Jerzy Owsiak, VIVA! 2015 grudzien
Fot. BARTEK WIECZOREK/LAF AM
O TYM SIĘ MÓWI

Jerzy Owsiak nie potrafił ukryć emocji mówiąc o Ukrainie: „Tyle im trzeba. Naszego wsparcia”

WOŚP przeznacza fundusze na zakup sprzętu medycznego

Olga Figaszewska 3 marca 2022 08:02
Jerzy Owsiak, VIVA! 2015 grudzien
Fot. BARTEK WIECZOREK/LAF AM

Polacy zaangażowali się w pomoc Ukrainie. Ruszyły zbiórki pieniędzy, artykułów pierwszej potrzeby, leków… Wielu organizuje transport, ułatwiający ewakuację, a także zapewnia schronienie osobom uchodźczym. Do akcji pomocowych włączony jest także WOŚP. W rozmowie z Faktami po Faktach w TVN24 nie ukrywał swojego wzruszenia i wdzięczności, widząc zaangażowanie Polaków.

Jerzy Owsiak o pomocy Ukrainie

Od kilku dni trwają walki w Ukrainie. W starciach z rosyjskimi wojskami, podczas bombardowań i ostrzałów, giną niewinni ludzie. Nasi sąsiedzi się nie poddają i stawiają czoła inwazji Rosji. Polacy pomagają Ukrainie na wielu płaszczyznach.

W niesienie dobra zaangażowany jest WOŚP. Fundacja jest w stałym kontakcie z organizacjami pozarządowymi, a także przedstawicielami ukraińskiej fundacji Serce do Serca. Wciąż analizują sytuację w Ukrainie.  „Dzisiaj Fundacja złożyła zamówienie na sprzęt medyczny za 28 124 980,75 PLN. Sprzęt ten jest przeznaczony dla oddziałów neonatologicznych i szpitala wojskowego w Ukrainie. [...] Przewidujemy wstępnie, że wszystkie te zakupy zamkną się na ten moment w kwocie 35 milionów złotych. Tym samym Fundacja zrealizuje swój pierwszy etap pomocy dla Ukrainy. Jeżeli okaże się, że ta pomoc nadal będzie potrzebna, wtedy ogłosimy zbiórkę publiczną, aby móc dalej tej pomocy udzielać. Środki będą pochodziły ze zbiórki 1% za rok 2020 oraz środków, które Fundacja uzyskała podczas zbiórki 30. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”, pisano na stronie WOŚP 1 marca.

Jak podano, celem jest zakup sprzętu medycznego (kardiomonitorów, respiratorów, inkubatorów, USG uniwersalnych czy pomp infuzyjnych) i pomoc w jego transporcie do Ukrainy. Szef WOŚP podziękował wolontariuszom za niesienie działań pomocowych. 

„Płyną one ze wszystkich stron i z naszych obserwacji widać, że każdy obywatel Ukrainy, który przekroczył granicę i znalazł się w Polsce, może liczyć na bardzo skuteczne wsparcie. Dlatego nasze działania skoncentrowały się na szpitalach ukraińskich i zakupie dla nich sprzętu medycznego. Nadal także wspomagamy akcję związaną z wprowadzaniem dzieci ze szpitali ukraińskich do Polski i dalszego prowadzenia ich leczenia. Sława Ukrainie!”, mówił Jerzy Owsiak.

Zobacz też: Paweł Deląg w poruszającym wpisie pożegnał kolegę, który zginął w Ukrainie

Jerzy Owsiak nie potrafił ukryć wzruszenia

W ostatniej rozmowie dla Faktów po Faktach, szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy nie ukrywał swojego wzruszenia. Ukraińcy bohatersko bronią swojej Ojczyzny i stawiają czoła agresorom.

„Utożsamiam się bardzo z mieszkańcami Ukrainy, bo to jesteśmy my. To są moi przyjaciele, którzy grają na festiwalu. Zawsze gra jakaś ukraińska kapela. To są tacy sami ludzie, tak samo się bawią, noszą takie same długie włosy, mają tatuaże. A dziś mają mundury”, wyznał w TVN24. Dociera do niego wiele sygnałów i wiadomości z Ukrainy z podziękowaniem za niesienie dobra.

Jerzy Owsiak podkreślił, że wzrusza się, gdy tylko o tym mówi. „Tyle im trzeba. Naszego wsparcia”, mówił poruszony. Nie potrafił ukryć swoich emocji. 

Sprawdź też: Bohaterka wojny o Ukrainę, burmistrzyni Wasylkowa. Kim jest Natalia Balasynowicz?

Źródło: Wiadomości Onet, Plejada.pl, Fundacja WOŚP

Jerzy Owsiak, Viva! grudzień 2015
Fot. Bartek Wieczorek/LAF AM

Jerzy Owsiak, Viva! grudzień 2015

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Czy łatwo było jej znów zaufać mężczyźnie i co z tym ślubem? „Raz bardziej chce Michał, raz ja", mówi Ewa Kasprzyk

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA KASPRZYK i MICHAŁ KOZERSKI: „potraktujmy ten wywiad jak mecz piłkarski”, proponuje aktorka. Kto w nim zwycięży? ŁUKASZ SIMLAT: dlaczego nie ma aktorskich marzeń i dlaczego... nie wyłącza telefonu. MAJA BOHOSIEWICZ założyła rodzinę, zbudowała własny biznes i została influencerką. Czy nie żałuje swoich wyborów? MICHAŁ WITKOWSKI: ceniony pisarz odsłania swój intymny świat i… zmienia image. NIEPOKONANA, czyli niezwykła historia Céline Dion.