Strona zawiera treści przeznaczone
tylko dla osób dorosłych

O TYM JEST GŁOŚNO

Nergal znów stanie przed sądem! Czy kontrowersyjny muzyk trafi do więzienia?

Ta sprawa zbulwersowała opinię publiczną...

Konrad Szczęsny 25 stycznia 2019 15:36

Kontrowersja to jego drugie imię. Adam „Nergal” Darski po raz kolejny został pozwany za obrazę uczuć religijnych. Wokalista grupy Behemoth tym razem naraził się, publikując w zeszłym roku w Dzień Kobiet w mediach społecznościowych filmik, na którym śpiewa do... figurki w kształcie penisa, imitującej mikrofon, z wizerunkiem przymocowanej do niej figurki Jezusa Chrystusa. To rozsierdziło posłów Prawa i Sprawiedliwości, Dominika Tarczyńskiego oraz Annę Sobecką. Jak poinformował ten pierwszy, akt oskarżenia w tej sprawie wpłynął właśnie do sądu.

Nergal stanie przed sądem za obrazę uczuć religijnych. Tarczyński potwierdza na Twitterze 

„Nergal bez umorzenia! A mógł po ludzku przeprosić za Jezusa na penisie. Menadżer Adama Darskiego dzwonił do mnie z prośba o ugodę. Zgodziłem się pod warunkiem przeprosin. Ustaliliśmy treść jednak duma „gwiazdora” nie pozwoliła mu ich opublikować. Gdzie go doprowadzi ta pycha?”, napisał na Twitterze Dominik Tarczyński.

Przypomnijmy, że sprawa dotyczy kontrowersyjnego filmiku, który Nergal zamieścił w mediach społecznościowych z okazji Dnia Kobiet 8 marca 2018 roku. Śpiewał na nim utwór dla dzieci, zatytułowany Marcowy kwiatek do atrapy mikrofonu w kształcie penisa, na którym umieszczona była figurka Jezusa Chrystusa. 

„Marzec, marze pięknie się wystroił. W kole, w kole między dziećmi stoi. I gromadkę uśmiechniętą pyta jakie dzisiaj święto? Zapamiętaj sobie - dzisiaj jest Dzień Kobiet!”, nucił Adam Darski.

Kontrowersyjna figurka, jak informował Nergal, była prezentem od lidera innego zespołu.

Nergal przeprosił za bulwersujący filmik

Warto zaznaczyć, że dwa dni później muzyk zamieścił w mediach społecznościowych obszerny wpis, w którym przeprosił wszystkich, którzy poczuli się urażeni bulwersującym filmikiem.

„W czwartek zamieściłem w mediach społecznościowych film z życzeniami z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet. Na filmie – oprócz mojej twarzy – widoczny był także jeden z artefaktów z mojej prywatnej kolekcji, instalacja autorstwa uznanego na całym świecie muzyka i artysty Thomasa Gabriela Fischera, która – jak widzę – wzbudziła spore kontrowersje. Cóż, część osób śledzących moje profile zrozumiała intencje, którymi się kierowałem, część nie do końca”, rozpoczął filozoficznie muzyk.

Dodał, że jego intencją nie była obraza uczuć religijnych jakiejkolwiek osoby.

„Dlatego pragnę zaznaczyć, że jedynym moim zamiarem było rozbawienie żeńskiej części mojej publiczności. Trudno mi pojąć, że film ten mógł zostać odebrany inaczej, niż jako zwykły żart. Jeżeli jednak ktoś poczuł się nim urażony, to zadziało się tak wbrew moim intencjom. Takie osoby przepraszam – nie miałem zamiaru sprawić im przykrości”, zaznaczył.

Podkreślił też, że treści, które zamieszcza w mediach społecznościowych, mogą uchodzić za kontrowersyjne, dlatego prosi, szczególnie osoby o konserwatywnych poglądach, by korzystały z nich świadomie. Bulwersujący filmik co prawda zniknął z sieci, jednak internauci wyrażali oburzenie jego treścią podkreślając, że to tania prowokacja, przykuwanie uwagi mediów za wszelką cenę i najzwyczajniej w świecie słaba zagrywka.

Kontrowersje wokół Nergala: obrazoburcze teksty, proces o spalenie Biblii

Od początku swojego istnienia Behemoth wywołuje duże kontrowersje, głównie ze względu na teksty piosenek, pełne odniesień do okultyzmu, demonologii, gnostycyzmu, satanizmu oraz wątków zaczerpniętych z filozofii Nietzschego. Sam zainteresowany zaznacza jednak, że jest to forma wyrazu artystycznego i wszystko mieści się w granicach dobrego smaku. Nie oznacza to, że podobnego zdania jest reszta świata, szczególnie zaś osoby o konserwatywnych poglądach.

Problemy Nergala z wymiarem sprawiedliwości trwają od ponad dekady. Ta najgłośniejsza sprawa dotyczyła porwania Biblii na jednym z koncertów w 2007 roku. Adam Darski miał wówczas krzyczeć do fanów „Żryjcie to g***o” oraz nazwał Kościół Katolicki „największą zbrodniczą sektą”. Został wówczas pozwany o obrazę uczuć religijnych przez Ryszarda Nowaka, założyciela Ogólnopolskiego Komitetu Obrony Przed Sektami. Koniec końców, po ponad sześciu latach trwania procesu i kolejnych odwołaniach, sąd uznał, że do obrazy uczuć religijnych nie doszło, ponieważ na koncercie byli obecni jedynie fani grupy Behemoth, przyzwyczajeni do satanistycznej stylistyki zespołu. Nie było to więc działanie „z zamiarem bezpośrednim” a jedynie „ z zamiarem ewentualnym”.

Natomiast w 2016 roku po raz kolejny Nergal został pozwany, tym razem sprawa dotyczyła trasy, która nosiła tytuł Rzeczpospolita Niewierna. Grafika, którą się wówczas posługiwano w celach promocyjnych, miała w opinii prokuratury imitować godło polskie, a orzeł na niej zawarty miał posiadać rogi zamiast korony.

„Do wzoru godła zostały wprowadzone elementy o charakterze satanistycznym i antychrześcijańskim, które w istotny sposób zmieniały rzeczywiste, ideologiczne znaczenie państwowo-historyczne godła Rzeczypospolitej Polskiej”, mówiła w 2017 roku RMF FM Grażyna Wawryniuk z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. 

W kwietniu 2018 roku sąd jednak ponownie uniewinnił Adama Darskiego.

W lipcu tego samego roku głośno zrobiło się o sesji zdjęciowej do nowej płyty grupy Behemoth. Na fotografiach ekscentryczny wokalista... wisiał na krzyżu. Pozwu w tej sprawie jednak nie wniesiono. Podobnie było ponad dwa lata wcześniej. Nergal zamieścił wówczas na swoim profilu zdjęcia pudełka, w którym umieszczone zostały własnej produkcji hostie, wykorzystywane w trakcie trasy koncertowej grupy. „Gotowi do bluźnierstwa w Europie”, napisał Nergal. 

W galerii możesz zobaczyć kontrowersyjne zdjęcia Adama Darskiego, w tym te, na których wokalista pozuje nago, zakrywając intymne części ciała osobliwymi gadżetami. Czy taki sposób aktywności w mediach społecznościowych na kimkolwiek jeszcze robi wrażenie?  

Wideo

Poznaj wyjątkowe nowości Avon na wiosnę 2020!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ADAMOWICZ, EGURROLA, FIGURA, GOLCOWIE, KUSZYŃSKA, SOYKA, NIEDENTHAL… w osobistych wspomnieniach o bliskich ich sercu miejscach. Według DOMINIKI KULCZYK świat zmieni tylko „czuła rewolucja”? Ważny głos w sprawie wykluczenia kobiet. „Wciąż mnie zaskakuje” – profesor JERZY BRALCZYK o języku polskim. W sentymentalną PODRÓŻ do nadbałtyckich kurortów zabierają nas m.in. CIERNIAK-MORGENSTERN, RODOWICZ, IWASZKIEWICZ.