Kampania Know Your Lemons
Fot. materiały prasowe
O TYM SIĘ MÓWI

Cytryny pokazują objawy raka piersi. Ta grafika podbiła internet

Weronika Bruździak-Gębura 20 stycznia 2017 13:55
Kampania Know Your Lemons
Fot. materiały prasowe

„Poznaj swoje cytryny” to kampania, która w ciagu kilku ostatnich dni stała się hitem internetu. Wszystko za sprawą grafiki przedstawiającej cytryny. Widnieje na niej 12 owoców w różnych kształtach, która są ułożone w opakowaniu po jajkach. Pokazują, jak wyglądają objawy raka piersi.

 

Na raka piersi zmarły jej dwie babcie

Na ten błyskotliwy pomysł wpadła amerykańska fotografka Corrine Ellsworth Beaumont. Na co dzień mieszka w Londynie razem ze swoją 4-letnią córką i pracuje w założonej przez siebie dwa lata temu organizacji World Breast Cancer, która zajmuje się profilaktyką raka. Jej dwie babcie zmarły na raka piersi, jedna miała 40 lat, druga – 62. Między innymi dlatego Beaumont zdecydowała się założyć organizację.

 

„Jestem oszołomiona i szczęśliwa, że moja grafika z cytrynami zdobywa świat i jest udostępniana. Z reguły broszury zdrowotne nie stają się viralowymi hitami”, powiedziała w rozmowie dla CNN. Być może za sukcesem kampanii stoi to, że zamiast piersi pokazane są cytryny. Zgodnie z regulaminami obowiązującymi w większości mediów społecznościowych zdjęcia kobiecych piersi uznawane są za pornografię i usuwane z serwisów.

 

Jakie są objawy raka piersi?

 

Kampania Know Your Lemons
Fot. materiały prasowe

 

Co przedstawiają cytryny z grafiki? Są to kolejno (zaczynając od górnego rzędu, od lewej strony):

obrzęk piersi, widoczne wklęśnięcie, problemy skórne powodujące bolesność, zaczerwienienie lub uczucie gorąca, wyciek wydzieliny z sutków, nierówności na skórze, wystający guzek, nabrzmiałe żyły, wklęśnięty sutek, nagła zmiana w kształcie lub rozmiarze piersi, skóra wygląda jąca jak skórka pomarańczy, twardy guzek pod skórą.

 

Rak piersi jest najczęściej diagnozowany nowotworem u kobiet. Rocznie rozpoznawany jest u 18 tysięcy Polek. Ponad 5 tysięcy z nich umiera, najczęściej z powodu zbyt późnego postawienia diagnozy.

 

Polecamy też: „Przemoc wobec dzieci naznacza je na całe życie. Jest zła. Skończ z nią” - David Beckham w kampanii UNICEF

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?