Książę Harry i księżna Diana
Fot. East News
O TYM SIĘ MÓWI

Jaki tytuł będzie teraz nosił książę Harry?

Potraktowano go w ten sam sposób, jak jego matkę po rozwodzie

Sabina Zięba 19 stycznia 2020 14:00
Książę Harry i księżna Diana
Fot. East News

Cała Wielka Brytania w ostatnim czasie żyje decyzją księcia Harry'ego i jego małżonki o odłączeniu się od brytyjskiej rodziny królewskiej. Informacja zszokowała nie tylko poddanych, ale i Elżbietę II. W zniecierpliwieniu oczekiwano decyzji królowej odnośnie wykorzystywania przez parę Sussex publicznych pieniędzy, wykonywania przez nich królewskich obowiązków czy noszonych tytułów. Okazało się, że Harry'ego potraktowano dokładnie, jak jego matkę po rozwodzie z Karolem!

Nowy tytuł księcia Harry'ego

Księżna Diana rozwiodła się z księciem Karolem w 1996 roku, po czerech latach życia w separacji. Wówczas straciła tytuł Jej wysokiej mości, który zyskała podczas ślubu. Jednak w trakcie pertraktacji rozwodowych ustalono, że pozostanie Dianą, księżną Walii. Teraz podobnie zachowano się wobec księcia Harry'ego.

Królowa zadecydowała, że młodszy syn księżnej Diany będzie nazywany księciem Sussex. Choć w języku polskim, różnica nie jest znaczna, inaczej rzecz ma się u Brytyjczyków. W angielskim męskiego członka rodziny królewskiej określa się prince, natomiast najwyższego rangą i tytułem mężczyznę, niezwiązanego z rodziną królewską, słowem duke. Wiadomo, że drugie z tych określeń można uzyskać, odznaczając się szczególnym czynem w imieniu rodziny królewskiej. 

Myślicie, że Harry będzie jeszcze żałował podjętej decyzji?  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez The Duke and Duchess of Sussex (@sussexroyal)

książę Harry i księżna Diana

Styl księżnej Diany, księżna Diana w białych butach
Fot. LFI/Photoshot/REPORTER

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IRENA SANTOR mówi: „Cóż jest piękniejszego, niż żyć, istnieć? Interesuje mnie jutro, odkąd zachorowałam na raka...”. MAGDA i JASIEK MELA – Był najmłodszym zdobywcą bieguna, pomimo utraty ręki i nogi. Co dziś najbardziej w nim ceni jego żona Magda? ANNE APPLEBAUM, słynna dziennikarka, laureatka Pulitzera, o odwadze Polaków, domu w Chobielinie i wolności. PIOTR JACOŃ o córce Wiktorii i tym, jak to jest być rodzicem dziecka transpłciowego oraz budowaniu rodzinnych relacji na nowo.