Księżniczka Wiktoria ze Szwecji, Nagroda Nobla
Fot. East News
O TYM JEST GŁOŚNO

Mąż członkini Akademii Noblowskiej molestował seksualnie szwedzką księżniczkę Wiktorię!

Czy to koniec nagrody Nobla?

Weronika Kostyra 1 maja 2018 19:00
Księżniczka Wiktoria ze Szwecji, Nagroda Nobla
Fot. East News

Głośna dyskusja na temat molestowania seksualnego rozpoczęta w ubiegłym roku sprawiła, że wiele ofiar zdecydowało się mówić o swojej krzywdzie. Ujawniono w ten sposób kilka skandali, a problem molestowania i przemocy seksualnej przestał być marginalizowany. Teraz jednak w sprawę zamieszana jest rodzina królewska oraz wysoko postawione osobistości ze świata kultury!

Księżniczka Wiktoria molestowana seksualnie

Księżniczka Wiktoria, czyli następczyni tronu Szwecji była prawdopodobnie ofiarą molestowania przez fotografa Jean-Claude Arnaulta, donosi szwedzki dziennik Svenska Dagbladet. Opinię publiczną szokuje dodatkowo fakt, że Francuz jest mężem członkini Akademi Noblowskiej, Katariny Frostenson.

Do molestowania miało dość 12 lat temu podczas oficjalnego bankietu z okazji wręczenia Nagrody Nobla. Członkowie szwedzkiej rodziny królewskiej tradycyjnie w nim uczestniczą. Według doniesień mediów Arnaud dotykał księżniczkę w natarczywy sposób na oczach świadków. W obronie Wiktorii stanęła jej asystentka. „Niespodziewanie zaszedł 27-letnią wówczas księżniczkę od tyłu i położył dłoń na jej szyi. Zaczął zjeżdżać tą dłonią w dół. Spojrzała tak, jakby pytała: „Co tu się stało?”, powiedziała pisarka Ebba Witt-Brattström, jedna ze świadków w rozmowie z The Telegraph. „Ja to widziałam, Horacy to widział, król to widział. Widzieliśmy, jak zachował się wobec następczyni tronu. Jako żona sekretarza Akademii byłam swego rodzaju gospodynią przyjęcia. Poczułam się bardzo nieprzyjemnie, nie wiedziałam, jak zareagować. Asystentka księżnej, to było naprawdę coś, rzuciła się przed siebie i odepchnęła go”, dodała  w szwedzkiej telewizji.

Asystentka księżnej, to było naprawdę coś, rzuciła się przed siebie i odepchnęła go

Jean-Claude Arnault nie po raz pierwszy został oskarżony o podobne zachowanie. Ciąży nad nim zarzut o gwałt, a 18 kobiet przyznało, że było przez niego molestowanych. Do części z tych sytuacji doszło podczas wydarzeń towarzyszących przyznawaniu Nagrody Nobla, co mocno nadszarpnęło wizerunek całej instytucji.

Fotograf od lat konsekwentnie zaprzecza oskarżeniom. Szwedzka rodzina królewska oficjalnie nie odniosła się to skandalu, ale poparła ruch #MeToo walczący z molestowaniem i solidaryzujący się z jego ofiarami. 

księżniczka Victoria, szwedzka księżniczka, księżniczka Victoria o bulimii
Fot. East News

Księżniczka Victoria ze Szwecji, ślub
Fot. East News

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

BARBARA KURDEJ-SZATAN wyznaje: „Zasuwając intensywnie, oczekiwałam, że gdy wrócę do domu, będę mogła się zrelaksować. Tymczasem były awantury…”. GREG i RAFAŁ COLLINS – od happy endu do tragedii był tylko krok. W VIVIE! na Lato w cyklu Ona o Niej – KRYSTYNA CIERNIAK-MORGENSTERN o ELŻBIECIE CZYŻEWSKIEJ: „Szamotała się psychicznie. Z jednej strony niedawno poślubiony mąż, a z drugiej Polska…”. W cyklu Sztuka gotowania – HANNA LIS. Czy spełni swoje „kulinarne” marzenie i wybierze się do Peru? W Podróżach z Historią: tajemnice KASZUB.