Lekarze, koronawirus, wirus, epidemia, pandemia
Fot. Adobe stock
O TYM SIĘ MÓWI

Regularne wietrzenie pomieszczeń sposobem na koronawirusa? Wnioski naukowców zaskakują

Nietypowy eksperyment przeprowadzono w Hiszpanii

Redakcja VIVA! 23 października 2020 06:42
Lekarze, koronawirus, wirus, epidemia, pandemia
Fot. Adobe stock

Jednym z zaleceń, mającym powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa, jest częste wietrzenie pomieszczeń, w których znajduje się osoba zakażona. Zgodnie z odkryciem hiszpańskich naukowców, zasada ta może okazać się nieskuteczną. Wyniki eksperymentu wskazują, że wirus utrzymuje się w powietrzu pomimo środków zapobiegawczych.

Wietrzenie pomieszczeń nie wpływa na koronawirusa

Badanie zrealizował Instytut Badań Sanitarnych w Murcji (IMIB) w jednym z miejscowych szpitali, a wnioski hiszpańskich wirusologów opublikowano w czasopiśmie Science of Total Environment. Wyniki tych badań wskazują, że wirus SARS-CoV-2 nie znika z powietrza nawet po dokładnym wywietrzeniu pomieszczenia.

Jeden z autorów eksperymentu, Esteban Orenes Pinero, wyjaśnił, że testy przeprowadzono w takich samych warunkach, w jakich przebywają pacjenci chorzy na Covid-19. W salach szpitalnych umieszczono niewielkie skrzynki, które absorbowały unoszące się w powietrzu cząsteczki koronawirusa.

Jak się okazało, regularne wietrzenie pomieszczenia (co minutę) nie sprawiło, że wirus zniknął. „Badanie to, przeprowadzone w realnej scenerii [...] rzuca więcej światła na potencjał zakażania koronawirusem rozprzestrzeniającego się niczym aerozol”, wyjaśnił Esteban Orenes Pinero.

W trakcie badań ustalono również, że pomimo wietrzenia, cząsteczki wirusa SARS-CoV-2 najdłużej utrzymują się na takich materiałach, jak kryształ oraz polipropylen. 

Źródło: WP, Wirtualne Media

koronawirus, szpital
Fot. Adobe Stock

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.