apońska para książęca, Akishino i Kiko, Wizyta w Polsce, 2019
Fot. Omar Marques/Getty Images
Królewskie życie

Musieli zawalczyć o swoją miłość. Oto niezwykła historia księcia Akishino i księżnej Kiko

Są małżeństwem od 32 lat!

Olga Figaszewska 5 sierpnia 2022 17:33
apońska para książęca, Akishino i Kiko, Wizyta w Polsce, 2019
Fot. Omar Marques/Getty Images

Są małżeństwem od 32 lat. Szczęśliwi, zakochani, patrzą w jednym kierunku. Książę Akishino, następca japońskiego tronu wraz z małżonką Kiko cieszą się ogromną sympatią poddanych. Jak zaczęła się historia wyjątkowej miłości księcia książęcej pary? Musieli zawalczyć o swój związek. 

Historia miłości księcia Akishino i księżnej Kiko

Książę Akishino-no-miya Fumihito Shinnō zajmuje pierwsze miejsce w kolejce do japońskiego tronu. Jest młodszym bratem cesarza Naruhito, synem cesarza Akihito i cesarzowej Michiko. Akishino przyszedł na świat 30 listopada 1965 roku w Tokio. Zdobywał staranne wykształcenie, by potem rozpocząć studia na wydziale prawa i biologii Uniwersytetu Gakushuin. Następnie wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie kończył taksonomię ryb na Uniwersytecie w Oxfordzie. Należy podkreślić, że uzyskał też stopień doktora ornitologii, prowadził badania terenowe w Indonezji oraz w prowincji Yunnan.

Obecnie pełni funkcję przewodniczącego Instytutu Ornitologii Yamashina, honorowego przewodniczącego Japońskiego Stowarzyszenia Tenisa, a także Japońskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych. W listopadzie 2020 r. Fumihito został oficjalnie uznany za następcę japońskiego tronu.

Czytaj też: Po jej narodzinach matka przeszła załamanie. Smutny los japońskiej księżniczki

Książę Akishino z narzeczoną, przyszłą księżną Kiko, 1989 rok
Fot. Kurita KAKU/Gamma-Rapho via Getty Images

Książę Akishino z narzeczoną, przyszłą księżną Kiko, 1989 rok

Ślub księcia Akishino i księżnej Kiko, 1990 rok
Fot. Kaku KURITA/Gamma-Rapho via Getty Images

Ślub księcia Akishino i księżnej Kiko, 1990 rok

Książę Akishino jest szczęśliwym mężem. U boku Kiko Kawashimy znalazł miłość i wsparcie. Wybranka następcy japońskiego tronu jest córką Tatsuhiko Kawashimy, profesora ekonomii na Uniwersytecie Gakushūin. To nauka połączyła Akishino i studentkę psychologii, przyszłą księżną Kiko. Mijali się na uczelnianych korytarzach, aż w końcu pojawiło się między nimi poważne uczucie. Po raz pierwszy tych dwoje spotkało się w maju 1985 roku.

Dwanaście miesięcy później Akishino poprosił ukochaną o rękę. Podobnie jak jego ojciec, wybrał na małżonkę kobietę z ludu, która nie posiada arystokratycznych korzeni. Jednak zakochanym na drodze do szczęścia stanął jeszcze królewski protokół. Okazało się, że książę nie może zaręczyć się przed swoim starszym bratem. Tę kwestię pomogła rozwiązać Rada Dworu Cesarskiego po interwencji matki księcia. Wcześniej Akishino zagroził, że jeśli ktokolwiek ośmieli stanąć się mu na drodze, zrezygnuje z tytułu i pełnionych obowiązków. Dla miłości był gotowy to uczynić.

Japońska para książęca, Akishinoi Kiko, 2008
Fot. Junko Kimura/Getty Images

Japońska para książęca, książę Akishino i księżna Kiko, 2008 rok

Para pobrała się 29 czerwca 1990 roku w sanktuarium w Pałacu Cesarskim w Tokio. Zanim to nastąpiło, książę otrzymał pozwolenie Rady Ekonomicznej Dworu Cesarskiego na ustanowienie nowej gałęzi rodu cesarskiego.

Wkrótce potem na świecie pojawiła się ich pierwsza córka - Mako (1991 r.). Druga pociecha pary – Kako urodziła się trzy lata później. Z kolei 6 września 2006 roku rodzina księcia powiększyła się ponownie. Księżna Kiko została mamą chłopca - Hisahito. I jeśli zasady sukcesji się nie zmienią, to syn pary będzie drugi w kolejce do objęcia japońskiego tronu. Pociecha pary jest pierwszym dzieckiem płci męskiej w rodzinie cesarskiej od 40 lat. 

Książę Akishino i księżna Kiko godnie reprezentują swoją ojczyznę za granicą odwiedzając poszczególne kraje. Kilka lat temu przybyli z wizytą do Polski. Miało to związek z obchodami 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Japonią a naszym krajem.  

Czytaj też: Najsmutniejsza księżna, nazywa się ją japońską Dianą. Poznajcie cesarzową Japonii!

Książęca para Japonii z dziećmi, 2007 rok
Fot. Kurita KAKU/Gamma-Rapho via Getty Images

Japońska para książęca z dziećmi, 2007 rok

Japońska para książęca, Fumihito i Kiko z wizytą w Polsce, 2019
Fot. KYDPL KYODO/Associated Press/East News

Japońska para książęca, Fumihito i Kiko z wizytą w Polsce, 2019

Japońska para książęca, Fumihito i Kiko z wizytą w Polsce, 2019
Fot. JANEK SKARZYNSKI/AFP/East News

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Czy łatwo było jej znów zaufać mężczyźnie i co z tym ślubem? „Raz bardziej chce Michał, raz ja", mówi Ewa Kasprzyk

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA KASPRZYK i MICHAŁ KOZERSKI: „potraktujmy ten wywiad jak mecz piłkarski”, proponuje aktorka. Kto w nim zwycięży? ŁUKASZ SIMLAT: dlaczego nie ma aktorskich marzeń i dlaczego... nie wyłącza telefonu. MAJA BOHOSIEWICZ założyła rodzinę, zbudowała własny biznes i została influencerką. Czy nie żałuje swoich wyborów? MICHAŁ WITKOWSKI: ceniony pisarz odsłania swój intymny świat i… zmienia image. NIEPOKONANA, czyli niezwykła historia Céline Dion.