księżna Camilla pierścionek zaręczynowy
Fot. Tim Graham Picture Library/Getty Images
króLEWSKIE ŻYCIE

Pierścionek zaręczynowy księżnej Camilli to rodzinna pamiątka Windsorów. Jakie skrywa tajemnice?

Nie bez powodu Karol wręczył go właśnie Camilli

Gabriela Czernecka 6 grudnia 2021 15:08
księżna Camilla pierścionek zaręczynowy
Fot. Tim Graham Picture Library/Getty Images

Większość fanów brytyjskiej rodziny królewskiej zna historię pierścionka zaręczynowego księżnej Diany, który obecnie nosi księżna Kate. Dwa lata temu sporo mówiło się o pierścionku Meghan, Eugenii, a kilka miesięcy później Beatrice. Niewielu jednak wie, że pierścionek zaręczynowy Camilli, księżnej Kornwalii, również ma oryginalne pochodzenie i niezwykłą historię. Poznajcie szczegóły.

Pierścionek zaręczynowy księżnej Camilli

Ich związek od samego początku wzbudzał kontrowersje. Książę Karol, jeszcze będąc mężem Diany odnowił romans z wieloletnią przyjaciółką Camillą. Ich intymna relacja ujrzała światło dzienne w 1992 roku, kiedy to media ujawniły treść prywatnych rozmów telefonicznych księcia z kochanką. Jeszcze pod koniec roku Diana i Karol ogłosili separację, a cztery lata później ogłosili rozwód. Już w 1998 roku książę Karol oficjalnie pojawiał się publicznie z wieloletnią kochanką. Mimo to na oficjalną zgodę na ślub z Camillą książę musiał długo czekać. Przede wszystkim Brytyjczycy nie chcieli, by Camilla stała się członkinią rodziny królewskiej. Uważano, że nie jest odpowiednią partnerką na żonę przyszłego króla. Sama ich zdaniem również była niegodna tytułu królowej. Nic dziwnego, że na ich zaręczyny w przeciwieństwie do zaręczyn Karola z Dianą, czekało niewielu.

Zobacz: Jaki tytuł będzie nosiła księżna Camilla, gdy książę Karol zasiądzie na tronie? Sprawdzamy!

Mimo to para z uśmiechami na twarzy za pośrednictwem rzecznika Clarence House ogłosiła zaręczyny w lutym 2005 roku. Zakochani nie chcieli zdradzać zbyt wielu informacji na temat tego, jak wyglądały zaręczyny lub gdzie się odbyły. Sama Camilla potwierdziła jednak, że książę Walli, zadając jej to jakże ważne pytanie, uklęknął na jedno kolano. Z kolei książę Karol w bardziej formalnym oświadczeniu powiedział:  „Pani Parker Bowles i ja jestesmy absolutnie zachwyceni. To będzie szczegóły dzień dla nas i naszych rodzin”. 

Tajemnice pierścionka księżnej Camilli

Początkowo niewiele wiadomo było na temat pierścionka zaręczynowego księżnej Camilli. Choć nie był on tak zjawiskowy i nie rzucał się w oczy tak bardzo jak pierścionek, który wybrała sobie Diana, a który trafił później do Kate, to i tak robił wrażenie. Okazuje się, że pierścionek jest pamiątką związaną z brytyjską rodziną królewską. Wcześniej należał do samej Królowej Matki, która bardzo wspierała Karola i często służyła mu radą. Królowa Matka nosiła ten pierścień w latach 80. XX wieku, a w poźniejszych latach widywany był również na palcu samej monarchini.

Przeczytaj także: „Jutro mogę wszystkiego żałować…”. Oto 7 ciekawostek o ślubie Karola i Camilli

Na pierścionek zaręczynowy księżnej Camilli składa się pięciokaratowy diament o szlifie szmaragdowym z trzema diamentowymi bagietkami po każdej stronie, a wykończony został złotą opaską. Zdaniem Deborah Papas, gemmolożki Prestige Pawnbrokers, która wycenia kamienie szlachetne, jego wartość szacuje się na około 290 tys. dolarów. Brytyjska prasa zaznacza, że już sam fakt, że to książę wybrał dla ukochanej pierścionek i wyboru dokonywał spośród rodowej kolekcji, a nie z zamówienia od zewnętrznego jubilera pokazuje, jak wielkim uczuciem darzył swą ukochaną. Diana bowiem sama musiała wybrać sobie pierścionek i to z katalogu... Zobaczcie jak prezentuje się pierścionek zaręczynowy księżnej Camilli.  Nie ma wątpliwości, że Camilla była zachwycona wyborem ukochanego, bowiem w dniu ogłoszenia zaręczyn z dumą prezentowała go światu.  

księżna Camilla pierścionek zaręczynowy
Fot. Anwar Hussein/WireImage

księżna Camilla pierścionek zaręczynowy
Fot. Max Mumby/Indigo/Getty Images

księżna Camilla pierścionek zaręczynowy
Fot. Peter Byrne - PA Images/PA Images via Getty Images

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IRENA SANTOR mówi: „Cóż jest piękniejszego, niż żyć, istnieć? Interesuje mnie jutro, odkąd zachorowałam na raka...”. MAGDA i JASIEK MELA – Był najmłodszym zdobywcą bieguna, pomimo utraty ręki i nogi. Co dziś najbardziej w nim ceni jego żona Magda? ANNE APPLEBAUM, słynna dziennikarka, laureatka Pulitzera, o odwadze Polaków, domu w Chobielinie i wolności. PIOTR JACOŃ o córce Wiktorii i tym, jak to jest być rodzicem dziecka transpłciowego oraz budowaniu rodzinnych relacji na nowo.