George H. W. Bush i Barbara Bush - historia miłości
Fot. East News
WSPOMNIENIE

Rozdzieliła ich dopiero śmierć... Historia miłości Barbary i George'a Bushów wzrusza do łez

Byli ze sobą przez... 77 lat

Konrad Szczęsny 1 grudnia 2018 11:09
George H. W. Bush i Barbara Bush - historia miłości
Fot. East News

Poznali się w grudniu 1941 roku w trakcie zabawy. Po dwóch latach związku zaręczyli się, zaś ślub wzięli 6 stycznia 1945 roku. Barbara Bush i George H.W. Bush byli razem przez 77 lat. Darzyli się wielką miłością, co podkreślali zarówno ich znajomi, jak i współpracownicy. Odeszli w tym samym roku, w odstępie nieco ponad siedmiu miesięcy...

Historia miłości Barbary Bush i George'a H. W. Busha

Zawsze trwała u boku męża, bez względu na to, gdzie musiał przebywać w związku ze zobowiązaniami zawodowymi. Na początku musieli często zmieniać miejsce zamieszkania nie tylko na terenie USA, lecz także świata. Barbara Bush była nie tylko ogromnym wsparciem dla męża, ale też jego największą ozdobą. Z chęcią wyprawiała przyjęcia, na których podejmowała osoby ze świata polityki, w tym dyplomatów. Interesowała się kuchnią, pracowała także w szpitalu jako wolontariuszka. Do historii przeszło jej zdjęcie z noworodkiem, mającym AIDS, którego trzymała na rękach w trakcie jednej z wizyt, już jako pierwsza dama. 

Mimo że konserwatywny światopogląd męża był jej bliski, walczyła o prawa kobiet i miała liberalne podejście do takich kwestii, jak aborcja, małżeństwa osób o orientacji homoseksualnej, była także za kontrolą sprzedaży broni palnej. Jednak serca Amerykanów podbiła przede wszystkim budując swój wizerunek jako osoby oddanej domowym obowiązkom, która była świetną gospodynią. Uważała, że kwestia wyboru między karierą a rodziną i domem to wolny wybór każdej kobiety.

Jako pierwsza dama stworzyła Barbara Bush Foundation for Family Literacy, walczącą z wtórnym analfabetyzmem. Angażowała się również w działalność organizacji walczących z białaczką, ponieważ pierwsza córka pary, urodzona 20 grudnia 1949 roku, Pauline, zmarła 11 października 1953, w wieku niespełna czterech lat, w wyniku tej choroby. 

Mimo że Barbara Bush nie miała zbyt dużego wpływu na działalność polityczną męża, dała się poznać jako osoba o sprecyzowanych poglądach, która przede wszystkim poświęciła się pomocy potrzebującym i rodzinie. Para miała piątkę dzieci: synów George'a, Johna, Neila i Marvina oraz córkę Dorothy. Jedno z ich dzieci zmarł kilka lat po narodzinach.

Problemy zdrowotne Barbary Bush

Niestety, życie nie szczędziło pierwszej damie ciosów. Już w 1989 wykryto u niej chorobę Gravesa-Basedowa, przez co musiała poddać się kuracji radiologicznej. Rok później, w lutym 1990 roku, przeszła zabieg usunięcia zmiany nowotworowej na górnej wardze, zaś w 1997 roku operacją biodra, a trzy lata później kręgosłupa. W związku z tym podjęła decyzję o wycofaniu się z aktywnego życia publicznego. Mimo tego wspierała swojego syna w trakcie dwóch kampanii wyborczych w 2000 i 2004 roku.

Śmierć Barbary Bush i George'a H. W. Busha

W kwietniu 2018 w wydanym oświadczeniu rodzina Bushów poinformowała opinię publiczną o pogarszającym się stanie zdrowia byłej pierwszej damy. 15 kwietnia po konsultacjach z lekarzami, najbliższymi oraz hospitalizacji podjęła ona decyzję o rezygnacji z pomocy medycznej, poprosiła jedynie, by podano jej środki łagodzące ból. Zmarła 17 kwietnia.

Jej ukochany mąż, George H. W. Bush, uczestniczył w uroczystościach żałobnych, jednak tydzień później trafił do szpitala w związku z zatruciem krwi. Przez ostatnie lata cierpiał na chorobę Parkinsona, nie mógł się samodzielnie poruszać i jeździł na wózku inwalidzkim.

Odszedł nieco ponad 7 miesięcy po swojej ukochanej żonie i największej miłości swojego życia w wieku 94 lat  

George H. W. Bush i Barbara Bush - historia miłości
Fot. ASSOCIATED PRESS/East News

George H. W. Bush i Barbara Bush - historia miłości
Fot. Everett Collection / Everett Collection/EAST NEWS

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?