statek wycieczkowy Diamond Princess z koronawirusem
Fot. Getty Images
O TYM SIĘ MÓWI

Co dzieje się na statku wycieczkowym z chorymi na koronawirusa?

Stwierdzono już 61 przypadków zarażenia

Sabina Zięba 7 lutego 2020 15:30
statek wycieczkowy Diamond Princess z koronawirusem
Fot. Getty Images

Liczba osób chorych na koronawirusa nadal rośnie. Choć miał on swój początek w chińskim mieście Wuhan, teraz przypadki zakażeń zauważono również w Korei Południowej, Tajlandii, Nepalu, Wietnamie, Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Stanach Zjednoczonych, Francji, Australii, a ostatnio także we Włoszech. Obecnie najgłośniej jest jednak o statku wycieczkowym Diamond Princess, który poddano kwarantannie. Znaleziono tam aż 61 przypadków koronawirusa.

Co dzieje się na statku Diamond Princes?

LA Times podaje, że na pokładzie Diamond Princess przebywa 2666 pasażerów i 1045 członków załogi. Ponad połowa ludzi to Japończycy, reszta pochodzi z innych krajów. Jak poinformowało redakcję TVN24 BiS Biuro Rzecznika Prasowego polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych: „Wśród pasażerów wycieczkowca Diamond Princess znajdują się także obywatele RP”.

W poniedziałkowy wieczór 3 lutego statek należący do korporacji Carnival Japan, przybył do portu Jokohama w pobliżu Tokio. Pierwszą osobą, u której wykryto chorobę był 80-letni obywatel Chin. Wówczas po zacumowaniu jednostki rozpoczęto badania. Wiadomo jednak, że nie wszyscy przebywający na Diamond Princess zostaną poddani testom. Zabrałoby to zbyt dużo czasu i uważane jest za zbędne. 

Jak na razie podano informację, że wśród 61 osób, które uzyskały pozytywny wynik na obecność choroby, 28 pochodzi z Japonii, 11 z USA, 7 z Australii, 7 z Kanady, 3 z Hongkongu i po jednej z Wielkiej Brytanii, Argentyny, Nowej Zelandii, Tajwanu oraz Filipin. Armator poinformował, że kwarantanna Diamond Princes ma zakończyć się 19 lutego „chyba że dojdzie do nieprzewidzianych wydarzeń”.

Osoby przebywające na statku mają zakaz opuszczania swoich kajut, a obsługa zapewnia im pożywienie, dostęp do Internetu i podstawowe rozrywki (m. in. dostęp do telewizji i gry planszowe). Otrzymali również termometry oraz lateksowe rękawiczki.

Przez bieżącą sytuację zdecydowano także o wycofaniu połączeń z Chinami przez kilkanaście międzynarodowych linii lotniczych. Część krajów ograniczyła lub zakazała przemieszczanie się z i do tego kraju.  

statek wycieczkowy Diamond Princess

statek wycieczkowy Diamond Princess z koronawirusem
Fot. Getty Images

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.