Koronawirus, Włochy
Fot. Getty Images
O TYM SIĘ MÓWI

Niezwykłe odkrycie we Włoszech. Miejscowość w Lombardii wolna od koronawirusa

Mieszkańcy zgłaszają się na specjalistyczne badania

Ksenia Krasko 31 marca 2020 13:15
Koronawirus, Włochy
Fot. Getty Images

Ferrera Erbognone to mała miejscowość położona w regionie Lombardia, w odległości 50 kilometrów od Mediolanu. Zapewne byłoby to jedno z wielu malowniczych miasteczek w tym rejonie, gdyby nie bardzo ważny szczegół: nie ujawniono tu ani jednego przypadku choroby Covid-19, pomimo że Lombardia uznawana jest za epicentrum pandemii koronawirusa we Włoszech.

Włochy - miasto bez zakażeń koronawirusem

Jak informuje Euronews, lekarze zamierzają dowiedzieć się, dlaczego mieszkańcy miejscowości nie są podatni na zakażenie. W Ferrera Erbognone mieszka tysiąc osób, a średnia wieku wynosi 60 lat. Żadna osoba nie ma podejrzanych objawów.

„Musimy wiedzieć, ile osób przechodzi zakażenie bezobjawowo, abyśmy mogli określić na podstawie dalszych badań, czy jest to kwestia specyficznych przeciwciał”, wytłumaczył burmistrz Giovanni Fassina. W tym celu mieszkańców poproszono o udanie się na badania krwi do laboratorium w sąsiedniej miejscowości Sannazzaro de 'Burgundi (prowincja Pawia).

„Uważamy, że dogłębne badania mogą ujawnić metodę zwalczania [koronawirusa]”, wyjaśnił burmistrz Fassina gazecie Il Giorno. „Poprosiliśmy, aby zainteresowani badaniami mieszkańcy się zgłosili, i już następnego ranka mieliśmy 150 osób, całe rodziny. Oznacza to, że możliwe jest zebranie tysiąca próbek, dzięki którym badanie będzie ważne pod względem statystycznym i naukowym”, dodał.

W celu wyjaśnienia braku przypadków zakażenia koronawirusem, przeanalizowane zostaną kwestie genetyczne, ale prawdopodobnie nie jest to jedyny powód. „Nasza populacja była niezwykle odpowiedzialna w sprawie nakazów ochrony zdrowia publicznego”, przyznał Fassina. Opracowano już plan pobierania próbek krwi i przeprowadzenia badań, brakuje jedynie ostatecznej zgody od władz regionu.

Według dziennika Il Giorno, w Lombardii znajduje się co najmniej 18 małych miejscowości, w których nie zarejestrowano żadnego przypadku zakażenia koronawirusem. W całych Włoszech jest ich już ponad sto tysięcy. 

Koronawirus, Włochy
Fot. Getty Images

Wideo

Andrzej Piaseczny: „Tak, wierzę w Boga i nie mam poczucia grzechu, bo ja wierzę w Boga miłości”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.