brytyjska rodzina królewska
Fot. Getty Images
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Ile kosztuje utrzymanie rodziny Windsorów i jak dużo zarabiają członkowie rodziny królewskiej?

Sprawdzamy, na co i ile wydają!

Gabriela Czernecka 15 lutego 2020 18:07
brytyjska rodzina królewska
Fot. Getty Images

Zagraniczne podróże, drogie kreacje i remonty rezydencji. Czy utrzymanie brytyjskiej rodziny królewskiej musi tyle kosztować? Za każdym razem, gdy Pałac Buckingham publikuje oficjalny dokument, dotyczący wydatków Windsorów, w Wielkiej Brytanii rozpoczyna się dyskusja, czy brytyjscy podatnicy powinni pokrywać koszty, które generuje królowa z rodziną? Z rozliczenia finansowego wynika, że w ubiegłym roku państwo wsparło rodzinę królewską kwotą 82 milionów funtów! Sprawdzamy, na co Windsorowie wydają pieniądze i przede wszystkim – ile zarabiają?

Ile zarabiają członkowie rodziny królewskiej?

Brytyjski dziennik The Sun postanowił przyjrzeć się zarobkom rodziny królewskiej. Nie jest tajemnicą, że jej członkowie otrzymują pieniądze głównie w drodze spadku (księżna Diana, na przykład, przekazała swoim synom 13 milionów funtów), lub też generują dochód z nieruchomości i firm, które posiadają.

Kto zarabia najwięcej? Oczywiście, królowa Elżbieta II. Jej fortuna wyceniana jest na 1,6 miliarda funtów! Na drugim miejscu uplasował się książę Karol, który ma smykałkę do interesów – jego majątek, wynoszący 100 milionów funtów, to zasługa dziesiątek własnych firm, w tym szkoły surfingu. Pierwszą trójkę najlepiej zarabiających członków rodziny królewskiej zamyka książę Andrzej, z dochodem w wysokości 57 milionów funtów.

Majątek męża Elżbiety II, księcia Filipa, wyceniany jest na 44 miliony funtów. Książę Edward, najmłodsze dziecko królowej i jej małżonka, zarabia około 35 milionów funtów, a dochód księcia Harry’ego i księcia Williama wynosi 30 milionów funtów.

Jeśli chodzi o panie, w kwestii finansów przoduje wnuczka królowej – Zara Phillips może pochwalić się majątkiem w wysokości 15 milionów funtów. Goni ją Kate Middleton i jej 8 milionów funtów, a także Meghan Markle. Dochód księżnej Sussex wyceniany jest na 6 milionów funtów, ale 4 miliony to jej oszczędności z czasów, kiedy była aktorką.

Na samym końcu tego nietypowego rankingu znajdują się księżniczki Beatrice i Eugenia. Wnuczki Elżbiety II zarabiają odpowiednio 3,9 i 3,8 miliona funtów.

Książę Andrzej syn królowej Elżbiety II, Elżbieta II
Fot. Getty Images

Ile kosztuje utrzymanie Windsorów?

Rodzina królewska co roku publikuje swoje rozliczenie finansowe. Z najnowszego wynika, że w 2018 roku państwo wsparło ją kwotą 82 mln funtów. Większość tej kwoty, a dokładnie 49,3 mln funtów, zostało w ubiegłym roku przeznaczone na sfinansowanie kosztów dotyczących działalności królowej i jej dworu. Szacuje się,  że na zagraniczne podróże w 2018 roku Windsorowie wydali około 5 mln funtów.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku książęca para Sussex m.in. udała się w swoją pierwszą zagraniczną podróż, czyli tzw. royal tour po Australii, Nowej Zelandii, Fidżi i Królestwie Tonga, ale podsumowując ich zagraniczne wypady to książę Harry miał ich 85, a księżna Meghan 51. 

Książę Harry i księżna Meghan w Nowej Zelandii. Maorysi, wpadka pary, złamany protokół i ciążowy brzuszek Meghan
Fot. HAGEN HOPKINS/AFP/East News

Sporo podróżował książę Karol, który odbył 109 wyjść zagranicznych. Księżna Camilla i książę William mieli ich po 70. Z kolei księżna Kate wzięła udział w 23 podróżach. Rekordzistą z pewnością są pozostałe dzieci królowej (warto zaznaczyć, że ona sama w ubiegłym roku nie odbyła żadnej podróży zagranicznej): księżniczka Anna wyjeżdżała 71 razy, książę Andrzej 135, a książę Edward aż 200! 

Książę Karol, księżna Camilla, Karol i Camilla, 2019 rok
Fot. East News

W sprawozdaniu wyszczególniono, że podróże Karola i Camilli kosztowały 1,3 mln funtów. Co ciekawe, choć książę Filip wycofał się z życia publicznego, to wciąż na prowadzenie jego biura i utrzymanie sekretariatu, który prowadzi jego sprawy dotyczące patronatu nad organizacjami charytatywnymi przeznaczono 359 tysięcy funtów. 

Książę Filip, mąż królowej Elżbiety II
Fot. East News

Wydatki brytyjskiej rodziny królewskiej

Pozostałe 32,9 mln funtów to część 10-letniego programu napraw i remontów w będącym wizytówką monarchii Pałacu Buckingham, a także innych posiadłości. Ostatecznie roczne wydatki wyniosły 67 mln funtów, a pozostałe 15,2 mln funtów zostało przesunięte do rezerw budżetowych w związku z trwającymi pracami modernizacyjnymi. Przede wszystkim renowacji poddano jednak posiadłość księcia Harry'ego i księżnej Meghan. Odnowienie Frogmore Cottage, które zostało utworzone z pięciu oddzielnych domów, kosztowało 2,4 mln funtów. Zaznaczmy, że remont objął najbardziej podstawowe prace, takie jak ogrzewanie, elektryka i ułatwienie dostępu do wody i gazu.

Para zapłaciła z własnej kieszeni za dodatkowe wyposażenie rezydencji. „Nieruchomość nie była remontowana od lat i już dawno została wyznaczona do renowacji. Czujemy się w obowiązku utrzymywać królewskie posiadłości w odpowiednim stanie. Przestarzałe instalacje zostały wymienione z długoletnią gwarancją”, tłumaczy Michael Stevens, urzędnik odpowiedzialny za finanse Windsorów. 

Frogmore Cottage, królewskie rezydencje
Fot. Getty Images

Warto dodać, że w tym roku renowacji poddano także skrzydło Pałacu Kensington, w którym początkowo mieli zamieszkać Meghan i Harry. Od dwóch lat trwa także remont Pałacu Buckingham, który ma pochłonąć blisko 2 miliardy złotych.

Renowacja pałacu Buckingham - prace trwają
Fot. East News

Co roku królowa otrzymuje także rodzaj rządowej dotacji, tak zwany The Sovereing Grant. W ubiegłym roku wynosiła ona 82, 2 mln funtów. Darowizna jest finansowana z zysków, które przynoszą królowskie ziemie, wyceniane obecnie na około 14 miliardów funtów. Niektóre z nich zarabiają jako turystyczne atrakcje, na innych znajdują się elektrownie wiatrowe. Jak mówi dla TVN24 Maciej Czajkowski, były pracownik BBC: „Te zyski przekazywane są do Skarbu Państwa i około 25 procent z tych zysków królowa otrzymuje z powrotem”.  Z tej rządowej dotacji opłacani są dodatkowo zarówno goście, jak i służba i bieżąca działalność Windsorów. Na jedzenie wydano około 1,7 mln funtów, a na porządki (sprzątanie i pranie) około 600 tys. funtów. 

Zaznaczmy, że za garderobę księżnej Kate i księżnej Meghan płaci książę Karol. W ubiegłym roku Kate była na urlopie macierzyńskim, przez co nie pojawiała się przez kilka miesięcy. Mimo to koszt jej garderoby wynosi około 200 tysięcy funtów. Z kolei księżna Meghan zajęła w rankingu europejskich księżnych, które najwięcej wydają na swoją garderobę pierwsze miejsce. Księżna Sussex na garderobę przeznaczyła prawie 1, 2 mln funtów. Blogerki tworzące ranking do tej kwoty wliczyły bransoletkę i kolczyki, które podobno Meghan otrzymała od Karola (koszt: 515 tys. funtów), ale i bez nich znalazłaby się na 1. miejscu z wynikiem 627,5 tys funtów.

Fot. East News

Dodajmy, że w ubiegłym roku odbyły się dwa królewskie śluby - tak powiedzieli sobie księżna Meghan i książę Harry oraz księżniczka Eugenia i Jack Brooksbank. W przypadku ślubu Meghan i Harry’ego największe koszty pochłonęła ochrona - brytyjskich podatników kosztowała około 20-30 mln funtów, w przypadku ślubu księżniczki Eugenii było to "zaledwie" od 2 do 4 mln funtów. 

Podsumowanie 2018, śluby gwiazd 2018
Fot. East News

Majątek królowej Elżbiety II 

A co składa się na majątek królowej? Elżbieta II ma także swoje prywatne oszczędności. Składają się na nie m.in. lokaty bankowe, akcje i obligacje. Oczywiście nie wiadomo, w co i w jakiej formie królowa inwestuje. Potwierdzone jest natomiast, że Elżbieta II zgadza się każdorazowo na inwestycje tylko w te firmy czy dziedziny gospodarcze, które nie są kontrowersyjne. Monarchini czerpie także zyski z hodowli koni i z wyścigów. Posiada prywatne stadniny z blisko setką czystej krwi koni wyścigowych. Zliczając majątek królowej Elżbiety II trzeba wspomnieć także o antykach, dziełach sztuki i ogromnej kolekcji wartościowej biżuterii, w skład której wchodzą największe światowe diamenty czy odziedziczone po matce kolie.

Do tego dochodzi także kolekcja znaczków warta kilkaset milionów funtów, odziedziczona po dziadkach i ojcu. Nie zapominajmy także o królewskich prywatnych posiadłościach, które warte są fortunę: Balmoral w Szkocji, Sandringham w księstwie Norfolk, Mey w Szkocji oraz posiadłość w księstwie Lancaster. 

Majątek księcia Williama kontra majątek księżnej Kate

Obecnie majątek księżnej Kate wycenia się na 8 milionów funtów. Middleton jeszcze zanim została żoną księcia posiadała całkiem pokaźny majątek. Nie od dziś wiadomo, że jej rodzice mają dobrze prosperujący biznes, który kiedyś odziedziczą Kate, Pippa i ich brat James. Kate zanim została księżną często pomagała rodzicom w ich prowadzeniu. Chodzi o firmę Middletonów Party Pieces, która powstała w 1981 roku. Zajmuje się ona sprzedażą dekoracji, gadżetów, strojów i ozdób na przyjęcia czy bale (również dziecięce). W tym momencie firma Middletonów warta jest około 30 milionów funtów, czyli prawie 150 milionów złotych.

W porównaniu, majątek księcia Williama szacowany jest na około około 30 mln funtów (to około 144 mln zł). Część tej sumy to spadek po Dianie oraz prababce, tzw. Królowej Matce (zmarła w wieku 102 lat w 2002 roku). Książę przez lata pracował jako pilot śmigłowca RAF Search and Rescue Force, gdzie zarabiał ponad 50 tysięcy funtów rocznie. 

Książę William, księżna Kate
Fot. Getty Images

Majątek księcia Harry'ego i majątek księżnej Meghan

Z racji swojego pochodzenia, książę Harry podobnie jak starszy brat, większość pieniędzy odziedziczył. Majątek księcia Harry'ego wyceniany jest na około 30 milionów funtów, lecz szczegóły nie są znane. Duża część jego pieniędzy, aż 13 milionów funtów, to spadek po matce, księżnej Dianie. Królowa ludzkich serc podzieliła swój majątek równo między synów, ale pełne prawa do pieniędzy otrzymali oni w dniu 30 urodzin, więc nie tak dawno. W międzyczasie pieniądze te były jeszcze pomnażane, dzięki inwestycjom.

Książę pobierał dodatkowo wynagrodzenie podczas swojej służby w armii. Jego kwota jest szacowana na 40-50 tysięcy funtów rocznie. Harry i William są też posiadaczami licznych (i cennych) pamiątek po matce. Należą do nich między innymi jej stroje i drogocenna biżuteria. Pozostałe informacje trzymane są w tajemnicy, jednak książę Harry jest fanem motoryzacji – na pewno ma w swojej kolekcji kilka motocykli i samochodów. Dużą wartość ma na pewno jego najnowsza posiadłość – rezydencja York Cottage w Sandringham, prezent ślubny od babci, królowej Elżbiety II. Gdy księżna Meghan wychodziła za mąż w maju 2018 roku, miała na koncie 4 mln funtów (czyli ok. 19 mln zł). 

księżna Meghan, książę Harry, dziecko Meghan i Harry'ego
Fot. East News

Co ciekawe, choć kwota wydaje się ogromna, to po dodaniu wszystkich wydatków i podzieleniu kwoty przez wszystkich obywateli okazuje się, że każdy Brytyjczyk rocznie przeznacza na rodzinę królewską dokładnie... funta i dwadzieścia cztery pensy, czyli równowartość około 6 złotych. Nie można jednak nie wspomnieć o tym, że Windsorowie sami w sobie zasilają państwo i krajową gospodarkę. Napędzają turystykę, zachęcają do zakupów, popularyzują Wielką Brytanię i mają swoje odbicie w kulturze masowej (np. poprzez popularny serial The Crown). 

W 2017 roku londyńska firma doradcza Brand Finance opublikowała swoje wyliczenia, z których wynikało, że brytyjska monarchia co roku generuje dla brytyjskiej gospodarki 1,76 mld funtów. Wygląda na to, że mimo kosztów, jakie ponoszą brytyjscy podatnicy, obecność  rodziny królewskiej jest im bardzo na rękę!  

Tradycje wielkanocne w brytyjskiej rodzinie królewskiej
Fot. East News

Trooping the Colour, brytyjska rodzina królewska
Fot. East News

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IRENA SANTOR mówi: „Cóż jest piękniejszego, niż żyć, istnieć? Interesuje mnie jutro, odkąd zachorowałam na raka...”. MAGDA i JASIEK MELA – Był najmłodszym zdobywcą bieguna, pomimo utraty ręki i nogi. Co dziś najbardziej w nim ceni jego żona Magda? ANNE APPLEBAUM, słynna dziennikarka, laureatka Pulitzera, o odwadze Polaków, domu w Chobielinie i wolności. PIOTR JACOŃ o córce Wiktorii i tym, jak to jest być rodzicem dziecka transpłciowego oraz budowaniu rodzinnych relacji na nowo.