Jim Carrey
Fot. Getty Images
Z ŻYCIA GWIAZD

Depresja, dwa rozwody, samobójcza śmierć byłej partnerki. Smutne życie Jima Carreya

Aktor doświadczył wielu tragedii...

Konrad Szczęsny 4 czerwca 2021 14:01
Jim Carrey
Fot. Getty Images

Mimo, że znany jest z ról komediowych w takich filmach, jak „Maska”, „Ace Ventura: psi detektyw” czy „Głupi i głupszy”, życie osobiste Jima Carreya to pasmo porażek. Aktor z powodu problemów rodzinnych musiał pracować już od najmłodszych lat. W czasie, gdy osiągnął największy sukces, zmagał się z depresją, zaś jego liczne związki kończyły się często szybciej niż zaczynały. Negatywnie na wizerunku gwiazdora odbiła się także samobójcza śmierć Cathriony White. 59-latek był oskarżany o jej spowodowanie!

Jim Carrey: smutne dzieciństwo, problemy rodzinne

Przyszedł na świat w Kanadzie jako najmłodsze dziecko Kathleen i Percy’ego Carreyów. Ma trójkę rodzeństwa: brata i dwie siostry. Mimo że na sukces pracował od najmłodszych lat, jego początkowe występy nie zachwycały szerokiej publiczności. Wszyscy wiedzieli, że ma talent, ale długo szukał swojej drogi. Sytuacji nie poprawiały problemy finansowe: gdy miał zaledwie 12 lat, jego ojciec został zwolniony z pracy. Nagły cios spowodował znaczące pogorszenie się sytuacji materialnej, cała rodzina musiała zamieszkać w... przyczepie.

Dwa lata później 14-letni Jim Carrey (tak naprawdę jego rodowe nazwisko brzmi Carré) zatrudnił się w hucie na linii produkcyjnej, by ratować domowy budżet. Początkowo godził obowiązki zawodowe z edukacją, jednak w wieku 15 lat przestał uczęszczać na zajęcia. Pracę w fabryce łączył z występami w klubie w Toronto, gdzie dawał popis swoich komediowych umiejętności. Niestety, publiczność i krytycy nie byli dla niego łaskawi. Na swój moment musiał czekać dosyć długo...

Sytuacja zmieniła się, gdy pod koniec lat 70. podjął decyzję o przeprowadzce do Los Angeles. Regularne występy w programach telewizyjnych „The Tonight Show” i „Saturday Night Live” oraz produkcjach telewizyjnych i filmach, cieszących się dużą popularności sprawiły, że stał się rozpoznawalny. Przełom przyszedł w 1994 roku za sprawą komedii „Ace Ventura: psi detektyw”. Był to też rok, w którym zmarł jego tata...

Szybko dołączył do grona pierwszoligowych gwiazd Hollywood za sprawą kolejnych świetnie przyjętych ról w „Masce”, „Ace Ventura: zew natury”, „Głupim i głupszym” czy „The Truman Show”.

Jim Carrey
Fot. Getty Images

Jim Carrey: życie prywatne, związki, dzieci

Mimo spektakularnych sukcesów, związki Jima Carreya to pasmo klęsk. Pierwszy ślub wziął w marcu 1987. Jego wybranką była Melissa Womer. Jeszcze w tym samym roku powitali na świecie córkę, Jane Erin. Niestety, osiem lat później, 11 grudnia 1995 roku, rozwiedli się. Powodem był m.in. romans z koleżanką z planu filmu „Głupi i głupszy”, Lauren Holly, w który wdał się komik. Ślub z nową partnerką wziął 23 września 1996 roku a już niespełna 12 miesięcy później, w lipcu 1997 roku, sąd orzekł rozwód.

Lista kobiet, z którymi spotykał się Jim Carrey, jest naprawdę imponująca. Znaleźć można na niej m.in. aktorkę Renée Zellweger, rosyjską balerinę Anastasiję Wołoczkową czy duńską modelkę Anine Bing. Wydawało się, że szczęcie znalazł u boku Jenny McCarthy, z którą związany był od grudnia 2005 do kwietnia 2010. Niestety, i ta relacja nie przetrwała próby czasu. 

Najgłośniejszy związek Jima Carreya to jednak ten z Cathrioną White, irlandzką makijażystką. Poznali się w 2012 roku, rozstali rok później. Jednak wrócili do siebie w 2015 roku. Historia ta miała jednak swój tragiczny finał, o którym mówił cały świat...

Jim Carrey: samobójcza śmierć Cathriony White, oskarżenia rodziny

Dziewczyna, mająca w chwili śmierci 30 lat, popełniła we wrześniu 2015 roku samobójstwo. Targnęła się na życie trzy dni po rozstaniu z Jimem Carreyem. Cathrionaa zażyła pokaźną ilość leków na receptę, należących do komika, w tym m.in. Percocet, Zofran i Ambien. Jej rodzina oskarżyła aktora o nieumyślne spowodowanie śmierci. Twierdzili, że to on mógł podać jej tabletki, czemu Carrey stanowczo zaprzeczył. Do mediów przedostały się również rozmowy sms-owe byłych partnerów, z których wynikało, że dziewczyna oskarżała go o zarażenie chorobą weneryczną. Komik odpierał zarzuty, podkreślając, że „to może pochodzić od kogoś, z kim była wcześniej”. Były mąż Cathriony złożył w sądzie pozew przeciwko gwiazdorowi.

„Jim Carrey wykorzystał swoje pieniądze i status celebryty, by zdobyć silnie uzależniające leki. To miało tragiczne konsekwencje. Doskonale wiedział, że Cathriona ma skłonności depresyjne i nie może zażywać silnych leków, nie będąc pod obserwacją psychiatry”, twierdził mężczyzna.

W wydanym oświadczeniu aktor przekonywał, że nigdy nie podał żadnej tabletki swojej ukochanej, zaś jej problemy osobiste, w tym depresja i uzależnienie od leków, zaczęły się na długo, zanim się poznali... Kobieta była również członkinią sekty scjentologów. 

Jim Carrey: depresja

Depresja pojawiła się w jego życiu w 1994 roku, gdy cały świat dostrzegł talent Jima Carreya. Z dala od błysku fleszy, w domowym zaciszu, zmagał się z potwornym lękiem i paraliżem. Nie był w stanie spać i normalnie funkcjonować. Pomagały leki, ale walka z depresją trwała bardzo długo. Choć na jakiś czas komikowi udało się ją okiełznać, powróciła ze zdwojoną siłą w 2015 roku.

Batalia, która toczyła się na łamach mediów, negatywnie odbiła się na zdrowiu psychicznym aktora. Przez jakiś czas pokazywał się publicznie wyraźnie zaniedbany, z podkrążonymi oczami, mocno zarośnięty. Do problemów przyznał się w sierpniu 2017 roku, publikując film dokumentalny o depresji „potrzebowałem koloru”. Okazało się, że dla komika terapią okazało się... malowanie obrazów i lepienie z gliny. To właśnie Cathriona White miała zainspirować go do tworzenia.

W dokumencie przyznał, że tytuł odnosił się do momentu, w którym podjęli decyzję o zakończeniu związku. „Rozstaliśmy się podczas zimy w Nowym Jorku. To było tak depresyjne. Myślę, że naprawdę potrzebowałem koloru”, zwierzył się.

Jim Carrey: I Needed Color from JC on Vimeo.

O tym, że ostatecznie pokonał depresję, poinformował kilka miesięcy później, pod koniec listopada 2017 roku. „W tym momencie nie mam depresji. Zmagałem się z tym od lat, ale teraz, kiedy pada deszcz, nie zalewa mnie, nie zanurzam się w nim i nie topi mnie”, powiedział w wywiadzie dla jednej z brytyjskich gazet i dodał, że „czasem jest szczęśliwy”.

W trakcie tej samej rozmowy zapewnił, że jest pogodzony ze wszystkim, co wydarzyło się w jego życiu. „Spoglądanie wstecz na te wszystkie rzeczy jest bardzo satysfakcjonujące”, przekonywał. Jednocześnie wyjaśnił, że nie przejmuje się opinią innych i chce skupić się jedynie na tym, by zostawić po sobie pozytywny ślad.

„Nie dbam o to, co ludzie o mnie pomyślą po mojej śmierci, chcę tylko, żeby uważali mnie za dobrą energię, która po mnie pozostanie”, zaznaczył.

Jim Carrey uniewinniony. Rodzina podrobiła dowody obciążające aktora

Po 2,5 roku od śmierci byłej partnerki, w lutym 2018 roku, Jim Carrey został uniewinniony w związku z oskarżeniami, które pod jego adresem formułowała rodzina Cathriony White. Prawnik komika udowodnił przed sądem, że obciążające 59-latka dowody zostały sfałszowane. Według przedstawionej przez bliskich dziewczyny dokumentacji medycznej ta miała być zdrowa, zanim poznała gwiazdora. Jak się jednak okazało, podpisany był pod nią... przyjaciel zmarłej. W zamian za milczeniem zaoferowano mu pokaźną sumę pieniędzy.

W ten sposób prawnik udowodnił, że rodzina Cathriony White chciała jedynie wymusić od komika wysokie odszkodowanie. Od tamtej chwili Jim Carrey może skupić się na swojej karierze i osiąganiu równowagi psychicznej...  

Jim Carrey na pogrzebie Cathriony White niósł trumnę z jej ciałem:

Jim Carrey niesie trumnę
Fot. East News

Ich związek zakończył się w atmosferze skandalu:

Jim Carrey, Cathriona White
Fot. East News

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.