Koronawirus
Fot. ADOBE STOCK
O TYM JEST GŁOŚNO

Nowe przypadki koronawirusa w Polsce! Stan dwóch pacjentów jest poważny

Łącznie zakażonych jest już 16 osób

Konrad Szczęsny 9 marca 2020 11:51
Koronawirus
Fot. ADOBE STOCK

Kolejne trzy przypadki koronawirusa wykryto w Raciborzu. W rozmowie z mediami potwierdził tę informację dyrektor szpitala. „Pacjenci są w dobrym stanie. Są w średnim wieku”, ujawnił w rozmowie z TVN24 dyrektor Szpitala Rejonowego im dr. Józefa Rostka Ryszard Rudnik. Łącznie w placówce przebywa 5 zarażonych osób, dyrekcja potwierdziła, że czeka na wyniki szóstej osoby z podejrzeniem koronawirusa. Wcześniej dzisiaj zakażenie COVID-19 potwierdzono w Krakowie. Pacjent przebywa w izolatce. Łącznie w Polsce zdiagnozowanych zostało do tej pory 16 przypadków koronawirusa.

Koronawirus w Polsce: trzy nowe przypadki zakażenia

Wczoraj wieczorem Ministerstwo Zdrowia przekazało informację o kolejnych trzech ofiarach epidemii. Tym razem dotyczyły one kobiety z województwa śląskiego i mężczyzn z województwa dolnośląskiego i mazowieckiego. Niestety, stan 73-letniego pacjenta z Wrocławia jest poważny i cały czas się pogarsza. „Mężczyzna ma niewydolność oddechową. Pacjent jest osobą schorowaną, to ważna informacja”, potwierdziła rzeczniczka szpitala Urszula Małecka.

Z kolei rano informację o 12. przypadku koronawirusa podało Radio Zet. Chodzi o mężczyznę z Krakowa, który był we Włoszech na nartach. Do szpitala zgłosił się w sobotę. 

„Jego stan jest dobry. Pacjent przebywa w izolatce. Czuje się dobrze”, powiedział w rozmowie z „Wyborczą Kraków” dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. S. Żeromskiego SPZOZ w Krakowie Jerzy Friediger.

Stan pacjentki ze Szczecina jest ciężki

Niestety, złe informacje nadeszły również ze Szczecina. W tamtejszym szpitalu przebywają dwie osoby, u których potwierdzono obecność COVID-19. Jednak od niedzieli do placówki trafiło pięć kolejnych osób, u których podejrzewa się wirusa.

Stan kobiety, u której w miniony piątek potwierdzono zakażenie, pogorszył się.

„Pacjentka wymaga obecnie intensywnej opieki medycznej. Oboje przebywają na oddziale zakaźnym szpitala”, podał pełniący obowiązki rzecznika szczecińskiego szpitala wojewódzkiego Mateusz Iżakowski. Stan drugiego pacjenta jest stabilny.

Konferencja prasowa ministra zdrowia 09.03

Na 12.00 zwołano specjalną konferencję prasową, dotyczącą sytuacji epidemiologicznej w Polsce. Władze nie mają wątpliwości, że w najbliższych dniach czekają nas kolejne informacje, dotyczące nowych przypadków zakażenia COVID-19.

Podczas konferencji Łukasz Szumowski potwierdził 16 przypadek zakażenia koronawirusem. Poinformował również o innych danych – już 170 osób jest hospitalizowanych, a ponad 4000 objętych kwarantanną domową. Nie zapadła jeszcze ostateczna decyzja o ewentualnym zamknięciu szkół lub przedszkoli, jednak minister zdrowia podkreślił, że za brak zastosowania się do zasad kwarantanny grozić będzie odpowiedzialność administracyjna lub karna.

Łukasz Szumowski zaapelował o szczególną rozwagę w przypadku osób starszych. Jak wynika z analizy wszystkich danych związanych z konsekwencjami koronawirusa, ta grupa wiekowa jest najbardziej narażona na zakażenie i rozwój niebezpiecznego wirusa. Minister poprosił osoby starsze o unikanie zatłoczonych miejsc i zwracanie szczególnej uwagi na samopoczucie.

Ministerstwo Zdrowia przypomina, że w przypadku jakichkolwiek podejrzeń koronawirusa, należy niezwłocznie skontaktować się z infolinią NFZ pod numerem 800 190 590. Konsultanci pracują przez 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Ze względu na bezpieczeństwo, chory nie powienien samodzielnie decydować o wizycie w szpitalu, przychodni lub innej placówce medycznej.

Zakażenia koronawirusem w Niemczech

Do godziny 8.00 u naszych zachodnich sąsiadów wykryto 1112 przypadków zakażenia koronawirusem - poinformował Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. To różnica aż 210 osób w porównaniu z niedzielą.

Niemal połowę ogólnej liczby przypadków z koronawirusem, 484 osoby, zarejestrowano w Północnej Nadrenii-Westfalii, w tym ponad 290 w uważanym za pierwotne ognisko infekcji powiecie Heinsberg.  

Do tej pory w Polsce potwierdzono 16 przypadków zarażenia koronawirusem:

koronawirus
Fot. ADOBE STOCK

Pięć zarażonych osób przebywa w szpitalu w Raciborzu:

Wirus, koronawirus, maseczka, choroba
Fot. stock.adobe.com

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.