Lekarze, koronawirus, wirus, epidemia, pandemia
Fot. Adobe stock
O TYM SIĘ MÓWI

Regularne wietrzenie pomieszczeń sposobem na koronawirusa? Wnioski naukowców zaskakują

Nietypowy eksperyment przeprowadzono w Hiszpanii

Redakcja VIVA! 23 października 2020 06:42
Lekarze, koronawirus, wirus, epidemia, pandemia
Fot. Adobe stock

Jednym z zaleceń, mającym powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa, jest częste wietrzenie pomieszczeń, w których znajduje się osoba zakażona. Zgodnie z odkryciem hiszpańskich naukowców, zasada ta może okazać się nieskuteczną. Wyniki eksperymentu wskazują, że wirus utrzymuje się w powietrzu pomimo środków zapobiegawczych.

Wietrzenie pomieszczeń nie wpływa na koronawirusa

Badanie zrealizował Instytut Badań Sanitarnych w Murcji (IMIB) w jednym z miejscowych szpitali, a wnioski hiszpańskich wirusologów opublikowano w czasopiśmie Science of Total Environment. Wyniki tych badań wskazują, że wirus SARS-CoV-2 nie znika z powietrza nawet po dokładnym wywietrzeniu pomieszczenia.

Jeden z autorów eksperymentu, Esteban Orenes Pinero, wyjaśnił, że testy przeprowadzono w takich samych warunkach, w jakich przebywają pacjenci chorzy na Covid-19. W salach szpitalnych umieszczono niewielkie skrzynki, które absorbowały unoszące się w powietrzu cząsteczki koronawirusa.

Jak się okazało, regularne wietrzenie pomieszczenia (co minutę) nie sprawiło, że wirus zniknął. „Badanie to, przeprowadzone w realnej scenerii [...] rzuca więcej światła na potencjał zakażania koronawirusem rozprzestrzeniającego się niczym aerozol”, wyjaśnił Esteban Orenes Pinero.

W trakcie badań ustalono również, że pomimo wietrzenia, cząsteczki wirusa SARS-CoV-2 najdłużej utrzymują się na takich materiałach, jak kryształ oraz polipropylen. 

Źródło: WP, Wirtualne Media

koronawirus, szpital
Fot. Adobe Stock

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.