Barbara i George Bush historia miłości
Fot. Ron Sachs/CNP/Getty Images
WSPOMNIENIE

Rozdzieliła ich dopiero śmierć... Historia miłości Barbary i George'a Bushów wzrusza do łez

Byli ze sobą przez... 77 lat

Konrad Szczęsny 22 października 2021 11:38
Barbara i George Bush historia miłości
Fot. Ron Sachs/CNP/Getty Images

Poznali się w grudniu 1941 roku w trakcie zabawy. Po dwóch latach związku zaręczyli się, zaś ślub wzięli 6 stycznia 1945 roku. Barbara Bush i George H.W. Bush byli razem przez 77 lat. Darzyli się wielką miłością, co podkreślali zarówno ich znajomi, jak i współpracownicy. Odeszli w tym samym roku, w odstępie nieco ponad siedmiu miesięcy...

Historia miłości Barbary Bush i George'a H. W. Busha

Zawsze trwała u boku męża, bez względu na to, gdzie musiał przebywać w związku ze zobowiązaniami zawodowymi. Na początku musieli często zmieniać miejsce zamieszkania nie tylko na terenie USA, lecz także świata. Barbara Bush była nie tylko ogromnym wsparciem dla męża, ale też jego największą ozdobą. Z chęcią wyprawiała przyjęcia, na których podejmowała osoby ze świata polityki, w tym dyplomatów. Interesowała się kuchnią, pracowała także w szpitalu jako wolontariuszka. Do historii przeszło jej zdjęcie z noworodkiem, mającym AIDS, którego trzymała na rękach w trakcie jednej z wizyt, już jako pierwsza dama. 

Mimo że konserwatywny światopogląd męża był jej bliski, walczyła o prawa kobiet i miała liberalne podejście do takich kwestii, jak aborcja, małżeństwa osób o orientacji homoseksualnej, była także za kontrolą sprzedaży broni palnej. Jednak serca Amerykanów podbiła przede wszystkim budując swój wizerunek jako osoby oddanej domowym obowiązkom, która była świetną gospodynią. Uważała, że kwestia wyboru między karierą a rodziną i domem to wolny wybór każdej kobiety.

Barbara i George Bush historia miłości
Fot. Ron Sachs/CNP/Getty Images

Jako pierwsza dama stworzyła Barbara Bush Foundation for Family Literacy, walczącą z wtórnym analfabetyzmem. Angażowała się również w działalność organizacji walczących z białaczką, ponieważ pierwsza córka pary, urodzona 20 grudnia 1949 roku, Pauline, zmarła 11 października 1953, w wieku niespełna czterech lat, w wyniku tej choroby. 

Mimo że Barbara Bush nie miała zbyt dużego wpływu na działalność polityczną męża, dała się poznać jako osoba o sprecyzowanych poglądach, która przede wszystkim poświęciła się pomocy potrzebującym i rodzinie. Para miała piątkę dzieci: synów George'a, Johna, Neila i Marvina oraz córkę Dorothy. Jedno z ich dzieci zmarł kilka lat po narodzinach.

Problemy zdrowotne Barbary Bush

Niestety, życie nie szczędziło pierwszej damie ciosów. Już w 1989 wykryto u niej chorobę Gravesa-Basedowa, przez co musiała poddać się kuracji radiologicznej. Rok później, w lutym 1990 roku, przeszła zabieg usunięcia zmiany nowotworowej na górnej wardze, zaś w 1997 roku operacją biodra, a trzy lata później kręgosłupa. W związku z tym podjęła decyzję o wycofaniu się z aktywnego życia publicznego. Mimo tego wspierała swojego syna w trakcie dwóch kampanii wyborczych w 2000 i 2004 roku.

Przeczytaj także: Wielkie uczucie i wielka namiętność, czyli zakazana miłość Jackie Kennedy i Roberta, brata jej męża...

Śmierć Barbary Bush i George'a H. W. Busha

W kwietniu 2018 w wydanym oświadczeniu rodzina Bushów poinformowała opinię publiczną o pogarszającym się stanie zdrowia byłej pierwszej damy. 15 kwietnia po konsultacjach z lekarzami, najbliższymi oraz hospitalizacji podjęła ona decyzję o rezygnacji z pomocy medycznej, poprosiła jedynie, by podano jej środki łagodzące ból. Zmarła 17 kwietnia.

Jej ukochany mąż, George H. W. Bush, uczestniczył w uroczystościach żałobnych, jednak tydzień później trafił do szpitala w związku z zatruciem krwi. Przez ostatnie lata cierpiał na chorobę Parkinsona, nie mógł się samodzielnie poruszać i jeździł na wózku inwalidzkim.

Odszedł nieco ponad 7 miesięcy po swojej ukochanej żonie i największej miłości swojego życia w wieku 94 lat.  

Barbara i George Bush historia miłości
Fot. Independent News and Media/Getty Images

Barbara i George Bush historia miłości
Fot. KYDPL KYODO/Associated Press/East News

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.