Keanu Reeves
Fot. East News
O TYM SIĘ MÓWI

Keanu Reeves ma wielkie serce! Większość honorarium za film Matrix na badania nad rakiem

Aktor obchodzi dziś 58. urodziny

Damian Brillowski 2 września 2022 18:50
Keanu Reeves
Fot. East News

Keanu Reeves od lat pokazuje, że nie wpisuje się w stereotyp gwiazdy. Unika rozgłosu, czerwonych dywanów, nie lubi się stroić, zaś na co dzień porusza się komunikacją miejską. Jego skromny styl życia wynika z pokory do świata i ludzi oraz przebytych tragedii. Śmierć córki, partnerki i najlepszego przyjaciela zamieniło jego życie w dramat. Jednak mimo wielu bolesnych ciosów nie poddał się. Wręcz przeciwnie, wiele lat temu założył własną fundację i przekazuje ogromne sumy pieniędzy na cele dobroczynne. Historię jego niezwykłego gestu przypominamy w dniu 58. urodzin aktora.

Keanu Reeves przekazał na cele dobroczynne ponad 30 mln dolarów 

Keanu Reeves zasłynął w świecie filmu jako aktor od zadań specjalnych. Można było go podziwiać w takich filmach jak: „Moje własne Idaho”, „Dracula”, „Na fali”, „Speed - niebezpieczna prędkość”, „Adwokat diabła”, ale prawdziwy rozgłos zdobył dzięki trylogii „Matrix”. To właśnie rola Neo uczyniła z młodego aktora pierwszoligową gwiazdę Hollywood. W 2021 wyszła czwarta część kultowego filmu pt. „Matrix Zmartwychwstanie”. To właśnie z tą produkcją związana jest pewna idea.

Jakiś czas temu, amerykański serwis „New York Post” podał, że Keanu Reeves za rolę w pierwszej części filmu "Matrix" zgarnął 10 mln dol. Na taką sumę opiewała umowa podpisana przed realizacją zdjęć. Kolejne 35 mln aktor otrzymał za udział w zyskach, gdy okazało się, że film to kinowy przebój. Po premierze gwiazdor przekazał 70 proc. całej kwoty, czyli 31,5 mln dol., na badania naukowe skupiające się nad problemem białaczki i nad metodami leczenia tego złośliwego nowotworu krwi.

Wielce prawdopodobne, że wpływ na decyzję Amerykanina miała choroba jego młodszej siostry Kim. Dziewczyna zachorowała na białaczkę w 1991 roku i przez kolejne 10 lat walczyła o powrót do zdrowia. Aktor cały czas dzielnie wspierał siostrę w zmaganiach z chorobą, często odwoływał bądź przesuwał termin projektów zawodowych, byle tylko być przy siostrze. Właśnie z tego powodu opóźniono nagrania do drugiej części „Matrixa”. W 2001 roku Kim udało się pokonać chorobę. 

Czytaj także: Śmierć dziecka, partnerki i najlepszego przyjaciela. Życie nie szczędziło ciosów Keanu Reevesowi

keanu reeves, Premiera filmu The Matrix Resurrections w San Francisco, 18.12.2021 rok
Fot. Matt Baron/Shutterstock

Keanu Reeves, premiera filmu "Matrix  Zmartwychwstanie" w San Francisco, 18.12.2021 rok

Keanu Reeves założył własną fundację

Aktor na przestrzeni lat nie zapomniał o innych potrzebujących. Mając na uwadze jak wiele jeszcze osób choruje wciąż przekazuje ogromne sumy pieniędzy na leczenie i badania nad białaczką. Powołał też własną fundację, której nadrzędnym celem jest wspieranie dzieci chorych na raka. Fakt o tym, że posiada własną fundację ujawnił po kilku latach jej działalności.

Mam prywatną fundację, która działa już od pięciu czy sześciu lat i wspiera kilka szpitali dziecięcych oraz finansuje badania nad rakiem. Nie lubię robić tego pod moim nazwiskiem. Po prostu działam", przyznał aktor w wywiadzie dla "Ladies Home Journal" w 2009 roku.

Mężczyzna wspiera dzieci nie tylko poprzez gigantyczne przelewy. W 2020 roku „wystawił" swoją osobę na licytację. Zwycięzca miał okazję spędzić 15 minut w towarzystwie gwiazdora za pośrednictwem komunikatora internetowego Zoom. Uzyskane w ten sposób pieniądze Keanu Reeves przekazał na Camp Rainbow Gold, czyli letni program dla dzieci z Idaho chorujących na nowotwór. Co prawda, aktor nie zdradził wtedy ile pieniędzy udało się pozyskać z licytacji, ale według obliczeń amerykańskich mediów mogło to być około 19 tys. dol.

Postawa aktora pokazuje, że nie trzeba grać superbohatera, by nim być w życiu realnym. Jeśli komuś zależy na dobru drugiego człowieka, to znajdzie sposób, aby mu pomóc. Otwarte i szlachetne serce oraz skromność to rzadki dar w Hollywood. Na szczęście Keanu Reeves posiada wszystkie te cechy, dodatkowo jest hojny. W efekcie wielu potrzebujących dzięki jego pomocy zdążyło wyzdrowieć.  

Czytaj także: Śmierć dziecka, partnerki i najlepszego przyjaciela. Życie nie szczędziło ciosów Keanu Reevesowi

keanu reeves, 92. doroczne rozdanie Oscarów w Hollywood i Highland, 09.022020 rok
Fot. Steve Granitz/WireImage

Keanu Reeves, 92. doroczne rozdanie Oscarów w Hollywood, 09.02.2020 rok

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.