Koronawirus, maseczka
Fot. Adobe Stock
O TYM SIĘ MÓWI

Niedziele znowu będą handlowe? Rząd ma zająć się nowym projektem ustawy

Ujawniono szczegóły zmian

Redakcja VIVA! 21 lipca 2020 15:45
Koronawirus, maseczka
Fot. Adobe Stock

Wprowadzenie w Polsce zakazu handlu w niedziele od początku budzi wiele kontrowersji. Przyjęte ograniczenia wciąż są tematem wielu debat, a sam zakaz ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Temat powrócił w związku z epidemią koronawirusa w kraju. Ze względu na pogarszającą się sytuację w handlu, pracodawcy przygotowali projekt ustawy, którą ma rozpatrzeć Rada Dialogu Społecznego.

Niedziele znów będą handlowe?

Ustawa zaczęła obowiązywać z początkiem marca 2018 roku – ustalono wtedy, że sklepy będą czynne tylko w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Od 2020 roku zakupy możemy robić jedynie od poniedziałku do soboty, z wyjątkiem ostatnich niedziel stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także niedziel przed świętami Wielkanocnymi i Bożego Narodzenia. Niewykluczone, że wkrótce to się zmieni.

Dziennik Fakt dotarł do projektu nowej ustawy pracodawców, według której sklepy w niedziele znów byłyby czynne. Należy jednak podkreślić, że zniesienie zakazu ma obowiązywać jedynie podczas epidemii koronawirusa oraz 180 dni po jej odwołaniu.

Jak dodaje Fakt, pracownikom handlu mają przysługiwać dwie wolne niedziele w miesiącu, niezależnie od tego, czy pracują na podstawie umowy o pracę, czy umów cywilno-prawnych.

„Zawieszenie zakazu handlu w niedziele spowoduje ochronę miejsc pracy w handlu i branżach ściśle współpracujących z handlem. Także zwiększy sprzedaż, przyczyniając się do zmniejszenia spadku PKB, oraz poprawi bezpieczeństwo sanitarne w czasie zakupów, ponieważ zakupy rozłożą się na 7 dni w tygodniu”, cytuje wnioskodawców Fakt.

„Na dyskusję na temat ewentualnego zniesienia zakazu mamy jeszcze czas”, przekazała wicepremier Jadwiga Emilewicz w rozmowie z portalem money.pl. Dziennik twierdzi jednak, że projektem już w tym tygodniu może zająć się Rada Dialogu Społecznego, skupiająca pracodawców, związkowców i stronę rządową.

Czekacie na przywrócenie niedziel handlowych? 

Źródło: FAKT

Ktore_sklepy_z ubraniami_sa_otwarte a_ktore_sie_zamykaja
Fot. AdobeStock

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.