Koronawirus
Fot. AdobeStock
O TYM SIĘ MÓWI

Te objawy koronawirusa są bardzo nietypowe. Mogą oznaczać zakażenie

Jednym z nich jest... drażliwość

Ksenia Krasko 22 października 2020 18:53
Koronawirus
Fot. AdobeStock

Światowa Organizacja Zdrowia nieustannie przekazuje nowe informacje o wirusie SARS-CoV-2 i możliwych powikłaniach choroby Covid-19. Najczęstsze objawy zakażenia znane są od początku rozwoju pandemii, ale specjaliści wskazują, że w przypadku niepokojących dolegliwości, warto również zwrócić uwagę na te nietypowe. Przypominamy jednocześnie, że kontakt z lekarzem lub placówką medyczną pozostaje najistotniejszym krokiem w rozpoznaniu koronawirusa.

Zakażenie koronawirusem: nietypowe objawy

Jak informuje oficjalny portal WHO, najczęstszymi i najłatwiej rozpoznawalnymi objawami Covid-19 są gorączka, suchy kaszel i poczucie silnego zmęczenia.

Mniej powszechne, ale coraz częściej występujące u pacjentów objawy zakażenia koronawirusem to: utrata węchu i/lub smaku, przekrwienie błony śluzowej nosa, zapalenie spojówek, ból gardła, ból głowy, ból mięśni lub stawów, różne rodzaje wysypki skórnej, nudności lub wymioty, biegunka, dreszcze lub zawroty głowy. W cięższych przypadkach mogą wystąpić takie dolegliwości, jak duszność, utrata apetytu, utrzymujący się ból lub ucisk w klatce piersiowej.

W ostatnim czasie specjaliści coraz częściej informują o bardzo rzadko występujących objawach, świadczących o zakażeniu wirusem SARS-CoV-2. Należą do nich drażliwość, dezorientacja, niepokój, stany depresyjne, zaburzenia snu, oraz powikłania neurologiczne, takie jak udar lub zapalenie mózgu.

Jak podaje portal gov.pl, w przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów należy skontaktować się z lekarzem lub placówką medyczną, aby otrzymać teleporadę. Specjalista zdecyduje o dalszych działaniach, w tym o potrzebie wykonania testu.

Jak chronić siebie i innych przed COVID-19?

Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla, że niektóre osoby, które przechodzą zakażenie koronawirusem, mają bardzo łagodne objawy lub nie mają ich wcale – i wciąż mogą zarażać innych. Z tego powodu istotne jest stosowanie się do zaleceń, które wpływają na nasze bezpieczeństwo.

W ramach zastosowania się do zasady dystansu społecznego, obce sobie osoby powinny zachować co najmniej metr odległości, szczególnie w pomieszczeniach zamkniętych. WHO dodaje, że należy unikać miejsc, w których może być tłoczno, jak sklepy, restauracje, siłownie, kluby nocne i miejsca kultu.

Istotnym elementem jest higiena rąk, a w niektórych przypadkach, jak np. podczas zakupów w sklepie, warto pamiętać o rękawiczkach. Nie należy dotykać rękami okolic oczu, ust i nosa. WHO przypomina też o dokładnym czyszczeniu regularnie dotykanych powierzchni, jak klamki, ekrany telefonów, czy pieniądze.

Dodatkowo, eksperci apelują o noszenie masek ochronnych, zarówno w pomieszczeniach zamkniętych i lokalach usługowych, jak i podczas podróży transportem publicznym oraz na ulicach. 

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JOANNA PRZETAKIEWICZ I RINKE ROOYENS Mężczyzna z przeszłością, kobieta po przejściach… Dlaczego zdecydowali się na ślub? KASIA STRUSS Życiowa rewolucja supermodelki. JOE BIDEN – rodzinne tragedie, trudne wybory i droga na szczyt 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych. VINCENT ŻUŁAWSKI Co zawdzięcza rodzicom – Andrzejowi Żuławskiemu i Sophie Marceau? Polska „junioromania”, czyli wszystko o EUROWIZJI JUNIOR 2020. W cyklu Extra Elitarne szkoły i uczelnie Wielkiej Brytanii (nie)tylko dla wybranych.