Książę Harry załamanie nerwowe
Fot. getty Images
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Harry został oskarżony o oszustwa finansowe. Rzecznik księcia zabiera głos!

Szykuje się kolejny skandal w rodzinie Windsorów?

Gabriela Czernecka 22 lipca 2020 11:22
Książę Harry załamanie nerwowe
Fot. getty Images

Rodzina Windsorów wciąż próbuje uporać się ze skandalem z udziałem księcia Andrzeja, tymczasem na jaw wychodzi kolejna afera. Książę Harry wraz z bratem, księciem Williamem, zostali oskarżeni o oszustwa finansowe. Chodzi o niewłaściwe wykorzystanie pieniędzy z ich organizacji charytatywnych. Wnuczkowie królowej Elżbiety II mieli nadużyć ponad 300 tysięcy dolarów! Rzecznik księcia Harry’ego zabrał głos.

Książę Harry oskarżony o oszustwo finansowe

Sprawę zgłosiła do komisji antymonarchiczna grupa Republic, która oskarża księcia Harry’ego i księcia Williama o niewłaściwe wykorzystanie pieniędzy z organizacji charytatywnych. Chodzi o niedawno założoną przez Sussexów organizację oraz organizację Kate i WIlliama - The Royal Foundation. Obie organizacje w ostatnich latach często zmieniały właścicieli - jeszcze w 2018 roku Harry był właścicielem The Royal Foundation, którą porzucił na rzecz Sussex Royal, która z kolei ostatecznie przestała istnieć.

Zdaniem grupy Republic, tak częsta zmiana wzbudza spore kontrowersje. To skłoniło komisję do sprawdzenia sytuacji finansowej królewskiej organizacji. Newsweek podaje, że głównym powodem podjęcia w tej kwestii działań był transfer miedzy fundacjami. Według Republic, The Royal Foundation przekazało około 180 tys. dolarów fundacji Sussex i około 180 tys. dolarów organizacji Travalyst, której Harry jest patronem.

Grupa, która zgłosiła sprawę do komisji twierdzi, że to naruszenie prawa charytatywnego, bo transfer został dokonany z powodów osobistych, czyli przez bliską relację Harry’ego i Williama, a nie wynikała faktycznie z celów charytatywnych. Jak podaje serwis Just Jared, po usłyszanych zarzutach głos zabrał rzecznik prasowy księcia Harry'ego: „Książę Sussex zawsze był i nadal jest mocno zaangażowany w swoją działalność charytatywną. Na tym skupia się w swoim życiu, a jego oddanie dobroczynności leży u podstaw zasad, którymi się kieruje. To zniesławiające i obraźliwe dla wszystkich organizacji i osób, z którymi współpracował dotychczas. Travalyst (założony przez Sussex Royal) jest organizacją non-profit, od której książę nie otrzymuje żadnych zysków handlowych ani finansowych. Tak samo jest w przypadku wszystkich jego zobowiązań charytatywnych. Książę nigdy nie miał osobistych interesów w swojej działalności charytatywnej”, podkreśla rzecznik księcia.

Jak na razie pozostaje nam czekać na dalszy tok wydarzeń. Wygląda na to, że dla rodziny królewskiej rok 2020 nie przebiega zbyt najlepiej...  

Książę Harry załamanie nerwowe
Fot. Getty Images

Księżna Meghan, książę Harry, księżna Kate
Fot. Getty Images

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Córka ANNY PRZYBYLSKIEJ, OLIWIA BIENIUK, w jedynym takim wywiadzie: „Kiedy mama umarła, wchodziłam w najtrudniejszy okres dojrzewania i ono się trochę zatrzymało”. PIOTR BECZAŁA i KATARZYNA BĄK-BECZAŁA. Światowej sławy muzyk i utalentowana mezzosopranistka, która zamieniła karierę na rolę żony. Czy żałuje? KEANU REEVES, aktor, który chodzi własnymi ścieżkami. IZABELA TROJANOWSKA w czasach PRL-u szokowała ostrym, rockowym wizerunkiem. Ile dziś zostało z tamtej niepokornej dziewczyny? W CYKLU EXTRA Świat mody z powodu koronawirusa znalazł się na krawędzi.