Wirus, koronawirus, maseczka, choroba
Fot. stock.adobe.com
O TYM SIĘ MÓWI

Koronawirus atakuje Europę. Epidemia w Polsce jest jedynie kwestią czasu?

Władze obserwują dramatyczną sytuację we Włoszech

Redakcja VIVA! 25 lutego 2020 12:15
Wirus, koronawirus, maseczka, choroba
Fot. stock.adobe.com

Niebezpieczny typ koronawirusa wykryto w chińskim mieście Wuhan w grudniu zeszłego roku. Jak informuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), powoduje on ciężkie zapalenie płuc, porównywalne do SARS (zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej). Według najnowszych doniesień, wirus zabił już ponad 2,5 tysiąca osób na całym świecie. Zarażonych jest prawie 80 tysięcy osób.

Koronawirus w Polsce - zagrożenie

Trwa sprawdzanie, czy koronawirus dotarł już do Polski. Jak donosi Dziennik Łódzki, o nosicielstwo niebezpiecznego wirusa podejrzewani są studenci z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, którzy wrócili z urlopu, spędzonego w okolicach Trydentu.

Ze względu na stan zdrowia, grupa młodych ludzi zgłosiła się do szpitala, a uczelnia zarządziła dwutygodniową kwarantannę. Portal dzienniklodzki.pl informuje, że na chwilę obecną nie udało się przeprowadzić testów, które mogłyby potwierdzić lub wykluczyć koronawirusa.

Koronawirus we Włoszech - informacje

Media wciąż informują o dramatycznym wzroście przypadków zakażenia koronawirusem we Włoszech – szacuje się, że z wirusem zmaga się ponad 200 osób, potwierdzono również siedem przypadków śmiertelnych. To najgorszy bilans w Europie.

Władze wprowadziły „drastyczne środki bezpieczeństwa” na terenie dwóch północnych regionów – Lombardii i Wenecji Euganejskiej. „[...] 11 gmin zostało objętych kwarantanną. Ponadto odwołane zostały wszystkie imprezy masowe, w tym sportowe w Lombardii oraz w Wenecji Euganejskiej. Zawieszono zajęcia na uczelniach wyższych w Lombardii, Piemoncie, Wenecji Euganejskiej, Friuli Wenecji Julijskiej oraz Emilii Romanii. Zamknięte pozostaną również szkoły w Lombardii, Piemoncie, Wenecji Euganejskiej, Wenecji Julijskiej oraz Emilii Romanii oraz zawieszone wszystkie wyjazdy szkolne na terenie całych Włoch”, poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Wspomniane gminy (Casalpusterlengo, Codogno, Castiglione d’Adda, Fombio, Maleo, Somaglia, Bertonico, Terranova dei Passerini, Castelgerundo, San Fiorano, Vo' Euganeo) uznano za „czerwoną strefę” – jak tłumaczy portal TVN24, nie można do nich się dostać, ani ich opuścić.

W związku z dramatyczną sytuacją, władze dwóch najpopularniejszych wśród turystów miast – Mediolanu i Wenecji – podjęły decyzję o dodatkowych środkach ostrożności. Największe atrakcje turystyczne pozostaną zamknięte do odwołania. Zrezygnowano również z imprez, towarzyszących karnawałowi w Wenecji.

Koronawirus - środki ostrożności

Koronawirus miał pojawić się na targu owoców morza w mieście Wuhan, w Chinach. Nielegalnie sprzedawano na nim też dzikie zwierzęta, jak koale czy nietoperze. Niebezpieczne drobnoustroje, objawiające się infekcjami układu pokarmowego i oddechowego, zaatakowały ludzi. Podobnie rozwijał się SARS, który w 2003 roku zabił ponad 900 osób. Eksperci podkreślają, że drobnoustroje moją mutować się i przekształcać w kolejne, jeszcze trudniejsze do zwalczenia formy.

Jak rozpoznać zakażenie koronawirusem? Objawy przypominają zapalenie płuc: wysoka gorączka, męczący suchy kaszel i ogólne osłabienie organizmu. W każdym przypadku należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Aby nie narażać się na ewentualne ryzyko, należy pamiętać o częstym oraz dokładnym myciu rąk. Eksperci polecają również unikanie zatłoczonych miejsc, takich jak komunikacja miejska. 

Źródło: tvn24.pl

Wideo

Andrzej Piaseczny: „Tak, wierzę w Boga i nie mam poczucia grzechu, bo ja wierzę w Boga miłości”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.