Sabina Zięba 18 sierpnia 2017 19:00
1/10
Copyright @Instagram
1/10

Choć kostium kąpielowy w obecnej postaci uchodzi za jedną z najmłodszych części kobiecej garderoby, to jednak jego zalążki pojawiły się już w starożytności. Przez długi czas sadzono, że kobiety kąpały się wówczas nago, do momentu aż odnaleziono ścienną mozaikę z IV wieku n.e. na ścianie budynku w pobliżu Piazza Armerina na Sycylii.

Polecamy też: Lewandowska, Glik, Boruc... Jakie kostiumy kąpielowe noszą polskie WAGs?

Następnie wiadomo dopiero o wyglądzie kostiumów pod koniec XVII wieku. Wtedy (jak podaje portal ciekawe.org) jedna z angielskich podróżniczek opisała stroje kąpielowe typowe dla współczesnych kobiet. Jak wyglądały? „Panie wybierają się do kąpieli w stroju wykonanym z cienkiego żółtego płótna, który jest duży, sztywny i z obszernymi rękawami, jak strój pastora, woda wypełniając kostium powoduje, że materiał unosi się nie przylega do ciała, co nadaje paniom gorszego kształtu niż ich naturalny. Panowie mają kalesony i kitle z długimi rękawami”. Wówczas te plażowe outfity były uważane za...zbyt skąpe!

Po wielu transformacjach w końcu w 1946 roku paryski kreator mody, Jaques Heim, zaprezentował światu pierwszy dwuczęściowy kostium kąpielowy. Nazwał go "Atom", jako najmniejszy strój kąpielowy świata. Pewnie, gdyby zobaczył dzisiejsze projekty złapałby się za głowę ;)

Kolejny nowatorski pomysł Louisa Réarda, czyli bikini, spowodowało protesty na całym świecie, a kościoły we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii zakazały jego noszenia, nazywając projekt „bramą do piekieł”.

Polecamy też: Najsłynniejsze kostiumy kąpielowe w historii kina! Czy pamiętacie w jakich filmach zagrały?

Dzisiejsze podejście do mody plażowej zupełnie się zmieniło, a głównym jej założeniem jest jak największe i najkorzystniejsze wyeksponowanie własnej sylwetki. Jak robią to polskie gwiazdy? W naszej galerii przekonacie się, że nie oszczędzają na to pieniędzy...

2/10
Copyright @Instagram
2/10

Sara Boruc w kostiumie marki Soul Zen za około 300 złotych.

Polecamy też: Kendall i Kylie Jenner zaprojektowały linię kostiumów kąpielowych! Co znajdziemy w kolekcji?

3/10
Copyright @Materiały prasowe
3/10

Joanna Krupa w kostiumie Reve Boutique za 900 złotych.

Polecamy też: Nie tylko Kourtney Kardashian. Światowe gwiazdy pokochały kostiumy kąpielowe polskiej marki!

4/10
Copyright @Instagram
4/10

Ten model kostiumu Agent Provocateur kosztuje około 860 złotych. Jego posiadaczkami są m. in. Ewa Chodakowska, Sara Boruc oraz Doda.

Polecamy też: Polskie gwiazdy uwielbiają kostiumy Agent Provocateur. Która wygląda w nich najlepiej?

5/10
Copyright @Instagram
5/10

Edyta Zając-Rzeźniczak w stroju Beach Bunny Swimwear za 1500 zł

6/10
Copyright @Facebook
6/10
7/10
Copyright @Instagram / Facebook
7/10

Fankami kostiumu Kiini zostały również Marina Łuczenko-Szczęsna oraz Sara Boruc. Monika Olejnik ma kilka różnych wersji kolorystycznych tego modelu.

8/10
Copyright @Instagram
8/10

Joanna Horodyńska w kostiumie Zimmermann za około 2500 zł

9/10
Copyright @Instagram
9/10

Celia Jaunat, narzeczona Grzegorza Krychowiaka, jest prawdziwą kolekcjonerką kostiumów Agent Provocateur. Jeden kosztuje około 520 złotych.

10/10
Copyright @Instagram
10/10

Tego lata Maffashion została fanką kostiumów Victoria's Secret. Jeden kosztuje około 400 złotych.

Polecamy też: Najnowsza kolekcja kostiumów Jessiki Mercedes już wyprzedana. Zobacz zdjęcia kampanii!

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.