Księżna Diana i królowa Elżbieta
Fot. East News
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Sekretny list, który po śmierci Diany ukrywała królowa, trafił do mediów!

Padły w nim szczere słowa…

Gabriela Czernecka 25 października 2018 14:55
Księżna Diana i królowa Elżbieta
Fot. East News

Tajny list, który siostra Elżbiety II postanowiła napisać po pogrzebie księżnej Diany, ujrzał światło dzienne. Jego treść wyszła na jaw za sprawą najnowszego dokumentu Neftlixa, poświęconego rodzinie królewskiej. Przypomnijmy, że tragiczna śmierć Diany zachwiała w posadach monarchią Windsorów. Przemówienie, jakie królowa wówczas wygłosiła przeszło do historii. Monarchini udało się wówczas wyjść poza chłodny szablon i po raz pierwszy okazać uczucia. Zrobiła to wbrew sobie, łamiąc protokół, ale słowa wsparcia, jakie wyraziła jej siostra, księżniczka Małgorzata sprawiły, że królowa zrozumiała, że podjęła wtedy dobrą decyzję.

List księżniczki Małgorzaty po śmierci Diany

W filmie o rodzinie królewskiej, The Royal House of Windsor ujawniono, że księżniczka Małgorzata, siostra Elżbiety II, napisała do królowej poruszający list, który został przekazany monarchini zaledwie dzień po pogrzebie księżnej.  Teraz, ponad dwadzieścia lat od tragicznej śmierci Diany notka ujrzała światło dzienne. Przypomnijmy, że po śmierci Diany nastroje Brytyjczyków podupadły. Ci z niecierpliwością oczekiwali na wsparcie królowej i jej zsolidaryzowanie się z ich cierpieniem.

Królowa była początkowo nieugięta - jej jako monarchini nigdy nie wypadało okazywać uczuć, Diana w dniu śmierci nie była oficjalnie częścią rodziny królewskiej, a na dodatek emocjonalne reagowanie byłoby dla niej złamaniem protokołu.

Królowa długo zwlekała więc z komentarzem po śmierci Diany. W końcu uległa i wygłosiła przemówienie, które przeszło do historii. „Podziwiałam ją i szanowałam za energię i oddanie innym, a szczególnie za troskę i miłość, jakimi obdarzała swoich dwóch chłopców”, wyznała. Choć autorem słów, na które czekali Brytyjczycy był tak naprawdę premier Tony Blair (poproszono go, by przed przemówieniem naniósł swoje poprawki), to i tak  fani rodziny królewskiej potraktowali gest swojej królowej jako znak zażegnania konfliktu z Dianą. Tym samym wzbudziła wiele entuzjazmu wśród narodu.

Sama długo nie była przekonana do takiego podejścia. Swoją decyzją w końcu złamała protokół, z czym długo nie mogła się pogodzić. W końcu zdecydowała się na ten krok, ale tylko po to, by ukoić ból wnuków. Za swoją decyzję została jednak w pewien sposób wynagrodzona - usłyszała od swojej siostry słowa uznania. Przypomnijmy, że księżniczka Małgorzata i królowa Elżbieta II miały dość skomplikowaną relację w przeszłości. Królowa nie zgodziła się choćby na ślub Małgorzaty z miłością jej życia (więcej o ich relacji znajdziecie już w weekend na naszej stronie).

Teraz na jaw wyszła treść listu, który do królowej napisała jej siostra, księżniczka Małgorzata. W swojej notce odniosła się do faktu, że królowa Elżbieta II, po wszystkich skandalach z udziałem Diany, wyprawiła zmarłej księżnej prawdziwie królewski pogrzeb. Małgorzata doceniła jej współczucie dla synów Diany i łaskę, jaką okazała byłej synowej. „Moja kochana, to cudowne, jak zaaranżowałaś życie nas wszystkich po wypadku i sprawiłaś, że stało się łatwiejsze do zniesienia dla tych dwóch biednych chłopców. Byłaś po prostu wspaniała”, napisała księżniczka Małgorzata. 

Choć królowa nie zawsze zgadzała się z Dianą, postanowiła uczcić jej śmierć w należyty sposób. Złamała protokół, ale zyskała uznanie poddanych. Brytyjczycy potraktowali to jako znak, że królowa ostatecznie wybaczyła księżnej Walii jej wybryki i zażegnała po jej śmierci konflikt, który narastał od lat.  

Pogrzeb księżnej Diany, księżna Diana, książę William, książę Harry, książę Karol
Fot. Fiona Hanson/East News

królowa matka, Elżbieta Bowes-Lyon, mama królowej Elżbiety II
Fot. East News

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.