Monica Bellucci
Fot. Getty Images
O TYM SIĘ MÓWI

„Nie będę przepraszać za swoją urodę”. Na czym polega fenomen Moniki Bellucci?

Poznaj jej niezwykłą historię!

Katarzyna Sielicka 6 października 2019 15:28
Monica Bellucci
Fot. Getty Images

Z wiekiem staję się coraz piękniejsza”, mówiła o sobie, gdy skończyła 48 lat. „Nie będę przepraszać za swoją urodę”. Kilka dni temu świętowała kolejne urodziny. Które? A czy to ważne? Właśnie rozstała się z młodym kochankiem. Wychowuje córki, gra i wciąż zachwyca. O fenomenie Moniki Bellucci pisze Katarzyna Sielicka.

Fenomen Moniki Bellucci

Jest rok 1941. W skąpanym w słońcu sycylijskim miasteczku spokój burzy tylko ona. Malena. Za każdym razem, kiedy się pojawi, kiedy kołyszącym się kocim krokiem przemierza kamienne ulice i pokryte kurzem żółte chodniki, mężczyźni zamierają z wrażenia, a grupa wyrostków śmiga na rowerach, żeby jeszcze raz przyjrzeć się jej dużym piersiom, pomiędzy którymi na łańcuszku wisi krzyżyk. Malena jest tak piękna, że w końcu uroda staje się jej przekleństwem. Bohaterka opowiadania Luciano Vicenzoniego, które 19 lat temu przeniósł na ekran Giuseppe Tornatore, ma twarz i ciało Moniki Bellucci. Najbardziej zmysłowej aktorki współczesnego kina. Najbardziej włoskiej ze wszystkich Włoszek. Wielki sukces filmu „Malena” staje się też jej sukcesem. Ale uroda nie jest przekleństwem Moniki, tylko jej atutem. Choć z pewnością nie tylko ona przesądziła o tym, że Bellucci przejdzie do historii.

Prawniczka z Perugii

Jest rok 1977. W miasteczku Città di Castello w zielonej Umbrii młody jubiler Lino, z zamiłowania fotograf, robi zdjęcie ślicznej 13-latce. Dziewczyna ma pełne usta, łagodne spojrzenie, w ciemnych włosach białą gerberę. „Prawdę mówiąc, nie pamiętam tego zbyt dobrze i oczywiście nie miałam pojęcia, że to będzie początek wszystkiego”, napisała Monica Bellucci po latach we wstępie do albumu z jej zdjęciami wykonanymi przez najlepszych fotografów. Trzynastoletnia Monica nie myśli jeszcze o wielkiej karierze. Jedyna córka Pasquale Bellucciego, właściciela firmy spedycyjnej, i gospodyni domowej Marii Gustinelli chodzi do Liceum Klasycznego imienia Pliniusza Młodszego. Ojciec widzi w niej przyszłą prawniczkę. Ale też piękną kobietę. W jednym z wywiadów Monica przyznaje, że zawsze doceniał jej urodę i przekonywał, że jest zbyt piękna, by nie pokazywać się światu.

Zgodnie z życzeniem ojca Monica idzie na studia prawnicze na uniwersytecie w Perugii, jednocześnie dorabia jako modelka. „Nigdy nie miałam ciała modelki. Byłam wysoka, ale nie dość wysoka, krągła i nigdy nie dążyłam do tego, by być chudą. Nigdy nie szukałam doskonałości dyktowanej przez prawa świata mody. Może dlatego, że nie wierzę w doskonałość i w żadne prawa, które każą nam wszystkim wyglądać tak samo”, pisze w albumie.

Jej uroda jest ponad regułami świata mody. Szybko zostaje zauważona i w 1988 roku Monica przenosi się do Mediolanu. Rozpoczyna współpracę z agencją Elite Model Management. Bierze udział w reklamach włoskiego domu mody Dolce & Gabbana. Tego samego, w którym 30 lat później zadebiutuje jej córka. „Lubię ich ubrania, bo widać w nich inspirację włoską kinematografią, filmami Felliniego i Rosselliniego, takimi aktorkami jak Sophia Loren czy Gina Lollobrigida. (…) jestem stuprocentową Włoszką. Kocham wszystko, co pochodzi ze słonecznej Italii”, mówiła Monica o tej współpracy.

Dziewczyna Drakuli

Modeling jej nie wystarczał. Choć zaprzeczała, że marzyła o karierze na miarę Sophii czy Giny, jej romans z kinem wydawał się czymś naturalnym. „Wiem, że piękno wzbudza zainteresowanie. Ale – jak powiedział Oscar Wilde – to tylko pięć minut, jeśli nie masz niczego, żeby podsycić ciekawość. Nie sądzę, żebym zrobiła taką karierę, gdybym była tylko piękna. Reżyserzy nie zatrudniają z powodu urody, tylko talentu”, powiedziała w 2012 roku w rozmowie dla „The Talks”. Ale przecież 20 lat wcześniej Francis Ford Coppola zatrudnił ją właściwie tylko na podstawie wyglądu po tym, jak zobaczył jej zdjęcia w gazecie. W 1992 zagrała w „Drakuli” u boku fenomenalnego Gary’ego Oldmana i wróżono jej wielką karierę. Ale słynny reżyser i jeszcze słynniejszy wampir i jego ciemne moce nie pomogły. Monica zatrzymała się na epizodach we włoskich produkcjach. Dopiero w 1995 roku dostała rolę we francuskiej produkcji „Apartament”. Film zdobył nagrodę BAFTA. A Monica poznała mężczyznę, który odmienił jej życie.

Wydawać by się mogło, że taka piękność musi być uwikłana w mnóstwo miłosnych afer. Ale nie ona. Lista jej „podbojów” nie jest wcale imponująca. Miała 25 lat, gdy na sesji poznała fotografa Claudia Basso. Po trzech miesiącach byli zaręczeni. Po roku wzięli ślub, po następnych czterech – rozwód. Później spotykała się z aktorem Nicolą Farronem, który skarżył się, że kręci się wokół niej zbyt wielu mężczyzn. Ale ważny okazał się tylko jeden. Jej partner z planu „Apartamentu”, francuski aktor Vincent Cassel.

Cały tekst o życiu i karierze Moniki Bellucci do przeczytania w najnowszej VIVIE!  

Monica Bellucci
Fot. Alex Bramall/Kintzing/be&w

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
Rabat 30%* i prezent**
Rabat 30%* i prezent**
Rabat 30%* od 299 złotych i pr... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
+
Rabat 30%* i prezent**
Online
Stacjonarnie

Rabat 30%* od 299 złotych i prezent** od 499 złotych w salonach Estēe Lauder oraz na www.esteelauder.pl. *Wykluczenia: linia AERIN, Luxury Collection, Re-Nutriv, zestawy, nowości, produkty mini i przecenione. Nie łączy się z innymi rabatami. **Oferta ważna do wyczerpania zapasów. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
Wybrane marki nawet do -40%
Wybrane marki nawet do -40%
Twoje ulubione produkty w wyją... więcej»
Zobacz
+
Wybrane marki nawet do -40%
Online

Twoje ulubione produkty w wyjątkowych cenach. Rabat do -40% na wybrany asortyment dostępny na cocolita.pl. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
Rabat 25% na zakupy za min. 499 zł
Rabat 25% na zakupy za min. 499 zł
Rabat 25% na zakupy za minimum... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO25
Zobacz
+
Rabat 25% na zakupy za min. 499 zł
Online

Rabat 25% na zakupy za minimum 499 zł w sklepie internetowym www.karcher.pl. Oferta dotyczy produktów nieprzecenionych z kategorii Home&Garden i nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO25
Zobacz
-40% przy zakupach za min. 50 zł
-40% przy zakupach za min. 50 zł
Skorzystaj z kodu WIOSNA40 i o... więcej»
Kod rabatowy:WIOSNA40
Zobacz
+
-40% przy zakupach za min. 50 zł
Online

Skorzystaj z kodu WIOSNA40 i otrzymaj 40% zniżki na produkty nieprzecenione, oznaczone tym kodem na eveline.pl/skorzystaj-z-promocji przy zakupach za min. 50 zł. Oferta ważna tylko na eveline.pl w dniach 18-24.04.2024. Kody rabatowe nie łączą się. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:WIOSNA40
Zobacz
-20% na wybrane produkty
-20% na wybrane produkty
Rabat 20% na kolczyki oraz akc... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
+
-20% na wybrane produkty
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na kolczyki oraz akcesoria przy zakupach za min. 299 zł. Rabat 20% na zegarki do 8 000 zł. Szczegóły w salonach i na wkruk.pl

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
-25% na wszystko
-25% na wszystko
Rabat 25% na całą ofertę MEFEM... więcej»
Kod rabatowy:SZ25
Zobacz
+
-25% na wszystko
Online
Stacjonarnie

Rabat 25% na całą ofertę MEFEMI w cenie regularnej. Promocje na stronie www nie łączą się. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZ25
Zobacz
REKLAMA

Wideo

Maciej Musiał zadzwonił do Dagmary Kaźmierskiej z przeprosinami. Wcześniej zamieścił w sieci niestosowny komentarz

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.