Nabih al-Wahsh, egipski prawik zachęca do gwałtów na kobietach
Fot. Instagram, Screen programu
O TYM JEST GŁOŚNO

Skandaliczna wypowiedź egipskiego prawnika: „Gwałcenie kobiet w podartych spodniach to nasz narodowy obowiązek!”

Olga Figaszewska 2 listopada 2017 17:00
Nabih al-Wahsh, egipski prawik zachęca do gwałtów na kobietach
Fot. Instagram, Screen programu

W mediach zawrzało, a środowiska feministyczne biją na alarm po tym, jak egipski adwokat w jednym z programów telewizyjnych przyznał, że gwałcenie kobiet w podartych dżinsach jest narodowym obowiązkiem. Czy za swoją oburzającą wypowiedź Nabih al-Wahsh zostanie ukarany?

Zobacz też: Dustin Hoffman oskarżony o molestowanie seksualne 17-latki! „Otwarcie flirtował i łapał mnie za tyłek”, wspomina pisarka

Egipski adwokat o gwałtach na kobietach

Nabih al-Wahsh, w programie Infard Show emitowanym przez telewizję satelitarną Al-Assemanie, nie wahał się nawet przez chwilę określić swojego stanowiska w związku z podnoszoną ostatnio kwestią molestowań i gwałtów na kobietach. Tym bardziej, że eksperci zaproszeni do studia wypowiadali się na temat nowego projektu ustawy do walki z prostytucją. Miałaby wiązać się nałożeniem na kobiety dodatkowych restrykcji względem ubioru, a także sposoby zachowania.

Przypomnijmy, że Egipt należy do krajów, które wciąż jest rozdarte między przyjęciem zachodnich wzorców, a jednocześnie wciąż tkwi w tradycji szariatu. Według islamu kobiety muszą zakrywać ciało, a według niektórych interpretacji także twarze. Wielu muzułmanów uważa, że nakazy dotyczące ubioru pozwalają uniknąć kobietom napastowania seksualnego i innych niestosownych zachowań ze strony mężczyzn. Z kolei w krajach kultury europejskiej takie nakazy uważa się za przejaw ograniczenia wolności jednostki.

Adwokat ma na to dość kontrowersyjną teorię. Nabih al-Wahsh uważa, że kobiety nosząc modne w jeansy z dziurami prowokują gwałcicieli i częściej padają ofiarą molestowań. „Dziewczyny, które pokazują części swojego ciała, nosząc tego typu ubrania, zapraszają mężczyzn do tego, by je molestowali”, powiedział prawnik. Dodał, że w ten sposób mężczyzna czuje się zobligowany do składania jednoznacznych propozycji. Pokusił się o stwierdzenie, że gwałt na kobiecie noszącej taki model dżinsów jest „obowiązkiem narodowym”. „Kobiety muszą się szanować, jeśli chcą, by inni je szanowali. Ochrona moralności jest ważniejsza niż ochrona granic. Ochrona moralności to najważniejsza rzecz dla każdego Egipcjanina, dodał.

Zobacz też: Co oznacza hashtag #metoo w mediach społecznościowych? Kobiety walczą z molestowaniem seksualnym i pokazuje skalę problemu!

Następnie w rozmowie z „Al Watan” bronił swojej wypowiedzi „Moje córki noszą zwykłe spodnie. Musimy nawiązywać do naszych zwyczajów i tradycji. Gdyby miały rozcięte spodnie, to by nic ich nie chroniło. To jak zaproszenie dla młodego mężczyzny, by je nagabywał i chciał uprawiać z nimi seks”, podaje rmf24.

Nie trzeba się domyślać, że wypowiedź adwokata spotkała się z krytyką. Maya Murshi, przedstawicielka Krajowej Rady Kobiet Lekarzy w ostrych słowach napiętnowała wystąpienie Wahsha, które uważa za karygodne podżeganie do przemocy wobec kobiet. „To rażące wezwanie do gwałtu”, skomentowała w specjalnym oświadczeniu. „Zdziwiłam się, że tak szokujące słowa padły z ust prawnika, którego zadaniem jest bronienie praw i wolności obywateli”, dodała. Tym bardziej, że ustawowo konstytucja państwa jest gwarancją praw i wolności. Murshi złożyła już zawiadomienie do prokuratury i skargę do Rady Najwyższej ds. Regulacji Mediów przeciwko stacji Al-Assema.

Polecamy: Meryl Streep, Jane Fonda, Kate Winslet... Dlaczego największe gwiazdy Hollywood przez lata uczestniczyły w zmowie milczenia o przestępstwach seksualnych Harveya Weinsteina?

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.