Czarnobyl
Fot. Materiały prasowe HBO
O TYM SIĘ MÓWI

Likwidator katastrofy w Czarnobylu popełnił samobójstwo po obejrzeniu serialu

61-latek nie mógł znieść bolesnych wspomnień

Ksenia Krasko 20 lipca 2019 09:58
Czarnobyl
Fot. Materiały prasowe HBO

Likwidator awarii w Czarnobylu, 61-letni Nagashibay Zhusupov z Kazachstanu popełnił samobójstwo kilka dni po obejrzeniu głośnego serialu Czarnobyl. Zgodnie z doniesieniami Daily Mail, produkcja HBO sprowokowała w mężczyźnie bolesne wspomnienia o tym, jak bardzo władze zaniedbały emeryta po opanowaniu skutków katastrofy.

Likwidator popełnił samobójstwo po obejrzeniu serialu Czarnobyl

„Wszyscy razem oglądaliśmy serial Czarnobyl. Tata z ogromnym bólem przypominał sobie wszystkie chwile, przez które musiał przejść. Ciągle miał łzy w oczach”, wspomina jego córka Gaukhar.

Został zmuszony do życia z żoną i pięciorgiem dzieci w schronisku, ponieważ państwo nie zapewniło mu jednego z mieszkań, które były przekazywane innym likwidatorom. Emeryt nie mógł pogodzić się z tak niesprawiedliwym podejściem. Żył w ubóstwie i nie otrzymał ani podwyższonej emerytury, ani żadnych innych nagród od państwa, chociaż po likwidacji następstw awarii w elektrowni jądrowej w Czarnobylu, mężczyzna pracował w radzieckim ośrodku badań jądrowych w Semipałatyńsku.

Nagashibay Zhusupov był jedną z pierwszych osób, jakie stawiły się w miejscu eksplozji. Pracował bezpośrednio w czwartym bloku elektrowni jądrowej w Czarnobylu, obok płonącego reaktora. Zdrowie bohatera mocno ucierpiało – skarżył się na częste i ciężkie bóle głowy, oraz nagłe omdlenia, a ostatnio spędzał coraz więcej czasu w szpitalu. Nieco ponad miesiąc temu udzielił wywiadu gazecie Aktobe Times podczas wiecu poświęconego ofiarom katastrofy. „Nikt nam nie powiedział, dlaczego nas wzywają. Pracowałem wtedy jako kierowca traktora. Po Czarnobylu moje zdrowie się pogorszyło. Czasami idę ulicą i nagle upadam. Dobrze, że żona jest obok”.

Mężczyzna popełnił samobójstwo w czerwcu, skacząc z 5. piętra w rodzinnym mieście Aktobe. 

Czarnobyl
Fot. East News

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANJA RUBIK przed czterdziestką robi podsumowanie. Jakie ma marzenia, co jeszcze pragnie osiągnąć? Czy chce założyć rodzinę? Muzyk BARTEK KRÓLIK zdradza, jak przetrwał trudne momenty i odnalazł szczęście. MANUELA GRETKOWSKA w wyjątkowej rozmowie o AGNIESZCE OSIECKIEJ. Specjalnie na lato: sztuka gotowania blogerki DARII ŁADOCHY, w czym tkwi magia ZAKOPANEGO oraz aktorka KATARZYNA ZAWADZKA w kreacjach od ZIENIA w sesji nad polskim morzem.