moda, lata 60., Twiggy
Fot. East News
HISTORIA MODY

Idzie nowe… Lata 60. to prawdziwa rewolucja w modzie!

Twiggy, spódniczka mini i kosmiczna kolekcja Paco Rabanne

Redakcja VIVA! 16 lipca 2018 22:29
moda, lata 60., Twiggy
Fot. East News

W latach 60. nastąpił całkowity zwrot w dziedzinie mody. Do głosu doszli młodzi i gniewni, którzy nie chcieli wyglądać jak rodzice i z uporem szukali nowego, odważniejszego wizerunku dla siebie. Lata 60. to czas rewolucji seksualnej, dzieci kwiatów i mini spódniczek. Co jeszcze wtedy noszono? Jak moda lat 60. odbiła się na dzisiejszych trendach?

Tło historyczne

Lata 60. to czas modowej rewolucji! Poprzednie dekady (np. lata 50.) mocno nawiązywały do klasycznego, eleganckiego krawiectwa przedwojennego, teraz nastąpiło zerwanie z tradycją i silny zwrot w kierunku nowoczesności. Projektując nowe kolekcje, mocno inspirowano się młodzieżą, która w końcu doszła do głosu.

Moda, lata 60.

W 1957 roku nieoczekiwanie zmarł Christian Dior – założyciel jednego z najbardziej luksusowych domów mody na świecie. Jego spuścizną miał zająć się młody, całkiem dobrze zapowiadający się asystent – Yves Saint Laurent. To on zdecydował się odważnie podążać w kierunku wyznaczanym przez młodych. Zerwał z tradycyjnym stylem i wprowadził zaskakujące propozycje, m.in. sukienki o kształcie litery A oraz damski smoking. Saint Laurent mocno inspirował się też młodzieżowymi subkulturami, co kosztowało go nawet utratę stanowiska w domu mody Dior... Wszystko przez projekt skórzanej kurtki, szytej na wzór modelu noszonego przez Rockersów. Ta propozycja nie spodobała się decydentom i postanowiono zwolnić młodego projektanta. Wyszło mu to jednak na dobre, bo wkrótce otworzył własny dom mody, w którym projektował nowoczesne, zaskakujące i niezwykle modne fasony, po które chętnie sięgamy do dzisiaj.

Na modę lat 60. miały także wpływ takie wydarzenia jak chociażby lot na księżyc. Paco Rabanne, jeden z czołowych projektantów epoki, stworzył futurystyczną kolekcję zainspirowaną tym wydarzeniem. 12 sukienek w całości wykonanych z metalowych blaszek i zupełnie nienadających się do noszenia na co dzień (kolekcja z resztą określana była mianem „unwearable”) wzbudziło zachwyt publiczności.

Popularne dziś mini to zasługa Mary Quant!

Mary Quant to projektantka, której nazwisko dzisiaj kojarzą nieliczni, ale to ona dokonała prawdziwej rewolucji w tamtym okresie, znacząco skracając długość spódnicy. Popularne mini to właśnie jej zasługa. Jako pierwsza wpadła też na oryginalny pomysł wykorzystywania do produkcji ubrań gumy i plastiku, tworząc m.in. przeciwdeszczowy, kolorowy płaszcz.

Nowatorskie projekty, zanim przebiły się do świadomości mas, potrzebowały silnego wsparcia w postaci znanych ambasadorek. W latach 60. ich funkcję znakomicie pełniły: Jacqueline Kennedy i angielska modelka Twiggy. Żona prezydenta Stanów Zjednoczonych J.F. Kennedy’ego kojarzona była przede wszystkim z nienagannie skrojonym kostiumem, zawsze elegancko ułożoną fryzurą i zgrabnym kapeluszem. Twiggy zaś ze swoją chłopięcą figurą przyczyniła się do popularyzacji mini spódniczek i symetrycznych, prostych sukienek.

Moda, lata 60.

Moda lat 60. Co wtedy noszono?

Sukienka z lat 60.

Moda damska w tym okresie to przede wszystkim pudełkowe sukienki z obniżonym stanem, bez zaznaczonej talii. Bardzo proste i krótkie, o kształcie litery A. Często bez rękawów lub z rękawem ¾. Symbolem dekady stała się szczupła dziewczyna ubrana w króciutką i bardzo prostą sukienkę. Pełne, obfite kształty ustąpiły miejsca chłopięcym, uniseksowym sylwetkom.

Moda, lata 60.
Spodnie

Wśród spodni królował model dobrze znany z dzisiejszych kolekcji o długości nogawki ¾. Eleganckie cygaretki w zestawieniu z pudełkową bluzką i botkami na płaskim obcasie to przykład eleganckiego zestawu, który każda kobieta miała w swojej szafie.

Spódnice

W opozycji do klasycznych spódnic lat 50. z długością do połowy łydki, w latach 60. modne stały się odważne mini spódniczki. Lekko rozszerzane na dole dedykowane były kobietom o szczupłej, męskiej sylwetce.

Płaszcze z lat 60.

Płaszcze podobnie jak sukienki były proste, symetryczne, bez zaznaczonej talii. Ich długość sięgała przed kolano. Modne stały się też płaszczyki z rękawami ¾ i krótkie żakiety. Nowością, która podbiła rynek modowy, okazały się wykonane ze sztucznego, kolorowego tworzywa płaszcze przeciwdeszczowe.

Moda, lata 60.
Akcesoria

Wielkie okulary przeciwsłoneczne to znak rozpoznawczy lat 60. Do tego kapelusz z wielkim rondem i obowiązkowo sztuczne rzęsy – te ostatnie szczególną popularność zyskały za sprawą Marylin Monroe, która rozsławiła je na cały świat.

Moda, lata 60.
Wzory  w modzie lat 60.

Motywem przewodnim tamtego okresu były kształty inspirowane Op Art, czyli Optical Art (czarno-białe geometryczne wzory, które wywoływały złudzenia optyczne). Modne były też pasy, kratka oraz romby.

Moda, lata 60.
Fryzury i makijaże z lat 60.

Włosy uczesane były bardzo elegancko. W modzie lat 60. królowały wysokie koki i upięcia. Chętnie noszono też krótkie fryzury z gładko zaczesanymi włosami. Makijaż lat 60. zwracał szczególną uwagę na oczy, które mocno podkreślano najczęściej czarną kreską, by optycznie je powiększyć.

Moda, lata 60.
Moda na hippie

Mówiąc o modzie lat 60., nie sposób nie wspomnieć o modzie hipisowskiej i związanym z nią stylu boho. Luźne spodnie rozszerzane ku dołowi, kamizelki z frędzlami, lniane koszule, hafty, koronki, ażurowe wstawki, opaski na włosy, naszyjniki, koraliki, pióra, workowate torebki, sukienki maxi, falbaniaste spódnice – to znaki rozpoznawcze prawdziwych hipisów.

Moda lat 60. jest niezwykle barwna i niejednolita. Z jednej strony silną pozycję zyskały proste, symetryczne formy – krótkie, pudełkowe sukienki, płaszcze w literę A, spodnie cygaretki. Z drugiej lata 60. przynoszą oczywiste skojarzenia z barwnym ruchem dzieci kwiatów: spodnie dzwony, luźne, haftowane tuniki, kwieciste sukienki, ręcznie plecione naszyjniki, bransoletki, wianki. Ta obfitość wzorów i kolorów do dzisiaj inspiruje największych projektantów świata. Co warto z mody lat 60. wziąć dla siebie? Naprawdę ciężko się zdecydować! W odświeżonej formie wszystkie noszone wówczas fasony idealnie wpisują się we współczesną uliczną modę.  

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Bogna Sworowska o pracy w modelingu kiedyś i dziś…

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.