Księżna Diana, rocznica śmierci księżnej Diany
Fot. East News
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Księżna Diana usnęła podczas spotkania w muzeum. Historia tego zdjęcia chwyta za serce

Księżna Diana po ślubie nie potrafiła odnaleźć się w brutalnym świecie arystokracji...

Weronika Kostyra 3 grudnia 2021 16:45
Księżna Diana, rocznica śmierci księżnej Diany
Fot. East News

Życie księżnej Diany pełne było smutku i niezrozumienia. Nie jest tajemnicą, że jej małżeństwo z księciem Karolem było nieszczęśliwe. Młodziutka arystokratka jeszcze przed ślubem dowiedziała się, że jej przyszły małżonek ma romans. Diana mocno przeżywała sytuację, w której się znalazła. Od nikogo nie dostała wsparcia, którego tak bardzo potrzebowała. Nie radziła sobie z presją i zdradami męża, co skutkowało jej problemami z samoakceptacją, zaburzeniami żywienia, a nawet próbą samobójczą. Historia tego zdjęcia łamie serce...

Księżna Diana zasnęła podczas gali w muzeum

Księżna Diana bardzo szybko poznała prawdę – mąż jej nie kochał, a większość królewskiego dworu nie akceptowała. Ulotne chwile szczęścia przeplatały się z tygodniami przygnębienia i depresji. Księżna nie radziła sobie z nagłym zainteresowaniem mediów, presją i złośliwościami ze strony rodziny królewskiej. Niejednokrotnie mówiło się, że Karol nie wspierał żony i nie pomagał jej w odnalezieniu się w świecie arystokracji.

ZobaczKsiężna Diana nie chciała rozwodu z księciem Karolem?

W listopadzie 1981 roku podczas wyjścia na galę w Muzeum Victorii i Alberta powstało wyjątkowe zdjęcie. Zmęczona pełnieniem oficjalnych obowiązków Diana zasnęła na chwilę, co uchwycił fotograf. Nikt nie wiedział, że księżna była już w pierwszej ciąży, bo nie poinformowano jeszcze oficjalnie. Jej zdjęcie zdobyło dużą popularność i było szeroko komentowane. „Nie chciałam nikogo zawieść. Czułam się zmuszona do tego, żeby pojawiać się wszędzie tam, gdzie było to ode mnie oczekiwane”, powiedziała o nim później Diana.

Śpiąca księżna Diana uwieczniona na zdjęciu

Osiem miesięcy później, 21 czerwca 1982 roku, na świat przyszedł książę William, który stał się jej jedyną radością w życiu. Przedtem Diana była na skraju załamania nerwowego. O tym, co przeżywała, kiedy była w pierwszej ciąży, opowiedziała na kasetach magnetofonowych, które przekazała autorowi swojej biografii Andrew Mortonowi. Nawet dzisiaj jej słowa robią duże wrażenie. 

Zobacz takżeWywiad, który zmienił oblicze monarchii. Co tak naprawdę ujawniła księżna Diana?

„W Sandringham, gdy byłam w trzecim miesiącu ciąży rzuciłam się ze schodów. Pewnego dnia powiedziano mi: „Ty histeryczko, nie ma sensu cię słuchać, mówisz ciągle to samo. Idę pojeździć konno”. Nie straciłam dziecka. Skończyło się na wielkich siniakach na brzuchu. Królowa była przerażona, gdy Karol wrócił z przejażdżki zachowywał się jakbym nie istniała”, wyznała Diana. Na szczęście księżna nie straciła ciąży, ale jej stosunki z księciem Karolem już nigdy się nie poprawiły... 

Śpiąca księżna Diana w 1981 roku
Fot. Getty Images

Księżna Diana w 1981 roku
Fot. Getty Images

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IRENA SANTOR mówi: „Cóż jest piękniejszego, niż żyć, istnieć? Interesuje mnie jutro, odkąd zachorowałam na raka...”. MAGDA i JASIEK MELA – Był najmłodszym zdobywcą bieguna, pomimo utraty ręki i nogi. Co dziś najbardziej w nim ceni jego żona Magda? ANNE APPLEBAUM, słynna dziennikarka, laureatka Pulitzera, o odwadze Polaków, domu w Chobielinie i wolności. PIOTR JACOŃ o córce Wiktorii i tym, jak to jest być rodzicem dziecka transpłciowego oraz budowaniu rodzinnych relacji na nowo.