Kaja Sokoła
Fot. Bartosz Krupa/East News
O TYM SIĘ MÓWI

Polka oskarża producenta, Harveya Weinsteina o molestowanie

Kaja Sokoła opowiedziała swoją historię

REDAKCJA VIVA! 21 grudnia 2019 13:45
Kaja Sokoła
Fot. Bartosz Krupa/East News

Tym seksskandalem żyje całe Hollywood. Znany producent, Harvey Weinstein przez lata molestował największe aktorki! Wśród nich znalazły się: Angelina Jolie, Cara Delevingne, Gwyneth Paltrow, Uma Thurman czy Salma Hayek. Okazuje się, że w gronie 80 kobiet, które otwarcie mówią o swoich przykrych doświadczeniach producentem jest też Polka. Była modelka, Kaja Sokoła postanowiła opowiedzieć swoją historię i walczy o sprawiedliwość.

Kaja Sokoła pozywa Harveya Weinsteina

W 2002 roku poznała Weinsteina na jednym z eventów. Miała zaledwie 16 lat. Spotkanie z producentem „Pulp Fiction” Harvey’em Weinsteinem zapamięta do końca. Jak podawały amerykańskie media, modelka miała zostać zmuszona do seksu. Producent miał zaprosić ją na lunch, a następnie zaproponował spotkanie i rozmowę na temat jej planów zawodowych. Kierowca producenta zabrał dziewczynę do jego apartamentu, gdzie nastolatka padła ofiarą Weinsteina. Odmówiła każdej jego niemoralnej propozycji. Była modelka porzuciła marzenia o karierze aktorki.

33-latka wystosowała do mediów oficjalne oświadczenie, w którym decyduje się opowiedzieć o tragicznym wydarzeniu. Rok temu złożyła pozew przeciwko Weinsteinowi i wytwórni Disney, a także Miramax. Ich przedstawiciele zdaniem Kai sokoły dawały zezwolenie na działalność producenta. Nigdy nie zrobili nic, by zapobiec dramatom wielu kobiet.

„Kiedy miałam 16 lat, przyjechałam do Nowego Jorku z Polski, by pracować jako modelka i spróbować zostać aktorką. Marzyłam o tym od dziecka. Krótko po tym, jak pojawiłam się w tym mieście, padłam ofiarą molestowania seksualnego ze strony Harveya Weinsteina. Od tamtego dnia żyję z traumą.Nauczyłam się, że pewne rany nigdy nie goją się w pełni", czytamy w oświadczeniu prawników dla magazynu Heavy.com. Dziś pracuje jako psycholog i psychoterapeuta, pomagając innym ludziom.

Dotychczas Kaja Sokoła była znana pod pseudonimem Jane Doe. Pod nim złożyła swoje oskarżenie. Nadszedł czas, by to zmienić. Dlatego postanowiła wyjść z cienia. „Oficjalnym oświadczeniem sygnalizuję, że oskarżam już producenta pod własnym nazwiskiem, powołując się na nowojorskie przepisy o ochronie nieletnich", wyznała.

Harvey’owi Weinsteinowi grozi dożywocie, o ile jego wina zostanie udowodniona. Trzydzieści rzekomych ofiar producenta zdecydowało się na ugodę – kobiety otrzymają łącznie 25 milionów dolarów, w zamian za wycofanie oskarżeń.

Harvey Weinstein
Fot. Getty Images

Harvey Weinstein
Fot. Getty Images

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Dziś pomaga mężczyznom, ją umocniła choroba ukochanego: „Diagnoza spadła na nas nagle. Rinke był na granicy życia i śmierci”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA w intymnym wywiadzie chwilę przed narodzinami córeczki. HANNA ŻUDZIEWICZ I JACEK JESCHKE o zmiennych losach ich związku i bajkowym ślubie w Ligurii. MATTEO BRUNETTI: ambasador włoskiej kuchni i polskiej kultury o… włosko-polskich korzeniach. KOBIETY IKONY:  Santor, Kunicka, Rodowicz, Majewska, Sipińska, Sośnicka… – one rządziły zbiorową wyobraźnią w PRL-u.