Any Wachowski, Lana Wachowski, 24.10.2013
Fot. AFP/EAST NEWS
NIEZWYKŁE HISTORIE

Niezwykła historia przemiany sióstr Wachowski. Twórczynie „Matrixa” dokonały korekty płci

„Wiedziałam, że w pewnym momencie będę musiała ujawnić się publicznie", mówiła Lilly

Damian Brillowski 21 czerwca 2022 17:15
Any Wachowski, Lana Wachowski, 24.10.2013
Fot. AFP/EAST NEWS

Twórcy filmów Matrix, dawniej znani jako Larry i Andy Wachowski lub „bracia Wachowski”, są obecnie siostrami Wachowskimi. Najpierw Larry (obecnie Lana) Wachowski ujawnił się jako osoba transpłciowa, czym zaszokowała świat. „Moje największe obawy dotyczyły utraty rodziny”, wyznała Lana. Cztery lata później coming outu dokonał Andy (znany dziś jako Lilly) mówiąc, że jest osobą transpłciową. Mimo przeciwności losu siostry Wachowski nie poddały się, tylko kontynuowały to, co umiały robić najlepiej - filmy. Poznaj przejmującą historię przemiany sióstr Wachowskich. 

Larry Wachowski dokonał tranzycji i stał się Laną Wachowski 

Jako dzieci Larry (obecnie Lana) i Andy (obecnie Lilly) dorastali ze swoimi dwiema siostrami w Chicago. Od małego ich pasją była sztuka filmowa. Wraz z rodzicami uwielbiali chodzić do kina i spędzać tam długie godziny. To właśnie w młodości, w szkole katolickiej, Lana po raz pierwszy uświadomiła sobie swoją płeć. Jej najbardziej traumatyczne wspomnienie dotyczy sytuacji, w której zakonnica w szkole uderzyła ją, gdy Lana mając ustawić się w kolejce wraz z chłopcami, nie dołączyła do szeregu, gdyż zawahała się co do kolejki dziewczynek. „Utknęłam, nie mogłam się ruszyć. Myślę, że jakaś nieprzytomna część mnie pomyślała, że ​​jestem dokładnie tam, gdzie należę: między sobą”, ujawniła na łamach czasopisma The New Yorker. 

Po studiach Lana i Lilly założyły firmę budowlaną, jednocześnie oddając się swojej miłości do pisania filmowych scenariuszy. Dzięki przychodom z firmy mogły w spokoju poświęcić się swojej pasji. Po stworzeniu dwóch pierwszych filmów „Assassins” i „Bound”, Lana coraz mniej czuła się jak „Larry”. To właśnie na planie drugiej i trzeciej części trylogii Matrix, rozdarta wewnętrznie Lana powiedziała swojej rodzinie, że jest osobą transpłciową.

„Przez lata nie mogłam nawet wypowiedzieć słów „osoba transpłciowa”. Kiedy zaczęłam się do tego przyznawać, wiedziałam, że w końcu będę musiała powiedzieć o tym rodzicom, bratu i siostrom. Ten fakt napełniał mnie takim przerażeniem, że nie spałam całymi dniami. Nawet opracowałam plan z moim terapeutą. Zajęło to trzy lata. Może pięć. Po kilku tygodniach od przygotowania planu zadzwoniła moja mama. Wyznała jej całą prawdę”, ujawniła w wywiadzie dla The New Yorker. 

„Moje największe obawy dotyczyły utraty rodziny. Kiedy mnie zaakceptowali, wszystko inne było bułką z masłem”, przyznała. Po latach spekulacji i plotek o możliwej przemianie, Lana po raz pierwszy wystąpiła publicznie jako kobieta transpłciowa w lipcu 2012 roku. 

CZYTAJ TEŻ: Kacper Kuszewski o użyczaniu głosu Myszce Miki: „Decyzję o tym, że zostałem wybrany podjęto w USA"

Andy Wachowski, Larry wachowski
Fot. Mary Evans/AF Archive/Graham Whitby Boot.
Larry Wachowski, Andy Wachowski

Bracia Wachowski, siostry Wachowski
Fot. Getty Images

Larry Wachowski, Andy Wachowski, 26.03.1999 rok

Any Wachowski, Lana Wachowski, 24.10.2013
Fot. AFP/EAST NEWS
Andy Wachowski, Lana Wachowski, 24.10.2013 rok

Andy Wachowski dokonał tranzycji i stał się Lilly Wachowski 

W marcu 2016 roku Lilly, wcześniej znana jako Andy Wachowski, ujawniła się jako kobieta transpłciowa. W oświadczeniu Lilly przyznała, że ​​ona i jej siostra unikały mediów. „Wiedziałam, że w pewnym momencie będę musiała ujawnić się publicznie. Wiesz, kiedy żyjesz jako osoba transpłciowa, jest to… trochę trudne do ukrycia”. Lilly dodała, że ​​czekała na nagłówek „Bracia Wachowski są teraz Siostrami” z przerażeniem, zwłaszcza że w przeszłości ta wiadomość prawie się ukazała. Agentka reżyserki otrzymywała e-maile od reporterów z prośbą o skomentowanie artykułu „Przemiana Andy'ego Wachowskiego”, który lada moment miał być opublikowany. Nikt jednak nie spełnił tych gróźb.

Reżyserka ujawniła szczegóły dotyczące jej przemiany: „Bycie transpłciowym nie jest łatwe. Żyjemy w wymuszonym przez większość binarnym świecie płci. Oznacza to, że kiedy jesteś transpłciowy, musisz zmierzyć się z trudną rzeczywistością przez resztę Twojego życia w świecie, który jest ci otwarcie wrogi”.

Kobieta jest szczęśliwa, że udało się jej ​​przetrwać wrogie komentarze środowisko wobec społeczności transpłciowej. „Jestem jedną z tych szczęśliwczyń. Posiadanie wsparcia rodziny oraz środków na lekarzy i terapeutów dało mi szansę na faktyczne przetrwanie tego procesu. Osoby transpłciowe bez wsparcia, środków i przywilejów nie mają tego luksusu. I wielu nie przeżyje. Będę nadal optymistką, która dołącza do syzyfowej walki o postęp i sama w sobie będę przykładem stworzenia lepszego świata”, napisała Lilly.

W swoim oświadczeniu wyłuszczyła również problemy, z jakimi borykają się osoby transpłciowe. „Nadal jesteśmy demonizowani i oczerniani w mediach, w których przedstawia się nas jako potencjalnych drapieżców, aby powstrzymać nas nawet przed korzystaniem z cholernej łazienki. Więc tak, jestem transpłciowa. I tak, zmieniłam się”, przyznała.

Siostry Wachowski w swoim dorobku artystycznym mają takie produkcje, jak: „Matrix”, „V jak Vendetta”, „Speed ​​Racer”, „Atlas chmur”, „Jupiter” czy serial „Sense8”. O ich życiu prywatnym wiadomo niewiele. Siostry bardzo pilnie strzegą swojej intymności. Często unikają pokazywania się na premierach i udzielania wywiadów dla prasy. Twierdzą, że nie ma to nic wspólnego z korektą płci.  

ZOBACZ TAKŻE: Polityk PiS był pierwszą wielką miłością Kory! Zobacz ich wspólne zdjęcia

Lana wachowski, premiera filmu Matrix, 18.12.2021 rok
Fot. Casey Flanigan/Shutterstock

Lana Wachowski, premiera filmu Matrix, 18.12.2021 rok

Lana wachowski, premiera filmu Matrix, 18.12.2021 rok
Fot. Gilbert Flores/Broadimage/Broad Image/East News

Lana Wachowski, premiera filmu Matrix, 18.12.2021 rok

Lilly wachowski, Los Angeles, 02.08.2019 rok
Fot. Frank Micelotta/Picturegroup/REX

Lilly Wachowski, Los Angeles, 02.08.2019 rok

Lilly wachowski, Los Angeles, 02.04.2016 rok
Fot. London Entertainment/Splash News/EAST NEWS
Lilly Wachowski, Los Angeles, 02.04.2016 rok

Wideo

Piotr Trojan marzył o aktorstwie od dziecka. Lekarz powiedział mu, że nie ma na to żadnych szans...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAGDALENA BOCZARSKA: intrygująca i niezależna. Emocjonalna i zarazem twarda. Nam opowiada o rodzinie i swojej pasji podróżowania. MACIEJ MUSIAŁOWSKI: aktor i muzyk. Gdy przekroczył próg XVIII-wiecznego pałacu, zmieniło się jego życie… EWA EWART kręciła filmy dokumentalne o wojnach i katastrofach. Tym razem nakręciła poetycką opowieść o raku. ELŻBIETA ROMANOWSKA: od kiedy została prowadzącą program „Nasz nowy dom”, musi się mierzyć z niewyobrażalnym hejtem. PIOTR TROJAN o tym, jak introwertyk odnalazł się w trudnym świecie artystycznym. PODRÓŻE Z ITAKĄ I VIVĄ!: ponad 100 destynacji na całym świecie, ekskluzywne hotele, rajskie plaże. Z rodziną lub we dwoje. Co wybierzesz?