Jim Carrey
Fot. Getty Images
Z ŻYCIA GWIAZD

Depresja, dwa rozwody, samobójcza śmierć byłej partnerki. Jim Carrey doświadczył wielu tragedii

Aktor niedawno ogłosił, że zawiesza karierę!

Konrad Szczęsny 3 maja 2022 08:02
Jim Carrey
Fot. Getty Images

Widzowie pokochali go za niezapomniane kreacje w filmach „Maska”, „Ace Ventura: psi detektyw” czy „Głupi i głupszy”. Mimo że na ekranie bawił, w życiu prywatnym musiał mierzyć się z wieloma trudnościami i dramatami. Jim Carrey od najmłodszych lat był zdany głównie na siebie. Choć odniósł sukces, zmagał się z depresją i nie mógł ułożyć sobie życia z żadną kobietą. Bolesne piętno odcisnęła na nim zwłaszcza samobójcza śmierć jednej z partnerek, Cathriony White, która odbiła się szerokim medialnym echem. Oskarżano go nawet, że się do niej przyczynił! Mimo że został uniewinniony, ostatnio 60-latek ogłosił, że zawiesza karierę... Dlaczego?

Jim Carrey: smutne dzieciństwo, problemy rodzinne

Przyszedł na świat w Kanadzie jako najmłodsze dziecko Kathleen i Percy’ego Carreyów. Ma trójkę rodzeństwa: brata i dwie siostry. Mimo że na sukces pracował od najmłodszych lat, jego początkowe występy nie zachwycały szerokiej publiczności. Wszyscy wiedzieli, że ma talent, ale długo szukał swojej drogi. Sytuacji nie poprawiały problemy finansowe: gdy miał zaledwie 12 lat, jego ojciec został zwolniony z pracy. Nagły cios spowodował znaczące pogorszenie się sytuacji materialnej, cała rodzina musiała zamieszkać w... przyczepie.

Dwa lata później 14-letni Jim Carrey (tak naprawdę jego rodowe nazwisko brzmi Carré) zatrudnił się w hucie na linii produkcyjnej, by ratować domowy budżet. Początkowo godził obowiązki zawodowe z edukacją, jednak w wieku 15 lat przestał uczęszczać na zajęcia. Pracę w fabryce łączył z występami w klubie w Toronto, gdzie dawał popis swoich komediowych umiejętności. Niestety, publiczność i krytycy nie byli dla niego łaskawi. Na swój moment musiał czekać dosyć długo...

Sytuacja zmieniła się, gdy pod koniec lat 70. podjął decyzję o przeprowadzce do Los Angeles. Regularne występy w programach telewizyjnych „The Tonight Show” i „Saturday Night Live” oraz produkcjach telewizyjnych i filmach, cieszących się dużą popularności sprawiły, że stał się rozpoznawalny. Przełom przyszedł w 1994 roku za sprawą komedii „Ace Ventura: psi detektyw”. Był to też rok, w którym zmarł jego tata...

Szybko dołączył do grona pierwszoligowych gwiazd Hollywood za sprawą kolejnych świetnie przyjętych ról w „Masce”, „Ace Ventura: zew natury”, „Głupim i głupszym” czy „The Truman Show”.

Czytaj także: Jim Carrey udzielił kontrowersyjnego wywiadu! Internauci na całym świecie komentują wystąpienie aktora

Jim Carrey
Fot. Getty Images

Jim Carrey: życie prywatne, związki, dzieci

Mimo spektakularnych sukcesów, związki Jima Carreya to pasmo klęsk. Pierwszy ślub wziął w marcu 1987. Jego wybranką była Melissa Womer. Jeszcze w tym samym roku powitali na świecie córkę, Jane Erin. Niestety, osiem lat później, 11 grudnia 1995 roku, rozwiedli się. Powodem był m.in. romans z koleżanką z planu filmu „Głupi i głupszy”, Lauren Holly, w który wdał się komik. Ślub z nową partnerką wziął 23 września 1996 roku a już niespełna 12 miesięcy później, w lipcu 1997 roku, sąd orzekł rozwód.

Lista kobiet, z którymi spotykał się Jim Carrey, jest naprawdę imponująca. Znaleźć można na niej m.in. aktorkę Renée Zellweger, rosyjską balerinę Anastasiję Wołoczkową czy duńską modelkę Anine Bing. Wydawało się, że szczęcie znalazł u boku Jenny McCarthy, z którą związany był od grudnia 2005 do kwietnia 2010. Niestety, i ta relacja nie przetrwała próby czasu. 

Najgłośniejszy związek Jima Carreya to jednak ten z Cathrioną White, irlandzką makijażystką. Poznali się w 2012 roku, rozstali rok później. Jednak wrócili do siebie w 2015 roku. Historia ta miała jednak swój tragiczny finał, o którym mówił cały świat...

Czytaj także: Jim Carrey po 20. latach ujawnił, kto jest miłością jego życia

Jim Carrey, córka Jane Erin, Los Angeles, 10.03.2002 rok
Fot. EAST NEWS/SPLASH

Jim Carrey z córką Jane Erin, Los Angeles, 10.03.2002 rok

Jim Carrey: samobójcza śmierć Cathriony White, oskarżenia rodziny

Dziewczyna, mająca w chwili śmierci 30 lat, popełniła we wrześniu 2015 roku samobójstwo. Targnęła się na życie trzy dni po rozstaniu z Jimem Carreyem. Cathriona zażyła pokaźną ilość leków na receptę, należących do komika, w tym m.in. Percocet, Zofran i Ambien. Jej rodzina oskarżyła aktora o nieumyślne spowodowanie śmierci. Twierdzili, że to on mógł podać jej tabletki, czemu Carrey stanowczo zaprzeczył. Do mediów przedostały się również rozmowy sms-owe byłych partnerów, z których wynikało, że dziewczyna oskarżała go o zarażenie chorobą weneryczną. Komik odpierał zarzuty, podkreślając, że „to może pochodzić od kogoś, z kim była wcześniej”. Były mąż Cathriony złożył w sądzie pozew przeciwko gwiazdorowi.

„Jim Carrey wykorzystał swoje pieniądze i status celebryty, by zdobyć silnie uzależniające leki. To miało tragiczne konsekwencje. Doskonale wiedział, że Cathriona ma skłonności depresyjne i nie może zażywać silnych leków, nie będąc pod obserwacją psychiatry”, twierdził mężczyzna.

W wydanym oświadczeniu aktor przekonywał, że nigdy nie podał żadnej tabletki swojej ukochanej, zaś jej problemy osobiste, w tym depresja i uzależnienie od leków, zaczęły się na długo, zanim się poznali... Kobieta była również członkinią sekty scjentologów. 

Czytaj także: Jim Carrey winny samobójstwa Cathriony White?! Ujawniono notatkę, którą była dziewczyna aktora napisała przed śmiercią: „Zniszczyłeś mi życie”

Jim Carrey, Cathriona White, Nowy Jork, 29.09.2015 rok
Fot. NIGNY / Splash News/EAST NEWS

Jim Carrey, Cathriona White, Nowy Jork, 2015 rok

Jim Carrey: depresja

Depresja pojawiła się w jego życiu w 1994 roku, gdy cały świat dostrzegł talent Jima Carreya. Z dala od błysku fleszy, w domowym zaciszu, zmagał się z potwornym lękiem i paraliżem. Nie był w stanie spać i normalnie funkcjonować. To właśnie depresja była jednym z powodów przez, które rozpadło się pierwsze małżeństwo gwiazdora. Była żona, Melissa Womer w jednym z wywiadów zdradziła, że jej mąż był „ekstremalnie depresyjną osobą”. „Godzinami siedziałam i go pocieszałam. Spędziłam wiele bezsennych nocy, żeby pomóc mu przezwyciężyć depresję”, szczerze wyznała na łamach Daily Mail. 

W walce z depresją pomagały aktorowi leki i chociaż na jakiś czas udało się ją okiełznać, powróciła ze zdwojoną siłą w 2015 roku. A wszystko za sprawą samobójczej śmierci jego byłej dziewczyny, Cathriony White. Batalia, która toczyła się na łamach mediów, negatywnie odbiła się na zdrowiu psychicznym aktora. Przez jakiś czas pokazywał się publicznie wyraźnie zaniedbany, z podkrążonymi oczami, mocno zarośnięty. Do problemów przyznał się w sierpniu 2017 roku, publikując film dokumentalny o depresji „potrzebowałem koloru”. Okazało się, że dla komika terapią okazało się... malowanie obrazów i lepienie z gliny. To właśnie Cathriona White miała zainspirować go do tworzenia.

W dokumencie przyznał, że tytuł odnosił się do momentu, w którym podjęli decyzję o zakończeniu związku. „Rozstaliśmy się podczas zimy w Nowym Jorku. To było tak depresyjne. Myślę, że naprawdę potrzebowałem koloru”, zwierzył się.

Jim Carrey: I Needed Color from JC on Vimeo.

O tym, że ostatecznie pokonał depresję, poinformował kilka miesięcy później, pod koniec listopada 2017 roku. „W tym momencie nie mam depresji. Zmagałem się z tym od lat, ale teraz, kiedy pada deszcz, nie zalewa mnie, nie zanurzam się w nim i nie topi mnie”, powiedział w wywiadzie dla jednej z brytyjskich gazet i dodał, że „czasem jest szczęśliwy”.

W trakcie tej samej rozmowy zapewnił, że jest pogodzony ze wszystkim, co wydarzyło się w jego życiu. „Spoglądanie wstecz na te wszystkie rzeczy jest bardzo satysfakcjonujące”, przekonywał. Jednocześnie wyjaśnił, że nie przejmuje się opinią innych i chce skupić się jedynie na tym, by zostawić po sobie pozytywny ślad.

„Nie dbam o to, co ludzie o mnie pomyślą po mojej śmierci, chcę tylko, żeby uważali mnie za dobrą energię, która po mnie pozostanie”, zaznaczył.

Jim Carrey uniewinniony. Rodzina podrobiła dowody obciążające aktora

Po 2,5 roku od śmierci byłej partnerki, w lutym 2018 roku, Jim Carrey został uniewinniony w związku z oskarżeniami, które pod jego adresem formułowała rodzina Cathriony White. Prawnik komika udowodnił przed sądem, że obciążające 60-latka dowody zostały sfałszowane. Według przedstawionej przez bliskich dziewczyny dokumentacji medycznej, ta miała być zdrowa, zanim poznała gwiazdora. Jak się jednak okazało, podpisany był pod nią... przyjaciel zmarłej. W zamian za milczeniem zaoferowano mu pokaźną sumę pieniędzy.

W ten sposób prawnik udowodnił, że rodzina Cathriony White chciała jedynie wymusić od komika wysokie odszkodowanie.

Jim Carrey zawiesił karierę. Nie wróci na duży ekran?

Mimo tego, że wygrał sprawę w sądzie, na jego koncie brak nowych, spektakularnych ról w hitowych produkcjach. Dlaczego? Okazuje się, że Jim Carrey postanowił na jakiś czas zawiesić karierę! Na początku kwietnia 2022 roku poinformował o tym w programie „Access Hollywood” przy okazji roli w „Sonic 2: Szybki jak błyskawica” (pierwsza część filmu trafiła na ekrany w 2020 roku i to bodaj najpopularniejsza produkcja, w której 60-latek zagrał w ostatnich latach). Gdy prowadząca show Hit Hoover zapytała Carreya o dalsze plany, przyznał szczerze, że takowych... nie ma!

Cóż, odchodzę na emeryturę. Mówię poważnie. Mam dość”, zadeklarował. I dodał, że naprawdę nie żartuje. Zostawia sobie jednak uchyloną furtkę.  

Wszystko zależy od kilku rzeczy. Jeśli anioły przyniosą jakiś scenariusz napisany złotym atramentem i powiedzą mi, że warto, aby ludzie to zobaczyli, mogę to zrobić. Ale teraz mówię: odchodzę”, wyjaśnił. „Podoba mi się to spokojne życie, które teraz prowadzę. Kocham malować, jestem zadowolony ze swojego rozwoju duchowego. I powiem ci coś, czego pewnie nigdy od innego celebryty nie usłyszysz. Mam dość. Osiągnąłem już dość. Jestem jednym wielkim dość”, stwierdził (cytat za Natemat).

Taki obrót sprawy nie jest zaskoczeniem dla jego fanów. Publicznie kilka razy wypowiadał się on już na ten temat i nie ukrywał, że nie odnajduje się w przemyśle rozrywkowym.  

Czytaj także: Cathtriona White – samobójstwo,czy morderstwo? Zagadka śmierci dziewczyny Jima Carreya

Jim Carrey na pogrzebie Cathriony White niósł trumnę z jej ciałem:

Jim Carrey niesie trumnę
Fot. East News

Jim Carrey, pogrzeb Cathriona White, 28.09.2015 rok
Fot. AP/East News

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA PISAREK i ROGER SALLA: tuż przed ślubną ceremonią modelka opowiada o niespodziewanych oświadczynach, swoim związku i przygotowaniach do ślubu. MICHAŁ WIŚNIEWSKI: po co mu ten ślub?! Wyznania mężczyzny, który pięć razy mówił „tak”. AGATA TUSZYŃSKA często przedkładała wszystko nad kolejne książki. Czy to był dobry wybór? Czy nie żałuje? I czy w ogóle umie żyć inaczej? Do refleksji. ŚLUBY WSZECH CZASÓW: Kelly i książę Rainier, Beaulieu i Presley, Yoko Ono i Lennon, Diana i książę Karol… Ich śluby zawładnęły zbiorową wyobraźnią.