się, że pierścionek jest pamiątką związaną z brytyjską rodziną królewską. Wcześniej należał do samej Królowej Matki, która bardzo wspierała Karola i często służyła mu radą. Królowa Matka nosiła ten pierścień w latach 80. XX wieku, a w późniejszych latach widywany był również na palcu samej monarchini.

Na pierścionek zaręczynowy księżnej Camilli składa się pięciokaratowy diament o szlifie szmaragdowym z trzema diamentowymi bagietkami po każdej stronie, a wykończony został złotą opaską. Zdaniem Deborah Papas, gemmolożki Prestige Pawnbrokers, która wycenia kamienie szlachetne, jego wartość szacuje się na około 290 tys. dolarów. Brytyjska prasa zaznacza, że już sam fakt, że to książę wybrał dla ukochanej pierścionek i wyboru dokonywał spośród rodowej kolekcji, a nie z zamówienia od zewnętrznego jubilera pokazuje, jak wielkim uczuciem darzył swą ukochaną. Diana bowiem sama musiała wybrać sobie pierścionek i to z katalogu... Zobaczcie jak prezentuje się pierścionek zaręczynowy księżnej Camilli.  Nie ma wątpliwości, że Camilla była zachwycona wyborem ukochanego, bowiem w dniu ogłoszenia zaręczyn z dumą prezentowała go światu.  

Zobacz także: Wielka Brytania: Herb króla Karola III przypomina znane logo?

księżna Camilla pierścionek zaręczynowy
Fot. Anwar Hussein/WireImage

księżna Camilla pierścionek zaręczynowy
Fot. Max Mumby/Indigo/Getty Images

księżna Camilla pierścionek zaręczynowy
Fot. Peter Byrne - PA Images/PA Images via Getty Images

Wideo

Piotr Trojan marzył o aktorstwie od dziecka. Lekarz powiedział mu, że nie ma na to żadnych szans...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAGDALENA BOCZARSKA: intrygująca i niezależna. Emocjonalna i zarazem twarda. Nam opowiada o rodzinie i swojej pasji podróżowania. MACIEJ MUSIAŁOWSKI: aktor i muzyk. Gdy przekroczył próg XVIII-wiecznego pałacu, zmieniło się jego życie… EWA EWART kręciła filmy dokumentalne o wojnach i katastrofach. Tym razem nakręciła poetycką opowieść o raku. ELŻBIETA ROMANOWSKA: od kiedy została prowadzącą program „Nasz nowy dom”, musi się mierzyć z niewyobrażalnym hejtem. PIOTR TROJAN o tym, jak introwertyk odnalazł się w trudnym świecie artystycznym. PODRÓŻE Z ITAKĄ I VIVĄ!: ponad 100 destynacji na całym świecie, ekskluzywne hotele, rajskie plaże. Z rodziną lub we dwoje. Co wybierzesz?