czy-koronawirus-zmutowal
Fot. adobe.stock.com
O TYM SIĘ MÓWI

Koronawirus: Bezobjawowe przejście choroby może mieć bardzo poważne skutki

Niepokojące odkrycie naukowców

Redakcja VIVA! 2 listopada 2020 20:30
czy-koronawirus-zmutowal
Fot. adobe.stock.com

Niedawno naukowcy alarmowali o nowych, nietypowych objawach zakażenia wirusem SARS-CoV-2 (pisaliśmy o nich tutaj). By zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby ważna jest przestrzeganie zasad dystansu społecznego, higiena rąk i noszenie maseczek. Część osób może przechodzić zakażenie koronawirusem bezobjawowo lub doświadczyć jego łagodnych objawów. Naukowcy odkryli teraz, że bezobjawowe przejście choroby może mieć poważniejsze skutki dla organizmu niż przypuszczano.

Naukowcy o skutkach bezobjawowego zakażenia koronawirusem

Naukowcy z Houston Medical Institute w trakcie badań nad wirusem odkryli, że SARS-CoV-2 doprowadza do poważnych i trwałych zmian w organizmie nie tylko, gdy występuje w ostrej postaci. Jak podano, skutki bezobjawowego zakażenia koronawirusem mogą wystąpić nawet do czterech miesięcy po przebyciu choroby.

Badania wykazały, że 70% osób, u których nie wystąpiły objawy zakażenia po pewnym czasie odczuło poważne powikłania. Najczęściej u pacjentów stwierdza się zmiany układu nerwowego, utratę węchu, smaku, dezorientację, utratę pamięci. W przypadku tych pacjentów COVID-19 także może powodować uszkodzenia w płucach.

Z kolei naukowcy z Imperial College London i firmy badawczej Ipsos Mori sugerują, że odporność na kolejne zakażenie u osób, które przeszły chorobę bezobjawowego jest niższa niż u pacjentów z objawami.

W rozmowie z WP abczdowie.pl, profesor Krzysztof Simon podkreślił, że osoby  przechodzące zakażenie bezobjawowo mogą zarażać innych. Tylko dzieje się to w zdecydowanie mniejszym stopniu niż w przypadku pacjentów z objawami COVID-19. ,,Osoby asymptomatyczne nie kaszlą i nie kichają, więc siła wydalania kropelek jest mniejsza, na mniejszą odległość. Ale nie zmienia to faktu, że nawet przy normalnym oddychaniu osoby zakażone emitują niewielkie ilości aerozolu, przez kontakt z którym można się zarazić ”, tłumaczył profesor. 

„Osoby przechodzące koronawirusa w sposób bezobjawowy są główną przeszkodą w powstrzymaniu pandemii ”, ostrzegali jakiś czas temu naukowcy ze Scripps Research Institute w USA.  

Źródlo: Radio ZET, Wp.pl. Abczdrowie.pl, Kobieta.pl

Lekarze, koronawirus, wirus, epidemia, pandemia
Fot. Adobe stock

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.